Celosvětové dodávky chytrých telefonů se v posledním čtvrtletí uplynulého roku meziročně propadly o 18,3% na 300,3 milionů kusů. Informaci zveřejnila mezinárodně uznávaná společnost International Data Corprotation, která je předním poskytovatelem tržních informací. Pokles představuje vůbec největší pokles za jedno čtvrtletí v historii trhu smartphonů. Díky významenému pokledu v Q4 2022 došlo také k prudkému poklesu celého roku 2022, který zaznemanel oproti roku 2021 pokles o 11,3%. Celkově dodali výrobci na trh v loňském roce 1,21 miliardy smartphonů, což představuje nejnižší roční výsledek od roku 2013.
Za vším navíc stojí nezájem ze strany spotřebitelů, nikoli problémy v dodavatelském nebo výrobním řetězci. Uživatelé podle IDC ztrácí zájem o smartphony zejména kvůli vysoké inflaci a ekonomickým nejistotám. Podle IDC by navíc v letošním roce mělo dojít jen k 2,8% zlepšení oproti roku 2022 a i toto očekávání vidí IDC jako poměrně optimistické. „Nikdy jsme nezaznamenali, že by dodávky v předvánočním Q4 byli nižší než v předchozím čtvrtletí Q3. Oslabená poptávka však způsobila, že se prodejcům začali na skladech hromadit zásoby a výrobci tak omezili dodávky. „uvedla Nabila Popal, ředitelka výzkumu Worldwide Tracker společnosti IDC. „Během Q4 se díky propagačním akcím a slevám podařilo spíše vyčerpat stávající skladové zásoby než zvýšit zájem o dodávky nových kusů na sklady. Prodejci jsou stále opatrnější ve svých plánech a očekáváních a jsou více zaměřeni na ziskovost než na množství prodaných kusů. Dokonce i Apple, který byl dosud zánlivě imunní utrpěl výpadek v dodávkách“, dodala Nabila Popal.
„Stále jsme svědky klesající poptávky spotřebitelů, protože obnovovací frekvence na většině hlavních trhů za posledních 40 měsíců stoupala,“ řekl Anthony Scarsella, ředitel výzkumu společnosti IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker.„S poklesem v roce 2022 o více než 11 % za rok, je rok 2023 nastaven jako rok opatrnosti, protože prodejci přehodnotí své portfolio zařízení, zatímco distributoři si dvakrát rozmyslí, než převezmou nadbytečné zásoby. Pozitivní je však to, že spotřebitelé mohou získat ještě štědřejší nabídky a propagační akce, které budou pokračovat i v roce 2023, protože trh bude vymýšlet nové způsoby, jak podpořit přechod na nová zařízení, konkrétně modelů vyšší třídy.“
Ještě aby ne, stojí to raketu v době krize a žádné revoluční novinky to zrovna nepřináší. Navíc když si člověk koupí nový telen tak v době než se ho vůbec dočká je už skoro starý. Kdyby telefony vycházely ve větších intervalech (2-3roky) a přinášely větší inovace, bylo by to podle mě příjemnější. Teď jsem měnil X za iph14 a krom vyššího výkonu, lepší výdrže a hezčích fotek je to skoro to samé. Jediný revoluční prvek je U1 čip ale jeho využití je celkem na nic.
Za rok 22 byla prumerna mzda 40tis. v 2012 cca 20tis. IPhone je dostupnejsi, nez pred 10 lety. Ja i vsichni kolem meli superuspesny rok, nakupuji auta a nemovistosti. Tak nevim, o jake krizi mluvis.
Ty a tvoje krize středního věku ale nikoho nezajímáte.
A klaníš se sám sobě do zrcadla?Ubohost z příspěvku čiší a můžeš být sebebohatší.
Ja som kedysi menil iPhone každý rok, ale teraz to už nerobím, nejak si neviem oddôvodniť nákup… radšej som si kúpil nové bajky, tie aspoň využijem a nie mobil, ktorý nič neprináša. A tak je to u mňa postupne aj s ostatnou technikou, už nemám tú potrebu mať vždy to najnovšie.
Doufám,že to s 15tkou udělám naposledy.
Podle mě, je to jenom půl pravdy.iPhony o které lidi měli zájem, především iPhone 14Pro větších kapacit, prostě nebyly k mání.