Na pomalou Wi-Fi si už alespoň jednou stěžoval snad každý z nás. A není se čemu divit, jelikož se jedná o věc, která dokáže opravdu hodně vyvést z míry. Na našem magazínu už jsme se v minulosti několikrát věnovali tomu, jakými způsoby můžete vaši Wi-Fi síť zrychlit, abyste mohli po internetu brouzdat ještě o něco příjemněji – jeden takový článek přikládám níže. Dnes jsme se ale s mým kolegou Jirkou dostali do situace, ve které jsme z hlediska zrychlení Wi-Fi přišli na zajímavou věc, o které dost možná někteří z vás nemusí vědět.
V současné době můžete Wi-Fi síť provozovat ve dvou pásmech, a to konkrétně 2.4 GHz a 5 GHz. Co se týče pásma 2.4 GHz, tak to se začalo používat již v roce 1999, tudíž se jedná o velmi starou záležitost. Pásmo 5 GHz se pak začalo rozšiřovat v roce 2009 s tím, že se v následujících letech dočkalo velkého rozmachu. Pokud bychom obě tato pásma měli srovnat, tak 2.4 GHz poskytuje větší dosah, přenosové rychlosti jsou ale nižší, zatímco 5 GHz nedosáhne tak daleko, ale v místě dosahu poskytne vyšší rychlost. Z tohoto jde usoudit, že pokud se nacházíte v blízkosti routeru, tak byste měli využívat 5 GHz pásmo, a pokud dál, tak 2.4 GHz pásmo. Vzhledem k těmto tvrzením je tedy jasné, že rozdíl mezi oběma pásmy existuje, nenapadlo by nás však, že bude tak výrazný.
Využití 5 GHz výrazně ovlivní rychlost Wi-Fi
Abych ale navázal na vzniklou situaci, tak mě včera Jirka oslovil s tím, že si domů pořídil nový internet, který má dosahovat rychlosti přenosu okolo 100 Mb/s. Při využití kabelu tohle byla skutečně pravda, co se však týče bezdrátového připojení, tak si Jirka stěžoval, že jsou rychlosti opravdu extrémně nízké, a to při využívání v bezprostřední blízkosti routeru. Začali jsme tedy společně provádět různé kontroly a úkony, abychom přišli na to, kde je vlastně zakopaný pes. Nakonec jsme skončili u toho, že měl Jirka v routeru aktivní pouze Wi-Fi v pásmu 2.4 GHz s tím, že 5 GHz pásmo nebylo vůbec nastaveno. Nijak zvlášť jsme nevěřili tomu, že by využití 5 GHz pásma pro Wi-Fi mohlo udělat nějaký opravdu velký rozdíl, každopádně jsme se ale nestačili divit. Zatímco při využití 2.4 GHz pásma dosahovala rychlost přenosu zhruba 25 Mb/s, tak při využití 5 GHz pásma už jsme se dostali na zhruba 110 Mb/s, což je rychlost téměř 4.5x větší.
Rychlost Wi-Fi sítě samozřejmě ovlivňuje nespočet různých faktorů, ať už se jedná o ostatní sítě v okolí, počet připojených zařízení, vzdálenost od routeru či cokoliv jiného. Pokud se však přepnete z 2.4 GHz na 5 GHz, tak je rozdíl více než zřetelný, což jsme vám dokázali v odstavci výše. Avšak ještě předtím, než se vrhnete do nastavení vašeho routeru, popřípadě než koupíte router nový, tak byste měli vědět, že 5 GHz pásmo má jednu zásadní nevýhodu. Kromě nižšího dosahu s ním nekomunikují prvky chytré domácnosti, které prakticky vždy musíte připojit k 2.4 GHz Wi-Fi síti. To byl ostatně i jeden z důvodů (vyjma pomalejšího dřívějšího internetu), kvůli kterému Jirka neměl 5GHz pásmo zaktivované. Dobrou zprávou sice je, že většina routerů v dnešní době nabízí možnost provozování obou pásem najednou, takže existuje možnost volby, ne každý chytrý produkt je však schopen u těchto routerů vybrat 2.4GHz pásmo a tudíž se není schopen připojit. Ty „lepší“ to však dokážou, jelikož máte de facto v praxi aktivní dvě Wi-Fi sítě, jednu „klasickou“, která využívá 2.4 GHz, a druhou 5 GHz.
