Dnes jsou to přesně dva měsíce od chvíle, kdy jsem vyměnil svůj iPhone 13 Pro Max za iPhone 14 Pro a ten následně začal využívat coby můj primární telefon. Jelikož s nám mám tedy již něco málo odžito, myslím si, že se právě při dnešním dvouměsíčním „výročí“ sluší v krátkosti zhodnotit jednu z jeho nejvýraznějších novinek – tedy Always-on displej. Ten totiž prakticky od svého představení vzbuzuje mezi jablíčkáři svým způsobem kontroverze, jelikož je zkrátka jiný než Always-on, na který jsme zvyklí z Androidů. Jak tedy na člověka tento prvek po dvou měsících každodenního používání působí?
Hned na úvod se vám musím přiznat, že jsem ještě před pár lety neviděl na Always-on vlastně nic moc užitečného, protože mi tak nějak nevadilo si pro každou kontrolu notifikace či času telefon rozsvítit. Když jsem si jej však poprvé pořádně „ohmatal“ na Apple Watch, pochopil jsem, že neustálé zobrazení času i jiných prvků má zkrátka smysl a přestože se nejedná o žádnou revoluci, je díky němu využívání daného produktu rázem příjemnější, protože je de facto o jeden úkon – tedy rozsvícení displeje – rychlejší. Když se proto začaly objevovat v souvislosti s iPhony 14 Pro již víceméně potvrzené spekulace ohledně toho, že se Always-on dočkáme, byl jsem opravdu rád, protože jsem věřil, že využitelnost bude taková, na jakou jsem zvyklý ze svých Apple Watch.
Má očekávání se zcela upřímně řečeno naplnila jen částečně. Pojetí Always-on u iPhonů 14 Pro je totiž sice na jednu stranu neuvěřitelně designově povedené, na stranu druhou se však ve své podstatě vlastně o plnohodnotný Always-on nejedná. Ten byl totiž doposud vnímán jako černá obrazovka s pár výraznými prvky zobrazovanými v minimální obnovovací frekvenci displeje, aby byla výdrž baterie co možná nejméně poznamenaná a zároveň aby dané prvky nebyly při zamčené obrazovce rušivé. Realita je nicméně taková, že pokud si nastavíte na tapetu třeba fotku, jak to mám i já, i po dobrých dvou měsících bude do jisté míry nezvyk vidět jí neustále zobrazenou, byť ve ztmaveném formátu. Člověka to nutí občas intuitivně telefon znovu zamknout, protože si neuvědomí, že takto má vlastně Always-on jako takový fungovat. Ano, šlo by to vyřešit černou tapetou na lock screen a jinou pak na pozadí domovské obrazovky, ale to mi jako vyloženě dobré řešení nepřijde.
Co mě na Always-on dále tak trochu štve, je to, jak výrazný je. Ne, že by vyloženě svítil, ale určitě si dokážu představit, že by byl jas displeje ještě o něco nižší a tím by se tak šetřila energie v baterce. Zejména ráno, když se mi vypne režim spánku, totiž záře z nočního stolku při zatažených žaluziích není vyloženě ideální. Možnost redukce by tu tedy dle mého rozhodně byla na místě. A zcela upřímně, na místě by dle mého bylo i určité vyladění mušek, které se Applu stále vychytat nepodařilo. Na mysli mám třeba to, že se mi telefon čas od času extrémně rychle zamkne (nebo přepne do Always-on), přestože na něm třeba zrovna něco čtu a text si neustále posouvám (tedy není možné, aby statický displej zaktivoval Always-on). Občas zase třeba zahaprují widgety a jindy moc nerozumím tomu, proč telefon zcela zhasne, když u něj jsem, mám zaktivovaný Always-on a na ruce Apple Watch, které by mu měly dávat neustále echo o tom, kdy může a kdy naopak nemůže zcela ztmavnout.
Ač mohou vyznít předešlé řádky poměrně kriticky, musím říci, že pozitiva nad negativy převažují. Tím hlavním pozitivem Always-on v mých očích je však ve výsledku „jen“ to, co jsem psal už v úvodu v souvislosti s Apple Watch. Zkrátka a dobře, díky tomu, že mi na displeji neustále svítí určité informace je člověk osvobozen o nutnost probouzet telefon, protože vše vidi „na první dobrou“. Osobně mám telefon při práci připnutý k magnetickému stojánku vedle mého počítače a je super, když mám právě díky Always-on možnost vidět například příchozí notifikace bez toho, aby se mi displej zcela rozsvěcoval, či vidím neustále díky widgetům stav věcí, které vidět chci – tedy třeba vlhkost v bytě, teplotu venku a tak podobně. Jinými slovy, iPhone se pro mě díky Always-on stal do jisté míry jakýmsi pohotovostním displejem k mému Macu, na který stačí bez jakékoliv další aktivity mrknout a hned vím, co a jak.
