Podobu prvního iPhonu si jistě všichni z nás pamatují. Než ale první jablečný smartphone spatřil světlo světa tak, jak jej známe nyní, prošel dlouhým procesem, v jehož průběhu jeho design výrazně měnil svou podobu. Jak si první iPhone v dobách jeho vývoje představoval samotný Steve Jobs?
Žádná SIM karta
Nechybělo mnoho, a první iPhone mohl spatřit světlo světa bez slotu na SIM karty. Tony Fadell, který se v Applu mimo jiné podílel na návrhu designu iPodu, uvedl, že Jobs nebyl velkým přívržencem „další díry v iPhonu“ v podobě zmíněného slotu, a namísto toho prý prosazoval využití CDMA technologie namísto obvyklé GSM. Fadell v rozhovoru s novinářkou Joannou Stern v této souvislosti uvedl, že se mu nakonec podařilo Jobse přesvědčit o tom, že technologie CDMA není dostatečně rozšířená, a iPhone byl nakonec vybaven slotem pro SIM kartu.
Plasty v displeji
První iPhone se kromě jiného mohl pochlubit relativně odolným multi-touch displejem. Kdyby se ale Apple držel původních Jobsových návrhů – a Jobs by na poslední chvíli nezměnil názor – mohl být displej historicky prvního iPhonu vyroben převážně z plastu. Jobs ale naštěstí na poslední chvíli vyjádřil své obavy z toho, že by se tento typ displeje příliš snadno poškrábal. Tým improvizoval a přesvědčil společnost Corning, aby obnovila výrobu svého tehdy již nepoužívaného skla Gorilla Glass.
Žádný App Store
Dnes již není žádným tajemstvím, že iPhone měl podle původních Jobsových představ nabízet pouze nativní aplikace z dílny společnosti Apple. Online obchod s aplikacemi třetích stran byl zpočátku pro Jobse naprosto neakceptovatelný. Namísto možnosti stahování aplikací do iPhonu Jobs navrhoval, že by uživatelé zkrátka využívali jejich webové verze v rozhraní mobilního prohlížeče Safari. Vedení Applu se ale naštěstí podařilo Jobse přesvědčit o užitečnosti App Storu, a ten nakonec spatřil světlo světa v červnu roku 2008 společně s příchodem iPhonu 3G.
Ovládací kolečko
Každý z nás si jistě vybaví, jak Steve Jobs nechal při představování prvního iPhonu promítnout na plátno nad pódiem „zařízení 3 v 1“, které bylo na vtipné fotomontáži opatřené mimo jiné masivním ovládacím kolečkem – nebo spíše kolem. Nechybělo ovšem mnoho, a ovládacím kolečkem mohl být vybavený i první iPhone. Jedna z myšlenek, se kterými si Steve Jobs v této souvislosti pohrával, totiž představovala zařízení téměř navlas podobné iPodu, pouze s interními komponentami, které by umožňovaly telefonování, posílání zpráv a další funkce. Ovládací kolečko ale nakonec ustoupilo konceptu dotykového displeje.
Kdovi, zda by nebylo lepsi, kdyby si Jobs svoje prosadil. Plastovou SIM kartu za chvili nebudeme potrebovat, co se tyce App store, kdovi, zda by to skutecne nebylo lepsi, kdyby nebyl. Vychozi aplikace by proste existovaly jako nyní emaiovy klient, Penezenka, Domacnost….. Napr. s bankou bych se do nativni aplikace „Bankovnictvi“ prihlasil jmenem a heslem, jako nyni do email, klienta. Vse by bylo jednoduší, bezpecnejsi. Clovek by pouzival jednu aplikaci pro nekolik bank, nemusel by tapat a ucit se s vice aplikacemi. To same by bylo pro socialni site atd. Skoda.
Plastovou simku nebudes potrebovat, staci kdyz zaplatis za prehozeni esim do jinyho telefonu
Proc bych mel platit? Ze zkusenosti vim, ze je u Tmobile dokonce zdarma vydani klasicke SIM pokud clovek potrebuje prejit z esim. U Vodafone tusim take.
Ted jsme resilo, ze se vytopil telefon s esim v zahranici. Tmobile, Vodafone behem par minut nahodis pres web.
O2 musi poslat fyzickou karticku nekomu a ten nekdo ti posle fotku qr kodu z te karticky esim do zahranici, aby se to zprovoznilo.