Slib dodržen. Tak přesně takto by se v krátkosti dal shrnout čerstvý krok Applu ve formě spuštění satelitního SOS v dalších zemích. To odstartovalo teprve před pár týdny v USA a Kanadě, přičemž dnes kalifornský gigant oznámil, že jej spouští ve Spojeném království, Francii, Německu a Irsku.
Že má Apple v polovině prosince v plánu službu v prvních evropských zemích spustit bylo jasné prakticky od chvíle spuštění satelitního SOS v USA a Kanadě. Tehdy se totiž Apple nechal slyšet, že v horizontu několika týdnů službu zpřístupní i v dalších zemích světa, přičemž v roce 2023 bude v tomto trendu pokračovat. Je nicméně poměrně zajímavé, že se Applu nepodařilo spustit službu zároveň v rámci celé EU, jelikož právě s ní měla probíhat podle zákulisních informací v minulosti jednání ohledně legislativy. Nezbývá nicméně než doufat, že se v Česku i na Slovensku služby dočkáme co nevidět a v případě nouze si budeme moci přes satelit zažádat o pomoc.
Satelitní SOS není jedinou funkcí s potenciálem zachraňovat lidské životy, kterou Apple u iPhonů 14 (Pro) představil. Spolu s ní totiž dorazila třeba i automatická detekce autonehody, která v případě detekování srážky vozidel přivolá záchranné složky. Přesně to se ostatně stalo i před pár dny v Praze, kde se však naštěstí vše obešlo bez zranění jen s pomačkanými plechy.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
Podle mě je na tomhle vždycky nejtěžší implementace na straně záchranných složek, jejichž normy a technika se stát od státu liší (možná ještě v EU jsou si relativně podobné, ale jinde určitě ne).
Nejlepší je, jak se dokonale ukazuje, že je to vše jen marketing. V ČR funguje aplikace Záchranka, přes jejíž API by implementace byla velmi jednoduchá – napojení aplikace v telefonu na systémy IZS už tam existuje. Jenomže my nejsme důležitý trh, takže budeme čekat, až po několika etapách o délce zhruba jednoho roku přijde řada na ČR, kde by se to dalo zavést v řádu pár měsíců i s betatestováním.