Apple své jablíčkáře každoročně potěší novými verzemi svých operačních systémů. Prakticky si tak můžeme být jisti tím, že se doslova vždy dočkáme nějakých zajímavých novinek. macOS v tomto samozřejmě není výjimkou. Naopak systém pro jablečné počítače se za poslední roky znatelně posunul. Na druhou stranu to ale ještě neznamená, že už by neměl kam jít dál. Při příležitosti vánočních svátků se proto pojďme společně zaměřit na to, jak by Apple mohl vylepšit očekávaný systém macOS 14. Prostoru pro zlepšení je totiž celkem dost, stejně tak i potřeb ze strany samotných uživatelů.
Ovládání hlasitosti
Jestli je něco, co v macOS neuvěřitelně schází, zatímco pro uživatele konkurenčních systémů jde o naprostou samozřejmost, pak jde o komplexní ovládání hlasitosti. Jablíčkáři používající Macy mají pouze jedinou možnost, a to nastavit hlasitost, která se následně aplikuje na kompletně celý systém, včetně všech spuštěných aplikací. Pokud byste tedy chtěli o něco ztlumit prohlížeč, ale naopak chcete dobře slyšet například MS Teams, pak máte jednoduše smůlu. Přestože existují bezplatné alternativy, je poměrně smutné, že v roce 2022 takto základní funkce stále chybí.
Přizpůsobitelnost menu baru
Takzvaný menu bar neboli horní lišta je nedílnou součástí operačního systému macOS. Uživatele v rychlosti informuje jak o možnostech právě spuštěné aplikace (zleva doprava), tak také o potřebných informacích a spuštěných aplikacích (zprava doleva). Poměrně snadno se ale může stát, že se liště kompletně přeplní, kvůli čemuž z ní mohou vypadnout důležité prvky, které pak nevidíme. Obzvláště se tento problém týká menších 13″ laptopů. Rozhodně by tedy nebylo na škodu, kdyby Apple přidal nativní možnost pro kompletní přizpůsobení menu baru, jehož součástí by například mohl být prvek pro sjednocení méně podstatných položek, které netřeba mít pořád na očích. Zajímavě tohle řeší populární aplikace Bartender. Ta má ale jediný nedostatek – stojí téměř 500 Kč.
Nativní VPN
Bezpečnost a soukromí na internetu je dnes důležitější než kdy dřív. To skvěle hraje do karet Applu. Ten se totiž rád prezentuje jakožto technologický gigant, který klade maximální důraz na soukromí svých uživatelů a považuje jej za jejich základní lidské právo. Z tohoto důvodu také zakomponoval několik bezpečnostních funkcí – pro maskování e-mailové adresy, IP adresy, blokování trackerů při prohlížení internetu a podobně. Mezi jablíčkáři se však zároveň otevřela diskuze, zda by nebylo na místě to celé posunout ještě o úroveň dál. Kdyby Apple začal provozovat vlastní VPN službu, mohl by garantovat kompletní soukromí uživatelé nejen při brouzdání prohlížečem, ale při jakékoliv komunikaci se sítí internet.
Jestli se vůbec někdy takovéto novinky dočkáme je ale ve hvězdách. Relativně nedávno totiž Apple přišel s funkcí iCloud Private Relay (Soukromý přenos), která se snaží napodobit možnosti VPN služeb. Rozdíl je ale v tom, že si uživatelé nemohou vybrat, na jaký server se chtějí přepojit a nejsou chráněni mimo nativní prohlížeč. Takováto možnost by ale rozhodně nebyla na škodu.
Automatické přichytávání oken
Jablíčkáři si na diskuzních fórech častokrát stěžují na absenci jednoduché funkce pro automatické přichytávání oken. V tomto jednoznačně kraluje konkurenční Windows od Microsoftu, kde stačí okno chytnout, narazit s ním do nějakého rohu a máte prakticky hotovo. V okamžiku si tak každý uživatel může uzpůsobit svou pracovní plochu k obrazu svému. V macOS ale něco takového kompletně schází a nabízí se pouze různé alternativy. Samotný jablečný operační systém ale v tomto konkrétním případě poměrně výrazně strádá – nabízí pouze možnost pro přepnutí aplikace do režimu pro celou obrazovku, nebo za pomoci Split View ji dokáže rozdělit na dvě části. Bohužel nic jiného k dispozici nemáme. Nebylo by tedy na škodu, kdyby Apple rozšířil své možnosti pro multitasking (jako Split View, Mission Control, Stage Manager, Plochy) o další vychytávku a umožnil jednoduše řadit aplikace, respektive je přichytávat k okrajům.
