Už tomu jsou čtyři roky, co můj iPhone chrání obaly od společnosti Pitaka a když Apple uvedl iPhone 14 Pro, uvedla Pitaka také kryty na iPhone 14 Pro, na které se podíváme v dnešní recenzi. Jedná se konkrétně o kryty na iPhone 14 Pro, které naleznete pod názvem Pitaka MagEZ Case 3 a Fusion Weaving MagEZ Case 3 s tím, že stejné obaly nabízí Pitaka také pro iPhone 14 a iPhone 14 Plus nebo iPhone 14 Pro Max. Tím, že používám kryty Pitaka již řadu let, se nepodíváme jen na samotné kryty, ale pro ty z vás, kteří s nimi mají již nějaké ty zkušenosti, se zaměříme také na změny oproti předchozím generacím.
Co se změnilo hned na první pohled je balení, které je nyní jak sama Pitaka uvádí mnohem ekologičtější a je kompletně vyrobeno ze 100% biologicky rozložitelného materiálu, což potěší každého, kdo myslí na planetu. Uvnitř balení pak najdete kromě samotného krytu také poděkování a stručný přehled ostatních výrobků. Samotný kryt se pak liší oproti předchozím variantám jen minimálně a pokud jste předchozí obaly nepoužívali, ani si změn nevšimnete. To, co je však vidět na první pohled, je jemnější struktura materiálu, tedy aramidu, který je k nerozeznání od surového karbonu. Celý obal je vyroben z jednoho odlitku tohoto materiálu a to s naprostou precizností tak, aby dokonale sedl na váš iPhone. Díky tomu, že je aramid odolný a pevný, je tloušťka obalu neuvěřitelných 0.95mm, tedy skutečně méně než 1mm, díky čemuž nijak neovlivní velikost vašeho iPhone, což je to, co na obalech Pitaka miluju především a proč je už několik let používám.
Obal lehce přesahuje přes displej, ovšem pokud používáte tvrzené sklo jako například v mém případě PanzerGlass, pak vám bude okraj obalu končit současně s tvrzeným sklem. To má sice tu výhodu, že displej, respektive sklo je na desetinu milimetru ve stejné výšce jako okraje obalu, ale na druhou stranu není sklo ničím chráněno. Pokud však používáte displej bez ochranného skla, pak okraje obalu přesahují displej a nehrozí jeho poškrábání ani v momentě, kdy jej položíte displejem dolů. Okolo objektivů je pak silný polykarbonát, který je chrání před úrazem v případě pádu telefonu. Aramid je extrémně silný materiál a po třech letech, co jej používám, mohu s čistým svědomím říct, že mi telefony spadly na zem v řádu desítek pádů a nikdy se jim nic nestalo. Pokud zvolíte obal MagEZ Case 3, stejně jako já, pak jediné co hrozí, je fakt, že váš telefon není chráněn z horní a spodní části a pokud dopadne právě na onu část, hrozí, že si ji poškodíte. Pitaka nabízí i odolnější obaly, které již řeší ochranu všech částí telefonu, ovšem za cen uvětší velikosti.
Nově je k dispozici kromě základních barev celých obalů také takzvaný Fusion Weaving efekt, kdy je část obalu zabarvena a vytváří zajímavý efekt. Já miluju karbon a černou barvu, proto zůstávám věrný své variantě Black/Gray, ovšem pokud chcete telefon oživit, pak se po Fusion Weaving podívejte. Obal i přesto, jak je extrémně tenký, nabízí ve svém těle magnet a je tak kompatibilní s MagSafe a samozřejmě i s bezdrátovími nabíječkami Qi.
Obaly Pitaka jsou vyrobeny z materiálu s názvem aramid, což je žáruvzdorný syntetický materiál vyvinutý v roce 1961 americkou vědkyní. Používá se dodnes v rámci leteckého a vojenského průmyslu, kde je využíván jako náhrada škodlivého azbestu, a to díky svým vlastnostem. Armáda jej používá na výrobu neprůstřelných vest. Materiál je extrémně odolný a přitom lehký. Aramid je na pohled velmi podobný karbonu, od toho se však zásadně liší. Zatímco karbonová vlákna jsou extrémně silná v tahu a stlačení, jsou na druhou stranu také velmi křehká. Pokud sledujete například závody F1, je vám jasné, že vytvořit z karbonu obal na telefonu není příliš inteligentní řešení. Stačí totiž jeden pád a obal můžete zamést smetáčkem. Oproti tomu je aramid pružnější a tvrdší, díky čemuž se na obaly skvěle hodí. Na první pohled je pak aramid od karbonu téměř k nerozeznání a liší se většinou jen povrchovou úpravou.
