Není tomu tak dávno, co se ve fanouškovském světě díky spoustě úniků informací spekulovalo o tom, zda Apple stihne novou generaci Macu Pro odhalit ještě v letošním roce. Nyní je však víceméně jasné, že se tak nestane a to z poměrně jednoduchého důvodu, který poodhalil jeden z nejlépe informovaných zdrojů posledních let.
Že dorazí nový Mac Pro skutečně až příští rok prakticky potvrdil operační systém, který v současnosti běží v testovacích Macích a který odhalily zdroje velmi dobře informovaného reportéra Marka Gurmana. Jedná se konkrétně o macOS Ventura 13.3 – tedy o třetí majoritní verzi včera vydaného OS Applu pro Macy. A jelikož Apple testuje své hardwary vždy na systému, se kterým je chce vydat, aby se mu vše podařilo co nejlépe optimalizovat, je už nyní víceméně jasné, že se Mac Pro představí až příští rok. Jen stěží si totiž lze představit, že by byl Apple schopen zhruba za měsíc a půl dostatečně otestovat macOS 13.1, 13.2 a 13.3 a vše ještě nějak smysluplně před Vánoci vydat. Co si naopak představit lze vcelku dobře, je to, že již příští týden započne testování macOS 13.1, které bude trvat do začátku prosince, na to následně naváže testování verze 13.2, které skončí odhadem na konci ledna (kvůli Vánocům) a finální verze macOS Ventura 13.3 pak může být při takovémto harmonogramu připravena na vydání někdy kolem března. Právě v březnu přitom Apple v minulosti ukázal třeba i nové iPady Pro, takže se tento termín jeví i z tohoto úhlu pohledu jako vcelku reálný.
Ačkoliv Apple samozřejmě zatím žádné oficiální technické specifikace chystané novinyk neoznámil, podle dostupných úniků má disponovat čipy se 24 nebo 48 jádry CPU a 76 nebo 152 jádry GPU, přičemž maximální RAM paměť zde má být 256GB. Asi tedy není třeba jakkoliv dlouze vysvětlovat, že se od Macu Pro s Apple Silicon očekávají skutečně velké věci, o kterých si možná v současnosti může zatím svět nechat jen zdát. Otázkou však je, na kolik si bude Apple stroj cenit, tím spíš po letošním zdražení v mnoha zemích světa včetně České republiky.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
To se dalo očekávat, ale příští rok bude muset Apple také uvést nový displej PRO.
Očekávat z jakého důvodu? Kompability různého hardware, například GPU? PCIe slotů? Celkového konceptu designu skříně?
Popravdě moc teď nechápu význam Mac Pro, když je tu Mac Studio. Možná Apple překvapí, ale osobně dost pochybuji že u Mac Pro bude možnost upgrade čehokoliv. RAM v čipu je dána. Pokud by měl být nějaký přídavný slot, musela by se asi vymyslet berlička do architektury, kudy k CPU. GPU taktéž v čipu, ne že by to nešlo mít i externě (ARM to umí ranec let a TB jede přes PCIe), ale Apple zatím nechce, tohle je tedy umělá blokace. Větší SSD je zablokován skrze firmware viz výsledek Linusu na YT a různé hardware periferie budou muset jít přes TB porty (v protokolu USB), jelikož TB v Mac Studio nechce komunikovat s PCIe Boxy i ohledně karet pro zvukaře či RAID karet pro servery. Prostě to chce nové periferie na USB(C). To samozřejmě uživatelé Mac mini, iMac či macbooků nejspíše mají již dlouho, ale dosavadní uživatelé Mac Pro fakt ne. Defacto ani Trashcan 6.1 neměl úspěch i když Sonnet pro něj udělal Workstation Skříně, kde to mohl rozšířit o PCIe sloty na RAID či tunery nebo Tesla karty… V čem tedy bude Mac Pro tím modulárním Mac Pro, co se slibovalo ve 2019? Podle mě dokud nepořeší modularitu jejich ARM čipu, je Mac Pro mrtvý a bude se jen jednat o Mac Studio na steroidech.
Apple tuhle kategorii slušně kope do pr. Nejdříve 6.1 kde hned po dvou letech zastavil vývoj, takže neobměnil ani patici CPU, ani GPU a ani TB konektory a nechal to vyhnít do 2019. Ve 2019 uvedl Mac Pro, který je na tom po dvou letech stejně jako 6.1. Sice teda může mít lepší GPU, ale dle sociálních sítí doteď má problémy s ovladači (a apple to nijak neřeší a AMD/Nvidia nesmí). Taky už neobmění ani patici CPU a tak ani board s PCIe 4.0 nebude. Prostě 2019 mrtvolno….
Problém je v marketingu kdy nejsou dostupné HW konfigurace pro konkrétní případové studie. Až pak je HW omezeni Mx SoC.
Jak padlo opakovaně v minulosti ne každého zajímá 4K nebo 5K video. Případně úprava fotek z levného zrcadlovky nedej bože telefonu který jsou mnohdy používány jako případové studie .
Na CGI hodně lidem starý konfigurovatelný Mac PRO zatím stačí.
Protože potřebují silnou grafiku , nekdy několik grafik a nejen nikoliv off-screen ale plnou akceleraci na několika monitorech , nikoliv na USB nahražce která neumí některé režimy nad 30FPS.
Upřímně když vzpomenu střižny data na externích SCSI polích na ještě prvních MacPro i v takových situacích nemusí Studio vyhovovat.