Co se pak týče výdrže baterie, jelikož jsem přecházel z modelu Max na klasický 6,1″ telefon, samozřejmě jsem si pohoršil. Jedním dechem ale musím dodat, že absolutně nepociťuji to, že bych na tom byl z hlediska výdrže nějak špatně a to mám Always-on zapnutý od prvního dne, co iPhone 14 Pro používám. Strachovat se tedy o to, že vám baterii vysosá rychlostí světla je dle mého názoru zcela bezpředmětné, protože jeho energetická náročnost je ve srovnání s jinými úkony vcelku zanedbatelná. A kdyby vás přeci jen Always-on štval, stačí jej vypnout a je po problému.
Kdybych tedy měl po dvou měsících používání Always-on v krátkosti zhodnotit, řekl bych o něm, že se jedná o povedený, byť v lecčem možná trochu „odfláknutý“ prvek, který dokáže uživatelský komfort jistojistě pozvednout. Pokud se jej pak Apple do budoucna rozhodne více otevřít nejrůznějším přizpůsobením – ať už ve formě snížení jasu či snažšího nastavení černé -, pak si myslím, že si už skutečně nebude na co stěžovat. A pokud přeci jen někdo důvody najde, deaktivaci mu nikdo nikdy nesebere.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
Mám 14 Pro Max a z always on musím říct že jsem vyloženě zklamaný. Po dvou týdnech jsem to vypnul.
Jednak, zde vítězí forma nad funkcí. Zbytečně. AOD má prostě fungovat jinak = zobrazovat rychlý přehled co nejstručnější formou. Ve stávající implementaci je 99% obsahu na obrazovce telefonu zobrazena tapeta.
Druhak, výdrž baterie. Bude to asi hodně dané i pocitem z testů na YouTube, které prokázaly poměrně zásadní dopad na výdrž baterie za určitých podmínek. Za mě pocitově, zkracuje životnost na nabití cca o pětinu. Což mi přijde opravdu hodně. Zvlášť když hlavním přínosem je pouze zobrazení tapety + mimochodem nitifikací / stavů.
Pokud by alespoň umožnil nastavit pro AOD jinou tapetu než pro lock-screen, bude situace o dost lepší.
v bete 16. 2. jde nastavit co se ma na AOD zobrazovat – notifikace, tapeta atd.
Líbí se mi věta „se však ve své podstatě vlastně o plnohodnotný Always-on nejedná“, paradoxně je to přesně obráceně – je to jediný plnohodnotný Always-on (bez ohledu na využitelnost).
Je to o úhlu pohledu. Ztlumený jas displeje dle mého Always-on fakt není, byť jak píšu ve článku s ním nemám problém.
Tak pořád je to rád víc AoN než nabízí Android, ale v pohodě.
Mě to naopak příjde jako úplné naplnění pojmu Alway-on-display.
Dle slovníku to znamená: Vždy na displeji (stačí zadat do Google translator) a pokud je na displeji vždy něco (v pojmu se nezmiňuje nic o tom jakým jasem by to mělo být), tak je to Always-on-display.
„Mě to naopak příjde jako úplné naplnění pojmu Alway-on-display“
v podstatě máš pravdu, ale k čemu je ti vidět trvale na displayi uspaného telefonu např. tapetu.., zobrazovat se mají podstatné informace, které jsou k užitku
AOD v podání Applu je totální sra*ka.
Mistra,k čemu ti je trvale zobrazená tapeta na v,pnutém displeji? Já ti to povím, k ho*nu a k žraní baterie 🤣.
Jo a na iphonu s 1 Hz žere AOD víc než na mým skoro 4 roky starým androidu s 60 Hz 😄.
V čem je to lepší oproti androidu? Nevidím jedinou výhodu
Mistra gratuluji ti, právě jsi získal titul potomek bači s ovcí 🐑🐑🐑
Zatím 2 měsíce čekám na 14pro,tak že nemůžu posoudit :-(
Tak třeba příště. 🤷♂️
Já jsem to po zkušenostech s Always on Displejem na všech ostatních telefonech a bohužel i AW které se mi vypálili raději ani nenechal zapnutý a o zapnutí ani neuvažuji, protože nechci mít telefon po roce vypálenej. (Neříkejte mi někdo, že se nevypálí, protože je to vlastnost AMOLED panelu) a telefon za 43k můj Pro Max vážně nechci za rok manželce nechat zničenej…
ty jo, to se mi nejak nezda ze by 1Hz tak ztlumeneho jasu dokazalo vypalit display..
Na Samsungu se AOD jemně posouvá, takže k vypálení nemůže dojít. Jak to má Ape nevím.
Zdendo ty jsi ale brepta že 😂😂😂