Dnes Apple dle očekávání představil zbrusu nové jablečné počítače. Konkrétně jsme se dočkali aktualizovaného 14″ a 16″ MacBooku Pro, společně s novým Macem mini, který se chlubí především možnosti konfigurace s čipy M2 a M2 Pro. Novinek ale nabízí Mac mini více – pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 věcí, které o něm nejspíše nevíte.
Externí displeje
Jak jistě víte, tak k předchozí generaci Macu mini jste mohli připojit celkově dva externí monitory – jeden skrze Thunderbolt 3 s maximálním rozlišením 6K a druhý skrze HDMI s maximálním rozlišením 4K. U nové generace je však nově možné připojit rovnou až tři monitory. Níže se můžete podívat, jakým způsobem lze monitory zapojit v závislosti na konfiguraci s M2 a M2 Pro:
M2
- Dva monitory: jeden s maximálním rozlišením 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 5K při 60 Hz skrze další Thunderbolt nebo 4K při 60 Hz skrze HDMI
- Jeden monitor: až 6K rozlišení při 60 Hz přes Thunderbolt nebo až 4K rozlišení při 60 Hz skrze HDMI
M2 Pro
- Tři monitory: dva s rozlišením maximálně 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 4K při 60 Hz skrze HDMI.
- Dva monitory: jeden s maximálním rozlišením 6K při 60 Hz skrze Thunderbolt a jeden s maximálním rozlišením 4K při 144 Hz skrze HDMI
- Jeden monitor: až 8K rozlišení při 60 Hz přes Thunderbolt nebo až 4K rozlišení při 240 Hz skrze HDMI
Jednotná paměť a úložiště
Předchozí generaci Macu mini s čipem M1 jste si mohli nakonfigurovat buď s 8GB nebo 16 GB jednotnou pamětí. Co se týče nového Macu mini s M2, tak zde můžete sáhnout po 8 GB, 16 GB nebo 24 GB. Nakonfigurujete-li si čip M2 Pro, tak v základu dostanete 16 GB jednotné paměti s tím, že ji můžete rozšířit až na 32 GB. Z hlediska úložiště je u Macu mini s M2 k dispozici 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB, pokud sáhnete po čipu M2 Pro, tak si můžete zvolit 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB a 8 TB.
Konektivita
Je důležité zmínit, že se nový Mac mini dočkal také velkého vylepšení konektivity. Z hlediska bezdrátové konektivity se můžete těšit na Wi-Fi 6E s podporou 6 GHz pásma a také na Bluetooth 5.3 – obě tyto technologie zaručí maximální spolehlivost, stabilitu a rychlost. Z hlediska drátové konektivity je nutné zmínit, že model s M2 Pro nabídne dva Thunderbolt 4 konektory na zadní straně navíc, tedy celkově čtyři, zatímco model s M2 nabídne pouze dva. Při konfiguraci si můžete zvolit taktéž 10gigabitový Ethernet, namísto klasického gigabitového. Mac mini má dále k dispozici HDMI, dva USB-A konektory a sluchátkový jack.
Sbohem, Intel!
Před představením nového Macu mini si jablíčkáři mohli pořídit buď Mac mini s čipem M1, anebo s procesorem Intel. Společně s Macem Pro se tak jednalo o poslední jablečné počítače, které bylo možné s procesory Intel zakoupit. Aktuálně už ale variantu s Intelem v nabídce Macu mini nenajdete, což znamená, že Mac Pro je nyní posledním Apple počítačem, který nemá čip Apple Silicon. Kalifornský gigant sice nesplnil slib, že do dvou let od představení svých čipů na WWDC20 dojde ke kompletnímu přechodu, myslím si ale, že se mu to dá odpustit, vzhledem k tomu, jak skvělé jablečné čipy z hlediska výkonnosti a efektivity jsou.