Pokud hledáte obal, který nijak nezmění tvary ani design vašeho telefonu a zároveň milujete karbon a chcete, aby byl při své minimalističnosti co nejodolnější, pak je Pitaka jednoznačnou a v podstatě i jedinou volbou na trhu. Sám tyto obaly používám již řadu let od iPhone 11 a nemohu si stěžovat. Ano, je pravda, že telefon není chráněn zcela ze všech stran, ovšem poměr mezi ochranou, kvalitou zpracování a tím, že se obal ani po roce nošení a desítkách pádů, které můj iPhone 13 Pro zažil nijak netřepí, nepraská a vypadá stále jako nový, hraje jednoznačně pro Pitaku. Já sám již jiné obaly nepoužívám a myslím si, že každý, kdo chce něco minimalistického, by se po nich měl poohlédnout. Věřím, že budete nadmíru spokojeni.
Přesně tohohle fešáka jsem si před týdnem pořídil – a perfektní volba, jsem nadšený.
Otresna recenze a jeste horsi fotky.
Co treba vic probrat odolnost a ukazat, ze vrsek a spodek je otevreny.
Ukazat alternativy od Pitaky a jinych vyrobcu.
Zajimave, na fotkach to videt je a v recenzi to je jasne uvedeno, nebo jste ji jen komentoval a necetl?
Vyfot se do pul tela jak vypadas a u toho vyfot tu svoji pitaku, fotky z x5 nemuze snad nikdo zavidet.
Přesně tak, nikdo až na vás se nenašel, kdo by měl potřebu komentovat nějaké auto, jen vy jediný chudáček jste měl potřebu… ostatní opravdu nezávidí, pro ně je to stejně jako pro mě naprosto běžná věc, kterou mám na venčení psa, ale neboj se, příště dáme z 488 GTB, ať máš zase nad čím dumat :-) Jinak tvých homosexuálních sklonů jsem si všiml již dříve, je fajn, že mě chceš vidět nahého, ale upřímně moc se omlouvám, preferuji svoji manželku :)
Je pravda Romane, že ty fotky mohly být lepší..
Bohužel na Alze nemají ani MagEZ Pro, takže asi tak.
Lepší je za mě Njord. Ten jsem si také koupil.
Pockejte videl jste nekdy njord a pitaka? To jsou dva odlisne produkty, ktere nelze vubec srovnavat
Ano. Jednak když už, tak přece jen ten Pro, kde je lepší ochrana a hlavně mi vadí, že hrany krytu nevystupují nad display, takže pokud upadne šikmo na hranu, je téměř jisté poškození skla.
Což Njord má vyřešené – přesah je přes 1mm.
Pitaka Displej samozřejmě přesahuje, je to uvedeno i v článku a ještě je tam uvedeno, že ho nepřesahuje pouze, když používáte tvrzené sklo. Zkuste si přečíst, co komentujete. Pěkný den
2,5 tacu lol, to si radsi objednam z aliexpressu za dva dolary
Posled mi prosim odkaz na 1mm tenky kryt z aramidu za 2 dolary?
Lol ty si dobrý chudák. Koupíš si telefon za 40K a nejsi schopný dát aspoň tu tisícovku za obal? 😃😃😃😃
proč za 2,5 tácu ? vždyť přímo od Pitaky je to za 1500kč :D
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda se při používání MagEZ Case 3, který nemá na zadní straně tu jemnou vystýlku nepoškrábou záda telefonu, když se mezi kryt a telefon dostane prach? To je jediný důvod proč váhám mezi MagEZ Case 3 a MagEZ Case Pro 3.
A myslíte že je vůbec nějaký znatelný rozdíl mezi krytem Pitaka a českým Tactical?