Přestože mám Apple produkty opravdu rád a používám je velmi intenzivně již řadu let, některé jejich nedostatky mi stále hlava nebere. Jedním takovým je třeba i správa úložiště v operačním systému macOS, která je sice v lecčem vcelku využitelná, pokud však začnete řešit to, co se skrývá pod položkou “Systémová data”, jste nahraní. Tato položka se totiž dá jen velmi stěží (jste-li běžní uživatelé) rozklíčovat, čímž lze Mac do jisté míry odepsat. Přitom by stačilo jen zvládnout systémová data třídit (jedná se totiž vlastně jen o data, která macOS neví, kam přesně zařadit), nebo do nich uživatele třeba jen vpustit nějakou “lidskou” cestou, tedy ne přes složité proklikávačky ve Finderu, ve kterém se leckdo bojí mazat, aby si tím ještě víc nezavařil.
Přesně tento problém jsem řešil před pár dny i já na svém MacBooku Air M1. Jelikož na něm dělám jen kancelářskou práci a zároveň využívám poměrně intenzivně iCloud, bohatě mi již léta stačí základní 256GB úložiště doplněné o 8GB RAM paměti. Tedy stačilo. Jelikož si úložiště čas od času zkontroluji, věděl jsem, že mi v něm ještě relativně nedávno zbývalo dobrých 120GB místa pro mé soubory. Zničehonic mi však začala na MacBooku vyskakovat hláška, že je úložiště zahlceno a je třeba něco smazat, jinak nepůjdou nainstalovat systémové aktualizace, přičemž když jsem nakoukl do správy úložiště, naskytl se mi celkem šílený pohled – téměř 160GB si sebraly systémová data. Já si přitom byl jist tím, že jsem na Macu nic neobvyklého nedělal, nic do něj nestahoval ani nic nepřenastavoval.
Po krátké poradě s kolegou Pavlem jsem se rozhodl MacBook přeinstalovat pomocí čisté instalace s tím, že si zkrátka hlavní data obnovím přes iCloud a to, co na něm nemám, evidentně nepotřebuji a tudíž mi nebude vadit, když o to přijdu. Přeinstalace proběhla samozřejmě bez problému, stejně jako prvotní nastavení Macu. Disk byl po tomto procesu zaplněn jen tím, co jsem chtěl a já byl logicky spokojený. Do Macu jsem si tedy nainstaloval pár aplikací, které využívám standardně a říkal jsem si, že je problém vyřešen a že se asi prostě jen jednalo o nějakou softwarovou chybku v macOS, na jejíž opravu se mi nechtělo čekat. To jsem se ale dost přepočítal. Po pár hodinách jsem se totiž opět preventivně podíval na úložiště a záhy mě polil studený pot – v de facto novém Macu z hlediska systému bylo totiž opět téměř 83GB systémových dat a úložiště se tedy zase blížilo hraně. Následovala další porada s kolegou Pavlem, která vyústila v instalaci aplikace CleanMyMac X. Přiznám se, že těmto softwarům jsem nikdy moc nevěřil, protože mi přišly do jisté míry jako další balast, který kolikrát spíš uškodí než pomůže. Zde jsem se však naštěstí pletl.
Protože mi kolega půjčil licenci a mě se tak otevřely všechny možnosti, velmi brzy jsem zjistil, kde byl zakopaný pes. A musím pokorně říci, že zde bych vskutku nehledal. Problém byl totiž v aplikaci Aerial sloužící pro zobrazování spořičů obrazovky z tvOS na macOS, kterou používám roky, ale která se mi z nějakého záhadného důvodu přenastavila a začala ve velkém stahovat spořiče pro offline přehrávání ve 4K HDR. Dělo se tak ale asi ve chvílích, kdy jsem moc nesledoval mou síťovou aktivitu, takže jsem si této zátěže nevšiml. Vše se navíc stahovalo do složky hluboko v systému, kde člověk zkrátka nehledá. Díky CleanMyMac X jsem ale právě tuto složku našel relativně rychle, jednoduše jí smazal a tím si tak Mac zbavil balastu. Aerial pak letěl hned po spořičích jako takových, protože podobnou zábavu si s ním už užít fakt nechci, byť věřím, že po nějakém tom přenastavení by bylo snad vše bezproblémové.
Nebudu vám lhát, celá tato záležitost mě vcelku namíchla a to ani ne tak kvůli ztracenému času, ale spíš proto, že Apple produkty už dávno nejsou jen záležitostí pro profíky, ale naopak se čím dál tím víc otevírají běžné veřejnosti a proto absolutně nechápu, proč mám řešit podobné věci aplikací třetí strany. Ano, vím, že bych byl tuto věc schopen vyřešit přes Terminál či kdybych se víc prohrabal systémem jako takovým, ale ruku na srdce, vážně si někdo chce s počítačem zrovna kvůli tomuto důvodu hrát víc než musí? Proč není v Macu něco jako nativní CleanMyMac, které uživatelům jednoduše ukáže, kde tlačí jejich Mac bota a zároveň budou přes tentýž program schopni problém vyřešit? Přesně tohle je zkrátka něco, co mi na Macích roky vadí a zkrátka nechápu, proč s tím Apple něco nedělá, ale jen přešlapuje na místě jako by nic. Přitom diskuzní fóra jsou doslova zahlcená tím, jak problémy s nadbytkem systémových dat řešit. Snad se mu tedy do budoucna v tomto směru rozsvítí.
Ano, se stejným problémem zahlcení úložiště “systémovými” daty se potýkám i já. Je smutné číst, že ani reinstall to nemusí vyřešit. Jedna se o jedinou nejvážnější chybu v Apple systémech, se kterou jsem se kdy setkal a bylo by více než vhodné, aby to konečně v Applu vyřešili.
