V zaměstnaneckých řadách Applu je v posledních týdnech pořádně rušno. Společnost totiž opouští čím dál tím víc vrcholových manažerů a to leckdy i přesto, že ve společnosti působili řadu let. Co přesně může za odlivem být je sice nejasné, na Apple však nevrhá tato skutečnost v žádném případě dobré světlo.
Není tomu tak dávno, co z Applu odešla jeho šéfdesignérka, kterou následovala šéfka informačních technologií spolu a dalším vysokým manažerem. Nyní se objevily informace o tom, že dalším uprchlíkem z řad kalifornského giganta je John Stauffer, technický viceprezident interaktivních médií zodpovědný například za CarPlay či FaceTime. John působil v Applu téměř 24 let, přičemž posledních 14 let zastává právě pozici viceprezidenta. I přesto se však rozhodl společnost opustit a namísto toho začít pracovat v Robloxu coby viceprezident pro inženýrství. Ten však nemá ani zdaleka tak velké jméno jako právě Apple, takže se můžeme jen domnívat, co jej k přechodu přimělo.
Vzhledem k tomu, za jaké produkty John zodpovídal bude velmi zajímavé sledovat, zda se právě u CarPlay či FaceTime dočkáme v nejbližší budoucnosti nějakých větších upgradů, či si budeme muset na inovace počkat, než se na uvolněné místo podaří dosadit nová tvář a ta nastaví nový kurz. Pravdou však je, že jak ve FaceTime, tak i CarPlay se v posledních letech inovovalo opravdu značně a byla by proto velká škoda, kdyby byl rozvoj těchto produktů kvůli neschopnosti Applu udržet své zaměstnance poznamenán.
Co se děje? Apple už dávno není ten dravec přinášející revoluční produkty. Stává se mainstreamem. iPhone má každý druhý a když jedu Pendolinem, tak MacBooky jsou mezi cestujícími zastoupeny podobně jako ostatní značky laptopů. Žádné nové revoluční produkty se nekonají, naposledy před 7 lety (první Apple Watch). Současná firma je spíš mírný pokrok v mezích zákona a za prémiové peníze. Kvalita výrobků tam je, o tom žádná, ale je z toho mega korporace se všemi neduhy, které korporace mají. A to manažery-štiky prostě přestane bavit — peněz mají dost, kvůli těm nepracují, chtějí něco, co je bude naplňovat (viz příběh, když Steve Jobs přetáhl Johna Sculleyho z Pepsi do začínajícího Applu). Takže se začnou se rozhlížet, kde by byl jejich život zajímavější.