Čip
Hlavní novinkou u nového 14″ a 16″ MacBooku Pro jsou rozhodně čipy, se kterými si ho můžete nakonfigurovat. Zatímco původní generace z roku 2021 nabízela čipy M1 Pro či M1 Max, tak nová generace už se chlubí čipy M2 Pro a M2 Max. Čip M1 Pro bylo možné nakonfigurovat s maximálně 10jádrovým CPU 16jádorvým GPU, vrcholný čip M1 Max pak maximálně s 10jádrovým CPU a až 32jádrovým GPU. U nové generace čipů se maximální počet jader zvýšil – sáhnete-li po čipu M2 Pro, tak můžete nakonfigurovat až 12jádrové CPU a 19jádrové GPU, vrcholný čip M2 Max pak lze nakonfigurovat s až 12jádrovým CPU a 38jádrovým GPU.
Jednotná paměť
Nedílnou součástí čipu Apple Silicon je také jednotná paměť. Podíváme-li se na čip M1 Pro, tak zde se ve srovnání s M2 Pro nic nezměnilo. V základu je tak u obou zmíněných čipů k dispozici 16 GB a připlatit si můžete za variantu s 32 GB. Čip M1 Max byl k dispozici v základu s 32 GB jednotné paměti, připlatit si pak bylo možné za 64 GB. Tyto varianty jednotné paměti je stále možné pořídit i s čipem M2 Max, každopádně nově můžete sáhnout až po vrcholné konfiguraci s 96 GB jednotné paměti, což je vůbec nejvíce v historii MacBooků.
Výdrž baterie
Nová generace čipů je samozřejmě výkonnější, než ta předešlá, a to o několik desítek procent. Proto by se mohlo zdát, že budou mít čipy větší spotřebu a nový MacBook Pro tak vydrží kratší dobu na jedno nabití. Opak je však pravdou, jelikož Applu se podařilo nové čipy udělat tak efektivní, že naopak došlo k prodloužení výdrže. Zatímco 14″ MacBook Pro (2021) vydržel až 17 hodin a 16″ MacBook Pro (2021) až 21 hodin na jedno nabití, tak nový 14″ MacBook Pro (2023) vydrží na jedno nabití až 18 hodin a 16″ MacBook Pro (2023) až neskutečných 22 hodin.
Wi-Fi a Bluetooth
Mezigenerační rozdíly u 14″ a 16″ MacBooku Pro najdeme i u bezdrátové konektivity, konkrétně tedy u Wi-Fi a Bluetooth. Zatímco původní generace MacBooků Pro disponovala Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0, tak nová generace se chlubí Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Díky tomu je připojení ještě rychlejší a stabilnější, zároveň pak můžete využívat veškeré nejnovější vychytávky a funkce, se kterými Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3 přichází. Rozhodně tak i tato aktualizace hardwaru potěší.
HDMI a MagSafe
Posledním rozdílem mezi srovnávanými MacBooky Pro je verze konektoru HDMI. Když Apple v roce 2021 představil nový 14″ a 16″ MacBook Pro, tak většina jablíčkářů byla nadšená, jelikož přišel kompletní redesign, se kterým se navrátila taktéž pořádná konektivita a konečně se zase jednalo o profesionální stroje. Mnoho uživatelů si však následně stěžovalo na to, že tyto MacBooky Pro z roku 2021 využívají jen HDMI 2.0 a Apple za to schytal lavinu kritiky. U nové generace 14″ a 16″ MacBooku Pro už se však Apple poučil a přišel s HDMI 2.1. Zdali nasazení HDMI 2.0 u původní generace bylo vypočítavým záměrem, aby budoucí generace na první pohled nabízela více vylepšení, zůstává otázkou, na kterou si každý z nás musí odpovědět sám. Zároveň na konec ještě zmíním, že pokud si pořídíte vesmírně šedý MacBook Pro, tak k němu u nové generace dostanete také vesmírně šedý MagSafe kabel, zatímco u původní generace byste dostali stříbrný.
Tak nakonec bych ještě doplnil něco já.
A to to, že pokud jste si koupili vesmírně šedý MBPro s M1, tak jste k němu ten vesmírně šedý MagSafe měli také.
Dobrý den, neměli. Ať už jste si koupil stříbrný nebo vesmírně šedý 14″ či 16″ MacBook Pro (2021), tak k němu v obou případech byl stříbrný MagSafe kabel. Je to vidět i na produktových fotografiích. Vesmírně šedý MagSafe přišel až u nynější generace. Možná si to pletete s MacBookem Air M2, kde byly MagSafe kabely vůbec poprvé sjednocené se všemi barvami šasi.