Když Apple letos v září světu oficiálně odhalil zbrusu nové Apple Watch Ultra, lákal u nich mimo jiné na velmi vysokou odolnost proti poškození, která byla záhy potvrzena celou řadou poměrně komplexních testů. Ty se však zpravidla zaměřovaly na komplexní odolnost vůči zničení, nikoliv proti designovým poškozením. A právě na ty – konkrétně pak na škrábance na displeji – se ve svém novém testu zaměřil youtuber JerryRigEverything, kterému se podařily zjistit poměrně nelichotivé věci.
Youtuber se odolnost skla, které je použito na displej nových Apple Watch Ultra, rozhodl otestovat poměrně jednoduchým testem – konkrétně pomocí nástroje s různě tvrdými hroty podle Mohsovy stupnice. Výsledkem tohoto testu pak mělo logicky být zjištění, jak tvrdý minerál stačí k poškrábání safírového skla na Apple Watch Ultra a jaký na konkurenční hodinky. Na průběh testu spolu s jeho výsledky se můžete podívat ve videu níže.
Jak jste mohli sami vidět, první drobné oděrky utrpěl displej Apple Watch Ultra už při použití hrotu s tvrdostí 6 a 7, přičemž při nasazení úrovně 8 už byla poškození skutečně citelná. To sice není na jednu stranu vůbec špatný výsledek, na druhou stranu však „Ultry“ obstály ze všech testovaných modelů nejhůř. Galaxy Watch 5 od Samsungu se totiž při použití hrotů 6 a 7 poškrábaly citelně méně a Garmin Fenix 7 pak byly takřka nepoškozené. Všechny testované modely přitom disponují dle popisu výrobce safírovým sklem, byť evidentně jinak kvalitním. Obecně se ale dá říci, že odolnost jako taková je více než dobrá a při běžném používání je poškrábání displeje poměrně nepravděpodobné.
Jo, 2 roky starej SoC a fejk safír, to chceš za pětadvacet papouchů 🤣.
(y)
Šak na každých moderních hodinkách máš umělý safír – on se totiž přímo safír vůbec nepoužívá.
Vyrábí se to tavením korundu za vysokých teplot kolem 2200°C kdyby sis chtěl doplnil vzdělání.
Tys to video asi neviděl co? Tak si ho pusť a doplň si vzdělání.
Já jim to úplně za zlé nemám, ale klamání to určitě je. Množství safíru tam je, jen prostě se nejedná o čistý safír, což je celkem pochopitelné. Čistý safír = odolnost proti škrábancům, ale naopak obrovská křehkost a velmi znatelně větší množství odlesků. Tady byla evidentně snaha o co nejlepší materiál ve vztahu k uživatelskému komfortu. Čistě podvod bych v tom opravdu neviděl. Ale PR oddělení mohlo použitý materiál nějak upřesnit a lépe specifikovat proč takový materiál zvolilo, protože bylo jasné, že se to bude hned testovat.
Žádný výrobce neuvádí přesné složení svých částí. Safírové sklo bude mít určité parametry a ty výrobce určitě splnil. Je to stejné, jako když si koupíš tričko ze stoprocentní bavlny, taky nikdy nemá stoprocentní obsah bavlny. Můžou tam být příměsi v určitém množství a pokud je to splněno, ani se výrobek označit jako stoprocentně bavlněný.
Jaké příměsi tam jsou, ty chytráku?
„Jaké příměsi tam jsou, ty chytráku?“
Proč hned „chytráku? Právě tohle totiž zmiňoval ZacK Nelson (Jerry Rig Everything), že je to sice safír, ale jsou tam nějaké „nežádoucí“ příměsi, jaké přesně to jsem nepochopil.
V tom sklíčku jo, já myslel v tom triku 🙂.