Routery s podporou 2.4 GHz i 5 GHz pásma koupíte zde
Jak v routeru aktivovat 5 GHz Wi-Fi
Jestliže jste zjistili, že již nyní máte router, který obě pásma podporuje, ale 5 GHz nevyužíváte, tak můžete provést aktivaci. Pokud jste ve světě technologií alespoň trošku sběhlí, tak se nejedná o nic složitého, v opačném případě tento úkon raději nechte na někom jiném. Prvně se musíte přesunout do nastavení routeru, a to s využitím jeho IP adresy, kterou najdete na jeho spodní straně, případně však také na internetu. Následně po vás bude vyžadováno přihlášení – pokud jste údaje neměnili, často je taktéž najdete na spodní straně routeru. Ve většině případech je uživatelské jméno (a mnohdy i heslo) admin. Po přihlášení otevřete nastavení Wi-Fi, popřípadě WLAN či Wireless, kde pak pásmo 5 GHz aktivujte a nastavte jeho název (SSID) a heslo. Nakonec stačí změny uložit, restartovat router a je hotovo.
Mmmm, to jsem nevěděl, do dává smysl. Hustý.
Pasmo 5GHz vypada na prvni pohled sice fajn, ale jen v idealnich podminkach. V rodinnem dome (a ten rozhodne nemusi byt velky), pasmo 5GHz rozhodne nepkryje kazdy kout, kazdou mistost – utlum pres zdi je znacny a to ty zdi nemusi byt metrove.
Co se tyce rozsireni site Mesh, tak s tim take nemam moc dobrou zkusenost – zarizeni se proste moc flexibilne mezi AP neprepouji….. Mam uplne stejny router co mate na fotkach – myslim, ze je to Archer AX20.
Zarizeni, ktere jsou pobliz mam pripjene na 5GHz, a zarizeni, se kterymi se pohybuji po celem dome mam pripojene na 2,4GHz….
Jinak clanek je pro mene znale urcite fajn.
Stačí zprovoznit meshovou síť s jedním či více posilovači (extendery) signálu. Na rozdíl od běžných extenderů se u mesh sítě vše tváří jako jedna síť a zařízení se zcela plynule přepojí při pohybu místnostmi. 5 GHz tak lze mít bez problému prakticky všude a signál skoro naplno.
Vždyť ale píší ze jsem zkoušel Mesh. Proste to nebylo ono. Měl jsem částo mizerný signál, zařízení se po presunu drželo zuby nehty vzdalenejsi Wi-Fi.
My používáme v RD Synology RT2600ac a k němu připojený Synology mesh (nevím označení modelu) a funguje to parádně, akorát musíme ještě pořešit zahradu, kde je signál jen před okny (máme metrové kamenné zdi, takže signál fakt neprojde).
Ono asi i záleží na kvalitě routru a meshe a jak je dělaný SW, Synology to má bezvadné a funkční na první dobrou.
Skoda ze v clanku nic nezaznelo o dalsi dulezite veci, jakou rychlost vubec router podporuje. Ja donedavna mel jen wifi 4 a stacilo to, dokud jsem jel na vdsl, dlouho 20 Mbit a pak rok 50 Mbit. Ale letos jsem presel na kabelovku 300 Mbit. Dlouho jsem to neresil ale pak mi zacalo vadit, ze router da realne jen 92 Mbit pres wifi. Tak jsem si koupil router s wifi 5 ktery by mel stacit, sliboval tusim 860 Mbit ze umi. Az doma jsem zjistil ze ma jen 100 Mbit wan port a proto jeho rychlost koncila taky na 92 Mbit realne. Az dalsi router s wifi 6 a 1Gbit porty umozni vytahnout maximum 300 Mbit z me kabelove pripojky. Asi je to naprosto jasne a logicke, ale predem si to kazdy neuvedomi dokud to neresi. Takze doporucuju z me zkusenosti wifi 6 router Mercusys MR70X za cca 1000 Kc, funguje perfektne. A umi samozrejme dve site 2,4 a 5 Ghz a to bud pod stejnym nazvem AP nebo kazdou zvlast.