Nižší cena
Je důležité zmínit, že zatímco iPhony se v minulém roce dočkaly zdražení, tak Mac mini se Apple rozhodl naopak dokonce zlevnit. Jeho základní konfiguraci s čipem M2 pořídíte za pouhých 17 490 korun, zatímco základní konfigurace s čipem M1 vycházela na 21 990 korun. Startovací cena modelu s čipem M2 Pro je pak pouhých 37 990 korun. To z Macu mini dělá naprosto bezkonkurenční počítač, který má minimální rozměry a výkonu na rozdávání. Je naprosto úchvatné, že se Applu nový Mac mini podařilo zlevnit, a to i přesto, že má o několik desítek procent vyšší výkon.
Bacha!
1. Základní M2 podporuje nativně jen 2 monitory: https://www.apple.com/cz/mac-mini/specs/
Jde o obdobu M2 Air/13″ Pro = 1 vlastní (u mini HDMI) + 1 externí přes USB-C DisplayPort.
Zde je pro více monitorů potřeba použít DisplayLink s kompatibilními adaptéry https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/11/25/macy-s-m1-utahnou-az-sest-externich-monitoru/
2. Pozor na 256GB SSD. Pokud to bude – bohužel vysoce pravděpodobně – stejně jako u M2 Air/13″ Pro pouze jeden 256GB čip (AP0256Z), pak má pouze poloviční rychlosti zápisu + čtení :( Na běžný office + web provoz asi jakože jo, ale jinak je třeba jít do 512GB, kde jsou použity 2x256GB moduly v RAID 0 de facto. Pokud tam bude AP0256Q, tj. 2x128GB jako v M1 mini / Air + 13″ Pro , pak je vše OK, ale jak říkám, nevsadím na to ani zlámanou grešli…
Díkes za opravu článku ad 1 Pavle :)
Já díky :)
Není zač :)
Ještě si dovolím upozornit na drobný výpadek v části ‚Jednotná paměť a úložiště‘, kde chybí „slůvko“ Pro v místě 3 teček níže:
“ Předchozí generaci Macu mini s čipem M1 jste si mohli nakonfigurovat buď s 8GB nebo 16 GB jednotnou pamětí. Co se týče nového Macu mini s M2, tak zde můžete sáhnout po 8 GB, 16 GB nebo 24 GB. Nakonfigurujete-li si čip M2 … , tak „
Zcela jistě máte pravdu NICMÉNĚ, pokud někdo něco kupuje vyloženě v „základu“ má k tomu důvod a zcela jistě k tomu neplánuje připojovat 5 monitorů, nebo provádět složité úkony… 🤷♂️
Pokud máte HLOUBĚJI do žlabu nebo nemůžete/nechcete zbytečně hýřit prostředky (student, důchodce nejen starobní, foto-video-audio-pic-graf-prg-amatér/enthusiast/občasný semi-profi, nižší příjmy, větší rodina či výdaje atd. atd. atd.), pak i M1 neřku-li M2 základ NADĚLÁ SAKRA MUZIKY :) samo nejen té zvukové ;) , přičemž věřte OCENÍTE výše uvedené druhdy standardně 2x RYCHLEJŠÍ SSD
https://www.letemsvetemapplem.eu/2022/07/19/jak-moc-je-ssd-u-macbooku-air-m2-pomalejsi-oproti-airu-m1-zmerili-jsme-to/
a to i z důvodu co možná NEJ využití RYCHLÝCH USB4/TB3-4 ext. SSD (..oproti Apple MAFIOSO-DISK-VÝPALNÉMU – za nějž by se STYDĚL i Al Capone – za pakatel…), jenž jsou, jak jistě uznáte, při int. 256GB NEZBYTNOSTÍ, o pravidelném zálohování či ideálně zrcadlení nemluvě.
Rozhodně OCEŇUJI, že v případě potřeby VÍCE monitorů je tu alespoň ona možnost DisplayLinku – není to sice ideál jako nativ, ale pro mnoho aplikací více jak postačující :)