Náhledy aplikací
Také u další funkce by se Apple mohl nechat inspirovat u konkurence, opět tedy u Windowsu. V macOS totiž kompletně chybí náhledy aplikací. Když najedeme kurzorem do Docku na konkrétní appku, nic se nám nezobrazí. To by nebylo na škodu nahradit zobrazením náhledu, což by uživatelům mohlo napovědět o tom, jaká okna se v případě kliknutí vlastně otevřou a co konkrétně máme v dané chvíli otevřeno.
Widgety na ploše
V mobilních operačních systémech iOS nebo Android je zcela běžné mít widgety přímo na ploše, kde o nich máme největší přehled. V takovém případě také mají největší využitelnost. Bohužel takováto možnost v macOS schází, přestože o ni jablíčkáři volají poměrně delší dobu. Rozhodně by proto bylo na místě, kdyby Apple s příchodem očekávaného systému macOS 14 představil novou možnost umístění widgetů přímo na plochu. To by zároveň otevřelo dveře nevídaných možností i pro samotné vývojáře, kteří by tuto novinku mohli posunout ještě o několik úrovní dál a představit vlastní řešení určené pro macOS.
To přichytávání oken je pravda, to mi vážně vadí. Vůbec celkově práce s okny na macOS je nic moc. Oproti Linuxu bída. Proto strašně moc doporučuji free aplikaci Rectangle, která přichytávání oken podporuje a hlavně pak rozmísťování oken pomocí klávesových zkratek. Bez Rctangle si vážně používání macOS nedovedu představit.
Třeba to bude někoho zajímat, tady: https://medium.com/@marik-marek/best-mac-apps-everyone-should-try-2ea045e15a8a je fajn článek který zmiňuje několik skvělých aplikací pro Mac a jednou z nich je právě Rectangle. Z dalších appek v článku určitě doporučuju i Maccy a Karabiner.
Ještě jednou – RECTANGLE must have appka pro macOS !!!
žádná app není zapotřebí, a rozhodně to není must have, a autor článku by se měl lépe seznámit s macOS, mě okna tak jak jsou plně vyhovují. Hlasitost beru, to není úplně dotažené, náhledy beru, VPN nikdy Apple nespustí protože by nemohl rozdělovat funkce podle krajiny, Widgety na ploše neberu. Nechci aby macOS byl druhý windows.
S těma oknama souhlasím, přichytávání je zbytečnost. Používám Beeter Touch Tool, kde možnost přichytávání je a asi po hodině jsem to vypnula, jenom to otravuje a nedělá to to, co chci. Widgety na ploše nechci, je to také zbytečnost a když vidím tu přeplácanou plochu, co mají ve Windows kolegové, tak nevím jestli se tomu smát nebo je litovat. Oddělená hlasitost by byla fajn a VPN Apple nikdy neudělá, bylo by to pro ně zbytečně náročné, navíc není problém si koupit kvalitní VPN za pár fufníků (osobně používám AdGuard, jak na blokování reklam tak právě VPN).
Přichytávání oken rozhodně není zbytečnost a rozmisťování už vůbec ne. Opravdu doporučuji Rectangle zkusit, nebo zkusit používat třeba měsíc některou linuxovou distribuci s prostředím KDE. Pro jednoduchost může být třeba Kubuntu.
Samozřejmě sto lidí sto chutí, ne každému to musí vyhovovat. Ale rozhodně bych to nezatracoval – možnost volby by byla fajn, ať si každý vybere.
Každopádně za mě je třeba právě v KDE práce s okny a plochami úplně někde jinde než na macOS. I v Gnome je daleko lepší než v macOS.
Dle mého názoru má v tomto směru macOS co dotahovat.
Jak je to na ve windows, to nevím, těm se vyhýbám obloukem, je možné, že tam je to ještě horší.
Ty slepice, ty to máš leda tak akorát na facebook a intagram, o seriózní práci jsi ani nezakopla.
VPN nefunguje u nativních aplikací Applu proto, aby mohl svoje ovečky sledovat, o tom jsem přesvědčen.
A take AirPlay ve verzi 2.
Mě by zajímalo jestli nějak nejde zvětšit písmo v menu baru a celkově nativně v celém systému. Na větším monitoru jsou ty písmenka dost malinkatá.
Btw, Ak niekto potrebuje, nahlady aplikacii pre MAC ma appka uBar (vratane spodnej listy ako u WIN)
Já se přidávám ke skupině, co by ráda nativní přichytávání oken a náhledy. Mně osobně to fakt moc pomáhá a jsou to asi jediné dvě věci, co mi na Windows opravdu vyhovuje a naopac ma Mac opravdu chybí. Stejně tak mi nevyhovuje přepínání aplikací přes CMD+TAB – sice to ukáže všechny otevřené aplikace (lepší by byly náhledy), ale když vyberu tu, kterou mám zrovna minimalizovanou v docu, tak se neotevře. Zkoušel jsem app AltTab, použitelnost pro mě dost dobrá, ale když se mi během dne 2x vypnul počítač, tak jsem to raději odinstaloval.