Pracovat v čínských fabrikách Foxconnu na výrobu iPhonů je doslova a do písmene o strach. Své o tom ví zaměstnanci jedné fabriky v Zhengzhou, ve které se objevily případy onemocnění COVID-19, což vedlo tamní vedení k pro nás doslova neuvěřitelnému kroku. Fabrika byla okamžitě uzavřena a to i se zaměstnanci uvnitř, aby se nemoc udržela jen na jednom místě a nemohla se dál šířit. S tím však zaměstnanci Foxconnu logicky nesouhlasí. Ve velkém proto z fabriky prchají, jelikož v opačném případě je čeká nedobrovolná karanténa.
Workers have broken out of #Apple’s largest assembly site, escaping the Zero #Covid lockdown at Foxconn in #Zhengzhou. After sneaking out, they’re walking to home towns more than 100 kilometres away to beat the Covid app measures designed to control people and stop this. #China pic.twitter.com/NHjOjclAyU
— Stephen McDonell (@StephenMcDonell) October 30, 2022
V Číně, ze které se onemocnění COVID-19 rozšířilo do celého světa, platí v současnosti politika nulové tolerance, což jinými slovy znamená extrémně přísná opatření, která mají za cíl zcela nemoc vymýtit. Nezřídkakdy jsou tak v zemi uzavírána celá města jen kvůli výskytu jednotek onemocnění a jak je nyní vidět, problém to není ani v případě fabrik. V těch mají sice zaměstnanci mnohdy zázemí ve formě ubytování, stravy či hygieny, úroveň však není v žádném případě vysoká a tudíž je logické, že naprostá většina zaměstnanců se snaží do továren dojíždět nebo se v nich minimálně zdržovat jen po nezbytně nutnou dobu. Nynější uzavření jim proto udělalo velkou čáru přes rozpočet, na kterou se rozhodli reagovat po svém – konkrétně tedy úprkem přes bariéry. Je nicméně otázkou, jak s nimi nyní tamní úřady naloží, jelikož evidentně porušili dosavadní nařízení. Co se pak týče dostupnost iPhonů jako takových, je pravděpodobné, že na tu mít tato uzávěra vliv nebude. Výrobci iPhonů totiž v posledních měsících odstavili své fabriky již mnohokrát s tím, že propady dostupnosti tím vyloženě zapříčiněny nebyly. Na druhou stranu se sluší říci, že právě tyto odstávky pravděpodobně zapříčinily to, že je nyní iPhonů 14 Pro (Max) velký nedostatek.
Jdete s covidem do haje a piste radsi o chystanych iphonech atd, protoze v tom jste super. Pres plot se zdrha z prace nejen v cine :D
Ale no tak, buďte trochu tolerantní 🙈 Je to informativní článek popisující poměrně drsné podmínky pracovníků ve fabrice na produkt, který tolik z nás miluje. Věřím, že to leckoho zaujme a pokud vás zrovna ne, najdete tu spoustu dalších článků, které vás uspokojí. A kdo ví, třeba až zdrhnete z práce přes plot vy, napíšeme o vás taky, pokud to bude plot alespoň trochu tématicky blízký našemu magazínu 😄
„poměrně drsné podmínky pracovníků ve fabrice“..
a netřeba ani jezdit do Číny, mně stačilo zažít Foxconn v Kutné Hoře, co tam se dělo..
Česky se to město píše Čeng-čou. A je to mnohem blíže původní výslovnosti než poangličtělé Zhengzhou.
Nezáleží na tom, jak se to píše česky, podstatná je transkripce z čínštiny do angličtiny, která se používá celosvětově a oficiálně.
S vaším názorem zásadně nesouhlasím a navíc „používá celosvětově a oficiálně“ je nepravda.
Hovoříme-li a píšeme-li jazykem českým, pak musíme dodržovat pravidla daná Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR. A ten říká, že pro transkripce jmen z jazyků nepoužívajících latinku používáme fonetický přepis do češtiny. To je oficiální pravidlo.
Předpokládám, že používáte jména Tokio (ne Tokyo), Peking (ne Beijing), Moskva (a ne Moscow) atd. A podle stejného pravidla je chybou používat Zhangzhou, ale správně je v našem jazyce používat Čang-čou.
Musíme? Fůha tak to už nám hrozí minimálně doživotí…. já do dnes myslel, že musím jen umřít…
A není to čankišou? 🙂