Sledujete-li dění v technologickém světě, tak rozhodně víte o tom, že se hned z kraje letošního roku odehrává CES 2023, tedy jedna z největších technologických událostí vůbec. Na této konferenci představují největší technologičtí giganti své novinky a případně nabízí jakýsi vhled do budoucna. Již tradičně se CES účastní také společnost Intel, která ještě donedávna plně dodávala Applu své procesory, než došlo k přechodu na Apple Silicon. Od té doby, kdy se Intelu bůhvíjak nedařilo, ale došlo k velkému posunu ve vývoji a prakticky se nyní dá říct, že Intel dohnal konkurenci. Na zmíněné události CES pak představil Intel dle jeho slov nejvýkonnější procesor pro mobilní zařízení.
Tento údajně nejvýkonnější procesor pro přenosná zařízení pochází z 13. generace procesorů Intel a má označení Core i9-13980HX a jedná se o nástupce předchozího nejvýkonnějšího mobilního procesoru Intel Core i9-12900HK. Pochlubit se může 24 jádry, ze kterých je 8 výkonnostních a 16 úsporných, 32 vlákny, maximální turbo-boost taktovací frekvencí až 5.6 GHz a podporou až 128 GB operační paměti. Předchozí nejvýkonnější mobilní procesor od Intelu sice tehdy těsně porazil jablečný čip M1 Max a skutečně se tak stal nejvýkonnějším, každopádně byl následně po pár měsících rozdrcen čipem M1 Ultra. Proto je nutné počítat se stářím ostatních procesorů, které jsou aktuálně na trhu – například jablečné čipy M1 Max a M1 Ultra, jsou staré více než rok, respektive třičtvrtě roku.
Může se tak rozhodně stát, že se nejnovější Core i9-13980HX skutečně pro současnou chvíli stane nejvýkonnějším mobilním procesorem na světě – stačí si počkat na výkonnostní testy. Je ale nutné zmínit, že zanedlouho očekáváme představení nových čipů od Applu s označením M2 Max a M2 Ultra, které s největší pravděpodobností zmíněný nový čip od Intelu tzv. „strčí do kapsy“, takže se scénář z minulého roku bude opakovat. Kromě toho je taktéž nutné se zaměřit na efektivitu, která je u čipů Apple Silicon jednoduše bezkonkurenční, a to z důvodu mnohonásobně nižší spotřeby energie. V tomto ohledu tedy Apple neustále vede a rozhodně ještě delší dobu vést bude.
Pořád mají počítače s procesorem Intel dva problémy. Windows a spotřeba. Mě je docela šumák pár set bodů v nějakém testu. Potřebuji aby měl počítač bleskovou odezvu a nechci mít pocit, že mám před sebou na stole místo PC bzučící dron, který se při spuštění náročnější aplikace chystá někam odletět.
Takže je pro mě mac jasná volba.
Cos to měl doma za PC klenot z devadesátých let? :D
Popsal to spravne, pokud nema clovek ntb s low voltage cpu, nebo podobny orez, ale ma tam plny cpu a trosku vic to zatizi tak huci kazdy Intel i AMD. Mam pul roku starou masinu za 100k, resenou na chlazeni pomerne dobre, ale jak se zatizi, tak proste slyset je.
Cos to měl doma za PC klenot z devadesátých let? :D
Co k tomu říct, spotřeba je velká výhoda applu a říkám jako uživatel intelu/amd. Ale rozhodně by se nedalo říct že mě amd CPU na ntb nějak omezuje. Stačí když výrobce ntb dá proporcionálně stejně velkou baterku jako dává apple do macs a taky dlouho vydrží. Každopádně tohle honění se za max výkonem za cenu extrémní spotřeby je hloupákovina. Ne že by intel neuměl dělat nízkowatážní cpu, ale on pro těch pár % v cinebenchi klidně 2x zvýší spotřebu. Já mám třeba na stoláku ještě starý i7 4770K, což je dnes 10 let starý procesor a lecjaký ntb ho strčí do kapsy. Ale stále i po těch letech funguje pc velmi svižně a není program, kde by mě omezoval.