Toto není jediná věc, která i letitého uživatele macOs štve. Např. nemožnost vidět rychlost přenášených dat – např. na flash disk nebo ze serveru nebo taky muset 2x kliknout při přesunu myší na druhý monitor – jakože potvrdit, že jsem na druhém monitoru a pak můžu klikat. A takových drobností, které mě štvou je spousta.
Myslet si že MacOS je plnohodnotným operační systém je hodně odvážné.
A čo je plnohodnotný OS? Plnohodnotnejší os nepoznám. Microsoft posledné roky akurát všetko dobre kopiruje z macos a konečne ma aspoň základne funkcie z toho čo macos ponúkalo..
stejnej problém mám s ios system data, 20 gb a ani přes čistou instalaci se mi toho nejde zbavit. bohužel na ios není appka která by to řešila už vůbec.
Tak léta jsem měl Windows a tam člověk jen těžce dohledával, kam mu mizí na disku volné místo–> obecně to není problém systému, ale nastavení aplikací a jejich optimalizace pro OS–> u macu je většinou vše dobře –> už díky tamu jak je systém postaven, vymažete apku a vše zmizí vs. u Win. je to problém něco nainstalujete a po programu Vám tam zůstanou viset data a to i když si pořídíte čístící apku. Takže i když se u macu zobrazují jiná data/systémové soubory je to spíš problém optimalizace té apky nehledě na to, že když ta apka není z appstoru, tak je to vždy znát ale i tak se u aplikací třetích stran málo kdy setkám, že by nebylo vidět její velikost, či po ní zůstal v systému bordel.
Poslední věc, díky Windows vím že optimalizační apky jsou nejlepší cestou jak si šetřit čas, nervy a energii a pokud doplním tak tím že nepoužíváš Windows si možná na cestě k nalezení vnitřní harmonie :D :D –>Pokud jsi přeinstalovával mac OS ze zálohy a myslíš že ti to trvalo dlouho tak jsi ještě nepřeinstalovával Windows…jo posunuli se za ty léta, ale mám ještě druhý NTB s win a díky tomu vím že používaním macu si prodložuji život díky klidu který mi dáva :P
Clanek a zkusenosti diskutujich ale mluvi trochu jinak – ono je sice pekny, ze ten bordel dela „jen“ nejaka Aplikace, problem ale je, ze toto nelze jednoduse zjistit a uz vubec ne ktera.
Ale zrovna u Windowsu se to dá krásně dohledat. I klidně přes klasického průzkumníka. Já teda na to používám raději TreeSize který je na hledání znatelně rychlejší.
Windows 11, stačí kliknúť nastavenia a aplikácie a okamžite je vidieť ktorá app kde a koľko zaberá miesta. Používam MacBook Pro 14 aj Windows 11 a Windows mi príde na prácu oveľa lepší systém. Sú v ňom dostupné všetky údaje ktoré si človek dokáže predstaviť bez toho aby musel sťahovať a skúšať rôzne app 3 strán ..
Na 14” MacBooku používaš Windows 11 – teda tu mobilnú verziu pre arm a tvrdíš že je lepší jak plnohodnotný MacOS.. toto nejde ani vypustiť..
Nemyslím si, že to myslel tak, ako si to pochopil.
Používam MacBook Pro 14 M1 a druhý PC s Windows 11
Joo, takže budu instalovat neprověřené blbosti a pak si stěžovat, že mě nikdo před mým pochybením neochrání 😄 Dnes ti lidi fakt nemají tušení, co znamená zodpovědnost. A pak se můžeme divit, že existuje zákon na kde jaký nesmysl a čím dál více jich přibývá… A zatím to ještě ujde, ale víte, jak se říká tomu, když je zákon a tedy i kontrola úplně na všechno? Totalita.
Tato neprověřená blbost má po světě miliony uživatelů, kteří jsou spokojeni a zcela upřímně, ani já nevnímám tuto aplikaci ani po podobném dobrodružství jako vyloženě špatnou. Chyby v softwaru se holt objevují, jen je prostě škoda, že je musí člověk odhalit v případě používání macOS oklikou.
Takto to ale chodí všude. Ne jen na MacOs. Copak Apple může za to, že nějaký trouba napíše takovouto zatěžující aplikaci, která sama neupozorní, kolík místa zabírá?
Vy jste evidentně vůbec nepochopil, o čem je řeč, respektive článek. Ne, Apple nemůže za takto zatěžující aplikaci. Apple může za to, že neumožňuje lepší přístup ke správě paměti, což je prostě problém.
Zobrazit skryté soubory a setřídit složky podle velikosti. Pokud tohle nezvládnu, tak si holt musím pořídit nějaký nástroj, který to udělá za mne.
Ja obecne z toho, jak Mac pracuje s ulozistem, nejsem moc moudrej.
Na situace tohoto typu jinak pouzivam Disk Inventory X – de facto ekvivalent WinDirStatu pro Windows – analyzuje dane uloziste a vsecky soubory ci slozky seradi podle velikosti.
Tady je pěkná BFU párty 🫶
Doporučuji utilitku GrandPerspective, která vizuálně zobrazí obsah celého disku a nabízí řadu nástrojů, pro inspekci toho, co je na disku. Zobrazí všechny soubory jako obdélníky, jejichž velikost je určena podle toho, kolik místa na disku zabírají. Na toto zobrazení lze pak dále aplikovat barevné „heat mapy“ na základě druhu souborů, stáří souborů atd. Velmi užitečné a intuitivní.