Vpodstatě nezbývá než souhlasit, ALE tenhle článek byl aktuální pár roků zpět, dnes má smysl pouze router wifi 6 a o tom nepadlo v článku ani slovo :(
Nezlobte se na mě, ale to, co píšete, mi přijde jako nesmysl. Jednak proto, že WiFi 6 není zatím v elektronice až tak rozšířená a jednak proto, že ve výsledku už nikdo vyšší rychlost než tu kterou nabízí 5Ghz Wi-Fi 5 BEZDRÁTOVĚ neocení (už kvůli rychlostem internetu, které v domácnostech standardně jsou). Wi-Fi 6 je v současnosti (a dalších několika letech) pro fajnšmekry, kteří ví, proč ji pořizují.
Nesúhlasím, nehnevajte sa na mňa, ale písať v roku 2022 o rozdieloch Wi-Fi sietí v pásme 2,4 a 5 Ghz je taký nonsens, že to snáď môže byť iba copy-paste článku z roku 2015. Mýlite sa aj v tom, že Wi-Fi 6 (ax) nie je rozšírená dostatočne. Ona ale je, len ste to zrejme nevedeli. Podporovali ju už dnes staršie iPhony 11 (Pro, Pro Max). Rovnako ju podporuje Apple TV 4K. Tam to dáva zmysel najmä pri streemovaní videa z iPhonu do apple TV, kedy by mohol byť problém pri 4K videu v plnej kvalite aj na piatej generácii Wi-Fi. A to si dovolím tvrdiť, že nie som fajnšmeker. 2,4 Ghz pásmo prenechávam už iba pre inteligentnú domácnosť. Tá aj tak nevyužíva 5 Ghz pásmo. V dvojpodlažnom rodinnom dome mám celkom 3 samostatné routre a na každom rovnaké SSID pre 2,4 Ghz sieť. Pre pásmo 5 Ghz som pridal ku SSID ešte doplnok 5Ghz, aby bolo jasné, že je telefón pripojený k rýchlej sieti. Pásmo 5 Ghz totiž naozaj nedokáže prežiariť starší rodinný dom dostatočne z jedného body. Signál slabne už po pár metroch a stenách. Podotýkam že stále nemám možnosť prejsť na optický internet a idem na Wi-fi ac anténu s rýchlosťou do cca 100Mb. V rámci siete doma, ale zariadenia komunikujú tak rýchlo ako vedia. A o to ide.
Ale my se na vas nehnevame, jen zcela uprimne, mate pocit, ze drtiva vetsina z naseho milionu ctenaru mesicne ma 6 Ghz router? My podle statistik prodeju mame pocit ze ne…. krasny den
Ondřeji nezlobte se na mě, já se za fajnšmekra přes technologie docela považuji a z 27 zařízení, které mám připojené k routeru, podporují 4 (slovy čtyři) WiFI 6. Z toho jsou to dva MacBooky, které připojím radši kabelem, když potřebuji rychlost, a dva iPhony, u kterých je mi tak nějak jedno, jestli když sjíždím Spotify, mám download 10 nebo 100 Mbit/s. Argumentovat věcmi typu Apple TV nebo třeba Xbox, to sorry, ale kdo zdravý si je nepřípojí kabelem, když má možnost, což tak nějak věřím, že u televize má takřka každý. A být vámi, možná si článek přečtu znovu, protože se v něm jasně píše, že o rozdílu mezi 2,4 a 5GHz víme samozřejmě dávno, ale překvapilo nás, o jak extrémní rozdíl se jedná.
Jen pro ujasnění WiFi 6 neznamená automaticky 6 GHz pásmo. 6 GHz pásmo je dostupné až u WiFi 6E.
Ale i tak oboje verze mají smysl z testů se dá zjistit že WiFi 6 všeobecně na delší vzdálenosti má vyšší rychlosti. Mám otestováno v posteli kde jsem původně na WiFI 5 dosahoval cca 400 Mbps aktuálně na WiFi 6 mám 870 Mbps. To už je slušný upgrade když rozdíl v ceně není tak velký.
Testováno na
(WiFi 5) UniFi AP AC LR
(WiFi 6 ) UniFi U6-Pro
Davide, upřímně a kolik lidí používá UniFi a Wi-Fi 6 z našich čtenářů? díky za info
Nedávno jsem vyměnil starý Asus router, který uměl pouze 2.4 za https://www.czc.cz/asus-zenwifi-xd6-bila-2ks/320087/produkt?gclid=EAIaIQobChMI7YO5xpKX-wIVDu13Ch0VeA1oEAQYAiABEgJnpvD_BwE
Výsledek překvapil…
[URL=https://rychlost.cz][IMG]https://rychlost.cz/rsh/2022448094.png[/IMG][/URL]
Dobrý den, Karle, router, resp. mesh systém vypadá výborně. Má za mě jednu nevýhodu. Je to Asus. To samé bych řekl o TP-linku a podobně. Tyto zařízení do určité doby fungují výborně – s nutností 1/měsíc restartu. Postupně se tato doba zkracuje až na každodenní restart. Přitom síť se tváří, že funguje na 100%.
