Operační systém iOS 16 byl pro veřejnost vydán již před několika týdny. Během té doby vydal Apple další tři minoritní aktualizace a aktuálně je nejnovější ta s označením iOS 16.0.3. Doposud se Apple v aktualizacích zaměřoval především na opravdu různých chyb, především na iPhonech 14 (Pro), již zanedlouho se však dočkáme vydání větší aktualizace v podobě iOS 16.1. V té se konkrétně dočkáme hned několika novinek, které Apple představil, ale prozatím je nestihl do systému implementovat. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 hlavních novinek, které v iOS 16.1 dorazí – v Česku je napočítáme na prstech jedné ruky.
Živé aktivity
Jednou z hlavních nových funkcí, kterých se dočkáme v iOS 16, jsou rozhodně Živé aktivity. Těm Apple při představení věnoval mnoha času a ve skutečnosti se jedná o vychytávku, která reálně dokáže zjednodušit každodenní využívání našeho iPhonu. Živé aktivity plně spolupracují s novou zamknutou obrazovkou a jedná se o speciální živá oznámení, která dokáží jablíčkáře v reálném čase informovat o určitých věcech. Konkrétně se může jednat například o stav sportovního zápasu, čas do příjezdu Uberu, aktuální čas cvičení a mnoho dalšího. S Živými aktivitami samozřejmě budou tedy spolupracovat jak nativní aplikace, tak i ty od třetích stran.
Procentuální stav baterie pro všechny
Když Apple představil první iPhone s Face ID a výřezem, tak musel z důvodu nedostatku místa odstranit možnost pro zobrazení procentuálního stavu baterie v horní liště. U nových iPhonů 13 (Pro) však došlo ke zmenšení výřezu, procentuální stav baterie však stále k dispozici nebyl. Apple se tak rozhodl zakročit, byť tedy podivně, a přišel s řešením, které mohl do iOS přidat již v roce 2017, kdy vyšel iPhone X. V novém iOS 16 totiž nabídl aktivaci zobrazení procentuálního stavu baterie přímo v ikoně v horní liště. Z nějakého prapodivného důvodu se však rozhodl, že tato novinka nebude k dispozici pro iPhony XR, 11, 12 mini a 13 mini. V novém iOS 16.1 už však bude procentuální stav baterie možné aktivovat i na těchto zařízeních. Stačí přejít do Nastavení → Baterie, kde aktivujte Stav baterie.
Přepracované rozhraní změny zamknuté obrazovky a plochy
Apple v novém iOS 16 přišel především s kompletně přepracovanou zamknutou obrazovkou, což mnoho uživatelů potěšilo. Rozhodně mi ale dáte zapravdu když řeknu, že nové rozhraní pro úpravu zamknuté obrazovky (a plochy) je aktuálně velmi zmatečné a trvá, než si na něj zvyknete. Apple si tuto rozsáhlou kritiku vzal k srdci a v iOS 16.1 tak přijde vylepšení, díky kterému se zmíněné rozhraní stane o mnoho přehlednějším. Nově si například uživatelé budou schopni ihned zvolit, zdali chtějí upravovat zamknutou obrazovku, anebo plochu, tak stejně došlo ke zjednodušení rozhraní v Nastavení → Tapety. Rozhodně se tak máme na co těšit.
Automatické stahování obsahu nových aplikací
Určitě už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si z App Storu nechali na pozadí stahovat nějakou větší aplikaci s tím, že ji za několik minut spustíte a začnete hned využívat. Často se však stává, hlavně u her, že po prvním spuštění musí stáhnout ještě nějaký další obsah, který je nezbytný, a tak uživatel opět musí opětovně čekat. V novém iOS 16.1 však dorazí nová funkce, která přesně tomuto zabrání a dokáže tak po aktivaci automaticky stahovat potřebný obsah u nových aplikací, a to ještě před prvním spuštěním. Tuto funkci najdete v Nastavení → App Store, kde stačí zapnout v kategorii Automatická stahování možnost Obsah v aplikacích.
Oprava ochrany přístupu ke schránce
Apple se neustále snaží posilovat bezpeční a ochranu soukromí ve svých operačních systémech. V novém iOS 16 jsme se tak například dočkali funkce, díky které vás aplikace musí prvně požádat o povolení přístupu ke kopírovací schránce, než k ní budou moci přistupovat. Pokud jste přístup aplikaci nepovolili, jednoduše se k datům ve schránce nedostala. Uživatelé si však stěžovali na to, že je tato ochranná funkce nastavená až příliš přísně, a že se zobrazuje velmi často, až je to obtěžující. Součástí iOS 16.1 tak bude oprava, díky které už ochrana přístupu ke schránce nebude přísná.
Protokol Matter v téhle aktualizaci nebude?
A co třeba nefunkční funkci soustředění? Mám nastaveno povolit volání jen od oblíbených, oblíbené mám nastavené jen na rodinu a přesto se mi dovolá kdokoli…? Nebo jiný případ, mám povoleno oznámení jen od aplikace whatsapp a stejně příchozí SMS pípne? Jak to, když není v seznamu povolených? Všechny režimy soustředění jsem musel smazat a čekám na opravu. Doufám, že přijde v 16.1. Ale nechápu, jak může Apple pustit ven takhle zprasenou aplikaci… V IOS 15 to normálně fungovalo.
Ahoj, napadlo mě jen, jestli náhodou nemáš v Oznámení a Zpráv mastaveno Neodkladné oznámení. Takto by zpráva “pípla”, ikdyž nemáš tuto aplikaci povolenou v nějakém režimu soustředění, pokud se nepletu. Já si se všemi režimy soustředění dost vyhrál a musím říct, že vše funguje. Nutno říct, že je potřeba mít i detailně nastaveno právě oznámení jednotlivých app, protože to spolu souvisí. Měj se
Má někdo problém s Klíčenkou? U hesel které nemám v Klíčence uložené mi stále dokola nabízí uložení přestože kliknu na “Pro tuto stránku nikdy”
V IOS 16.1 nepřijde protokol Matter?
Moment akože bug s batériou neriešia???? Veď to je na žalobu…
Aký bug ?
13 mini, 11 Pro a X žiadny rozdiel oproti iOS 15
Sam se mi mění vzhled….z tmavého na světlý a naopak jak je to možné???
Kdyz mas zaskrtle automaticky tak to tak dela😅
Funkce asi zajímavé, ale Pritelkyne teď přešla z Androidu na iOS a řešíme doma různé věci co iOS nemá, nebo je jen neumím nastavit nebo dogooglit.
1. Je nějaká funkce jak nastavit na iOS oznámení třeba vibrací spojení telefonního hovoru a i jeho ukončení? Andriod to umí a uměl to i Windows 10 na mobilu.
U iPhone to nahrazuje funkce „Halo“ kterou rika ten kteremu se dovolas.
Ukonceni pak dela cervene tlacitko kdyz ukoncuje ona. Pokud je tak posedla vibracemi, neco delas spatne.
Holt si bude muset zvyknout, že ios neumí věci, které jsou na androidu samozřejmost, ba dokonce základní funkce.
Těším se konečně na zobrazení stavu baterie na mém iP 13 mini, tím se zkrátí ztráta vývoje na Android na 10 let. Varovali mě, ale nečekal jsem, že iPhone má oproti Androidu jen polovinu funkcí. Je to horší, než jsem čekal. Jako bych měl jen půl telefonu. Naštěstí to platí i o velikosti a váze, takže to s 13 mini ještě zkusím vydržet…