Kopírovat a vložit napříč zařízeními
Ekosystém Applu je opravdu nesmírně silný a nabízí plno skvělých funkcí, které se sice mohou zdát jako maličkosti, ale ve skutečnosti mají velký dopad nejen na efektivitu. Jednou z těchto vychytávek, na kterou když si zvyknete, tak už ji nikdy nechcete pustit, je možnost kopírování a vkládání napříč všemi vašimi Apple zařízeními. To znamená, že pokud třeba něco zkopírujete na Macu, tak tento obsah budete schopni vložit na iPhonu – a samozřejmě naopak a také napříč dalšími zařízeními.
Přenos dat přes AirDrop
Když jsem ještě před několika lety využíval Windows, vždy jsem měl velký problém s přenosem dat napříč mými zařízeními. Abych dostal různé soubory na jiné zařízení, musel jsem k tomu využívat buď externí nebo flash disky, anebo případně Google Drive. Nic se ale nevyrovná AirDropu, který osobně považuji za jednu z hlavních výhod jablečných operačních systémů. Ten využívá k přenosu dat jak Bluetooth, tak i Wi-Fi, takže je spolehlivý a hlavně rychlý. Bez problému skrze něj pošlete klidně i několik gigabajtů dat najednou.
Vždy maximální výkon
U přenosných počítačů s Windows je zvykem, že při využívání během napájení ze sítě mají k dispozici větší výkon, než při využívání při napájení z baterie. K tomuto ponížení výkonu při využívání na baterii dochází z toho důvodu, aby počítat jednak vydržel delší dobu nabitý, a jednak aby nedocházelo k nadměrnému zahřívání – mnoho uživatelů o tomto nemá sebemenší tušení. Pokud si však pořídíte MacBook, tak se žádného snižování výkonu bát nemusíte. Jablečné počítače poskytnou plný výkon jak při napájení ze sítě, tak při napájení z baterie. Vděčíme za to především čipům Apple Silicon, které jsou nejen extrémně výkonné, ale především efektivní a nezahřívají se tolik, jako procesory konkurence.
Spouštění aplikací z iPhonu a iPadu
Většina nejnovějších Maců už je prodávána čistě s čipy Apple Silicon, vyjma Macu mini a Macu Pro. Tyto čipy, které nesou označení M-series, mají hromadu výhod – především tedy nabízí vysoký výkon a perfektní efektivitu. Oproti procesorům Intel či AMD jsou čipy Apple Silicon stavěné na architektuře ARM, namísto x86. Na totožné architektuře jsou stavěny také čipy A-series, které najdeme v iPhonech a iPadech. To znamená, že na architektuře ARM běží nyní naprostá většina Apple produktů. Díky tomu je možné na našich Macích stahovat a využívat také aplikace, které jsou k dispozici pro iPhone a iPad, což se v některých případech zkrátka může hodit.
iPhone jako webkamera
Každý Mac nabízí kvalitní webkameru, která se skrývá v horní části displeje. Aktuálně mají tyto webkamery rozlišení 1080p a jejich kvalita je opravdu parádní. Je ale jasné, že fotoaparáty iPhonů budou stále o dost kvalitnější. Apple tak nedávno přišel se skvělou vychytávkou v podobě Fotoaparátu v Kontinuitě, která nabízí možnost pro využití iPhonu jakožto webkamery k Macu. Celý postup nastavení je nesmírně jednoduchý – stačí mít iPhone v dosahu, a poté už jej rovnou jako webkameru nastavit. Vše funguje bezdrátově (ale i drátově), takže je využití opravdu velmi jednoduché.
Bod dva je spekulativní a rozhodně to není pravidlo pro obě strany.
A poslední bod si nejsem jist jestli je výhoda nebo naopak propadák….
Vlastně všechno zmíněné v tomto článku, umí Windows taky. Kopírování napříč zařízeními, nedá se kopírovat úplně všechno, ale text, webové stránky atd. jdou kopírovat. Vždy maximální výkon, v nastavení se musí zapnout režim výkonu i při baterce. Telefon jako webka, droidcam. Airdrop, nearby share. A ve Windows 11 se můžou spouštět androidové aplikace.
lol a to jsou výhody? O výkonu bych polemizoval. Kompatibilita apek je průšvih. Snad jen stabilita OS je plus. 😁
Teda nechci nic říkat, ale tohle všechno umí Windows taky. Naopak bych řekl, že apple začíná efektivitou spotřeby pokulhával za amd a Intelem.
Doslova všechno až na bod 4 na Windows funguje taky. Čtvrtý bod funguje pouze se zařízením od Samsungu spolehlivě.
Kvalita článku mluví sama za sebe, autor asi nikdy nepracoval s Windows, nebo je posedlý značkou, která je arogantně předražená a tvářicí se nóbl jenom proto, že se najdou lidi, co na to skočí. A můj první notebook byl Mac, byl dobrý, ale… prostě mám raději Windows, už jenom proto, že komunikuje, funguje prakticky s každým… Na rozdíl od Mac, který se separuje. Některé výrobky fajn, ale co z toho, když na nich kopec věcí nefunguje.
Co konkrétně nefunguje?
Třeba Modrý zub.
Tak to jsou vazne dealbreakery :D
U Macu oceňuji hlavně, že je to unixový operační systém, takže mám k dispozici běžné unixové nástroje, což ale většina uživatelů neocení ani netuší.
Co se týká spotřeby, byl jsem dost zklamán. Před rokem a půl jsem přešel z Dellu na tehdy nejnovější MacBook Pro, což teda byl poslední s Intel procesorem. Dell v pohodě zvládl na nabití celou 8 hodinovou pracovní dobu. U Macu jsem byl rád, když vydržel 4 hodiny.
Win: Účetnictví, makra a knihovny v MS Office (a celkově Office), jednoduché klávesové zkratky na všechno, klavesy (např. Backspace), více monitorů, snadné úpravy systemu a UI ve Windows, podpora Androidu. Jediné co jsem zaznamenal jako výhodu MacOS je nativní práce s PDF, zejména extrakce textu v češtině do txt. Takže MacOS používám, ale jen virtuálně na využití Automatoru párkrát za měsíc.
SW advokatni spis. ale hodně právníků má Mac. S widlema 😁