Osobně, ale i podle „síťařů“ je nejlepší volbou 1.Ubiquiti (uživatelsky přívětivý, není až tolik možností nastavení v Home segmentu, u profi je toho až dost) a 2.Mikrotik (neuvěřitelné množství nastavení, BFÚ se v tom pravděpodobně ztratí, lze přepnout do jednoduššího rozhraní, lze nastavit více zařízení aby se chovali jako Mesh systém s různými parametry.
Pokud bych dával takto vysoký (z pohledu BFÚ) peníz za router, asi bych se o tom informoval třeba u svého providera nebo i na netu.
Ale každopádně vám přeji, ať slouží hodně dlouho a stabilně.
Rozdíl je neuvěřitelný, ovšem s šířením signálu přes zdi už je to podstatně horší.
v bytovkach kde je velmi vela routrov je potrebne aj tak riesit mesh, vzajomne sa na 5GHz rusia velmi silne, mam 1GB pripojku po kabli, realne na kabli 800, po vzduchu cez wifi 5 len do 70-80, s wifi 6 som sa dostal ku 500-600 (kolise pocas dna), konkretne archer ax50
Vsadím se, že zastropování rychlosti na 70-80 Mbit v tvým případě nedělalo rušení okolníma sítěma, ale bylo to tím, že měl jen 100 Mbit WAN port a ne 1 Gbit. Něco jsem se s tím nalaboroval v nedávné době.
A jako další žhavou novinku vám příště přineseme článek o LED displejích, rozdíl oproti CRT je neuvěřitelný. 🙄
Prvni bod, zapomenout na ruzne „znacky“ nejlepe po vsech moznych certech supermarketech, datartech atd. Maji na tom slusne marze, nevi o tom nic a typicky prodaji cokoliv.
Druhy bod, mate veci za desitky tisic, ale kdyz pak resite co vam ridi sit a vse pripoji, setrite stokoruny. Proste vemte par tisic a kupte kvalitni router + pripadne posileni v AP. Napr zde jiz zminene Ubiquity. Vydrzi vam par let a prestanete resit proc neco nejede, seka se, odpojuje, nebo je nutne restart co tyden ci mesic. Pokud to ted neznate, pockejte az na siti bude napr 15 veci a ze to muze i v bezne domacnosti byt brzo. Vzdy me pobavi kamarad, rodina ci nekdo, kdo ma problemy s rychlosti, vypadavajici siti, odhlsovanim veci v Homekitu atd,,, telefon za 30tis, ipad za podobnou cenu,, ntb atd. Ale sit jim dela krabicka z mistniho elektroretezce, kterou si tak nejak spise omylem nastavili sami v cene 600-1500,-
Skoda Apple airportu. Sice velice zadne nastaveni, bylo to drahe, ale znam x lidi kteri na nich jedou celou sit, vse funguje, rychlosti na wifi litaji i v panelacich vice nez slusne a slovo restart hledaji na Google.
Dobrý den,
Tento článek mne osobně velice pobavil. Přestaňte prosím radit lidem, jak se dostat do nastavení svého modemu. Drtivá většina těchto čtenářů nemá ani ponětí o tom co a jak nastavit a pokud mají pomalé připojení od svého ISP, rychlost přenosu lokální sítě připojení k internetu nezrychlí.
A pokud autor článku naměřil pouze 25Mbit v pásmu 2,4GHz je ve větší vzdálenosti od modemu, tudíž 5Ghz je mu k ničemu.
Jen doufám že nějaký čtenář který neví co a jak nastavit, povolí v pásmu 2,4Ghz 40MHz režim, a v 5Ghz 160Mhz. Aby se sousedům v paneláku připojení ještě zrychlilo.
1) Ve článku se radí jen to, že si mají čtenáři zapnout 5GHz, pokud tak neučinili
2) 25Mbit bylo naměřeno cca 5 metrů od routeru
3) Co si čtenáři nastaví svépomocí, to už my opravdu neovlivníme, protože jim to ani neradíme :)