Jestli jsou iPhony za něco dlouhodobě kritizovány, pak je to jejich cena, která je de facto u všech novějších modelů opravdu vysoká – tím spíš při pohledu na jejich hardware. Ať už se bavíme o iPhonu SE 3, jehož vnitřnosti jsou srovnatelné s telefony představenými i před více než třemi lety, či o nejnovějších iPhonech 14 Pro, jejich cena budí rozpaky. Pokud vás pak zajímá, proč je oproti většině androidí konkurence až o tolik vyšší, odpověď částečně nabízí rozhovor s novým šéfem montážní divize Foxconnu, který se právě o kompletaci iPhonů stará.
V jednom z rozhovorů s novým šéfem jedné z klíčových částí Foxconnu zaznělo mimo jiné to, jak se liší výroba iPhonů a Androidů, jelikož samozřejmě ve fabrice vzniká celá řada nejrůznějších modelů smartphonů. Tuto otázku sice nechtěl nový přední muž divize příliš rozpitvávat, aby neprozradil žádná výrobní tajemství či principy, nechal se však slyšet, že jen pro představu je pro každou montážní linku iPhonů potřeba 1200 pracovníků, kteří se věnují kontrole kvality, zatímco na stejně velkou montážní linku pro androidí telefony je zadavateli výroby vyžadováno jen 100 kontrolorů kvality. Nároky Applu na kvalitu jsou tedy naprosto extrémní, což se z logiky věci musí někde podepsat – a kde jinde tento podpis hledat než právě v ceně. Vždyť jen na kontrole kvality lze jednoduchou matematikou spočítat, že Apple utrácí oproti mnohým výrobcům Androidů 12x víc, což samozřejmě potřebuje někde získat zpět. A jak jinak tyto peníze získat než právě jejich promítnutím do koncové ceny. Výměnou za tuto částku je nicméně to, že jsou iPhony odnepaměti vnímány jakožto prémiové produkty, které svým dílenským zpracováním rozhodně neurazí.
Zajimava pohadka
Věřte tomu nebo ne, ale takhle tomu je i u automotive dílů originál versus druhovýroba.
Takhle je to ve velke spouste oboru. Vstupni a vystupni kontroly, jinak nastavene procesy, modernejsi linky a spoustu dalsich veci. Ve vysledku to extremnim zpusobem ovlivnuje finalni cenu.
Tak to je dosť hanba keď po 1200 ľuďoch vyjde šmejd rovnako ako po 100
Měl jsem třetí iPad Pro 10,5″ a po třetí vadný display, teď už bohužel po záruce. Některé věci se jim prostě nedaří.
pri iPad Pro 10,5” su vsetky display-e s kratkou zivotnostou. Cca za 1,5 roka pouzivania sa zacnu zobrazovat defekty (svetlejsie miesta, farebny pruh na okraji atd.) Mozno je to dan za pouzity display prvotinu prinasajucu 120Hz obnovovaciu frekvenciu.
Prvotina prinášajúca 120Hz? Halóóó ovečka, je rok 2023, kuk na konkurenciu…
to: Miso
idiot, iPad Pro 10,5” je z juna roku 2017.
To už se zapomnělo na mizernou kvalitu iPadu Air M1 ? Pekny pohádky
Jako říct že roční plat 1200 Číňanů je důvod proč proč je Jablko tak drahý je opravdu hovadina to by Jablko nedělalo každý rok miliardové zisky je to jen nenažranost, jako s úložištěm rozdíl mezi 128 GB a 1TB verzí je v nákupce cca 50 dolců a na trhu tak 15k
A mamlas z Foxconnu by řekl že mají 10000 lidí co to 1TB úložiště kontrolují pod mikroskopem a že se to přece musí podepsat na ceně 😂😂😂
Ipad 10.5 je 6 let starý produkt ty ovečko.
Nechcem prudiť ale presne takýto článok by som nevydal už len z úcty ku sebe samému. Navyše dosť smutný fakt je aj to trebárs, že iOS je robený a konfigurovaný len na 1 produkt a to je iphone od rovnakej spoločnosti, a to čo tu dostávame posledné roky je tým pádom viac než na zaplakanie! Android musí poznať cca 100 druhov procesorov, x druhov ramiek, displeje, nadstavby, každý jeden komponent a ich kombinácie atď a predsa sa takmer alebo nebodaj úplne vyrovná iOS?? Len tak pre porovnanie si predstavte že by bol ten vami nenávidený android rovnako deravý a zabugovaný.. ale ,,my,, sme si na vine. Keby sa slepo nekupovalo aj to čo je zlé, a to len z neakého presvedčenia o prestíži, tak by Apple musel prehodnotiť svoje kroky. Lenže to chcem od ľudí veľa, niekto by povedal: inteligenciu
nevies ako to funguje = android nemusi poznat x procesorov a x ramiek, displaye a co vsetko si to pospominal. Napr. pamat RAM nepotrebuje ani ovladac, co sa tyka sucasti, ktore potrebuju ovladac, tak ten doda vyrobca komponentu a integruje do vlastneho firmware pre konkretne zariadenie (mobil, tablet). S nadstavbou si uplne mimo, ta je uplne v moci vyrobcu, aby ju “napasoval” na OS, teda android.
Zajímavé, přesto asi každý druhý produkt co jsem od Applu za posledních 10 let koupil mě z výroby na těle nějaký drobný škrábanec
Moc krásný. Měl jsem x iphonu a x androidu. Představitelé ani jedné z platforem nezaostavali za těmi druhými. Ono je asi dobré také říct, jestli to byly android telefony s cenovkou třeba 3000 nebo 15000. Pokud je někdo posedlý kvalitou , tak i když zvýší počet kontroloru nasobne, s kvalitou to zahybe jen podle toho, jaká aktualne je(z 95% na 96% se nejde tak jednoduse jako z 50% na 60%). Na 100% dosáhnout nejde i kdyby jich tam bylo milion.
Dělal jsem vedoucího na kontrole kvality 6 let. Čím horší byly díly, tím víc se musely kontrolovat a tím víc člověkohodin na to bylo potřeba aby zmetky neprošly nebo se vady opravily.
Já to tedy jako člověk z oboru vidím úplně opačně, tam kde byl výrobní a dodavatelský proces dobře zvládnutý, tam jsme kontrolovali v podstatě namátkou, tam kde byly problémy, tam bylo hodně lidí snažících se o to aby se špatné kusy nedostaly dál.
Pak už stačí matematika – víc zmetků znamená víc vyhozených a neprodaných výrobků, tedy větší náklady na jeden prodaný OK kus .
A proto jsou iPhony (jakož i další Apple HW produkty) dlouhudobě s přehledem a daleko přede všemi NEJZISKOVĚJŠÍ (nejen) v branži :D
..teď prosím tu o SÁD(L)OMÁS(L)O (na zadeli ;) Rudém Karkulákovi a lehce BI SUBMISIVNÍM Vlčkovi :o)
…to by se mohlo LÍBIT třebas i Timovi :P
Ale no tak… více než 1/3 ceny jde na hlídání zaměstnanců aby nedošlo k úniku výrobních tajemství….