Zatímco iPhone 14 (Plus) dostal loňský čip A15 Bionic, tak vlajková loď v podobě iPhonu 14 Pro (Max) nabízí vrcholný čip A16 Bionic, tedy to nejlepší, co Apple aktuálně nabízí. Je to vůbec poprvé v historii, co se Apple rozhodl udělat mezi čipy pro základní a Pro variantu takový rozdíl – doposud měla vždy kompletní generace čip totožný. Ve skutečnosti ale tohle rozhodnutí dává smysl, jelikož rozdíly mezi oběma variantami byly v posledních letech opravdu minimální a Apple jednoduše potřebuje zákazníky nalákat na to nejlepší, co je k dispozici, aby více vydělal.
Zpět ale k čipu A16 Bionic, o kterém je tento článek. Když jej kalifornský gigant představil, tak v rámci specifikací uvedl, že byl pro jeho výrobu využit nejmodernější 4nm výrobní proces, s čímž jsme všichni tak nějak počítali. Nyní se však ukázalo, že je čip A16 Bionic z velké části totožný s čipem A15 Bionic, a dokonce má být vyroben 5nm výrobním procesem. Konkrétně totiž byla pro výrobu čipu A16 Bionic využita technologie s názvem N4 od TSMC, která však nevyužívá 4nm výrobní proces, a podle výrobce se přesně jedná pouze o vylepšenou verzi technologie N5, kterou TSMC řadí do rodiny 5nm výrobního procesu. Rozhodně se tedy nejedná o bůhvíjakou revoluci a spíše by se tak čipu A16 Bionic hodilo označení A15+ Bionic.
I co se týče počtu jader, tak nedošlo k žádným změnám – jak A15 Bionic, tak A16 Bionic nabízí dvě výkonnostní jádra CPU, čtyři úsporná jádra CPU, pět jader GPU a šestnáct jader Neural Engine. U A16 Bionic došlo akorát k navýšení počtu tranzistorů, a to z 15 miliard na 16 miliard, což je však o mnoho menší rozdíl, než při porovnání dvou generací čipů z předchozích let. Architektura CPU, GPU a Neural Engine je tedy údajně u obou nejnovějších čipů stejná, byť v případě GPU lze pozorovat nárůst výkonu až o 19 %. Největší změnou je tak pouze využití nového typu pamětí s označením LPDDR5, které nahradily paměti LPDDR4X. To, že jsou čipy A15 Bionic a A16 Bionic prakticky zcela totožné potvrzuje jen fakt, že zbrusu nové funkce v podobě akčního režimu, filmařského režimu ve 4K či Photonic Engine nejsou exkluzivní pro modely Pro, ale najdete je i u těch klasických.
chyby ios, chyby v 14 pro – fotak, zalohovanie, baterie, teraz cip nie je aky mal byt… tento krat im to nevyslo, aj ked budu predaje, kvalita nie je tam kde pri serii 13
No miliarda transistorů navíc je nic …
Nojo holt se musíte smířit s tím že vaši milovanou značku už nevede geniální vizionář ale kupa markeťáků jejichž cílem není přinášení nových technologií a zlepšení života svým spotřebitelům, ale vydělání víc penízků za neadekvátně malé zlepšení. Tudíž tento zvrat by neměl nikoho překvapit.
Neříkám že jiná značka je lepší, to doopravdu není. Pouze se domnívám, že si Apple nezaslouží takovou chválu a takové množství fanatických fanboyů, kolik se mu dostává.
Ono to asi nebude tím, kdo Apple vede. Jde primárně o to, že prostor pro pokrok před 15 lety byl o mnoho větší, než je teď. Nemůžeme tak očekávat, že se bude počet tranzistorů neúnavně zvyšovat o desítky procent ročně. A navíc, co si budeme, takový Moorův zákon už v dnešní době taky úplně uplatnit nejde.
Hlavne jde o ten nesoulad mezi tim jak to je a co rikaji.
Ve skutečnosti je pravda někde mezi a s tím, jak se tranzistory zmenšují, mění se i jejich tvar a stará metodika měření je zavádějící, což vede k označování výrobních procesů jako N4, N3 apod. Je to zhruba podobná záludnost, jako stanovit zdvihový objem wankelova motoru… N6 od TSMC je taky ve skutečnosti vylepšený 7nm proces a vsadim se, že nvidia za týden u GPU RTX 4090 bude udávat 6nm výrobní proces.
I kdyby byla pravda někde mezi, tak si myslím, že Apple neměl uvádět, že je A16 Bionic vyroben 4nm procesem. Vylepšený 5nm proces zkrátka a jednoduše pořád není 4nm výrobní proces. Je možné, že Nvidia bude taktéž uvádět 6nm namísto 7nm, i když bude využit vylepšený 7nm výrobní proces, pořád to ale dle mého není správné. Vše je v tomto případě jenom honba za čísly a kdo uvede menší, tak vyhrává. Lidé totiž budou věřit tomu, co společnost uvádí a jen hrstka uživatelů se o to bude zajímat víc.
Ovečky to zase spapkaji a vycalují penizky.
To samé jako u nVidia GeForce RTX 4080-90
s názvem N4 od TSMC, která však nevyužívá 4nm výrobní proces, a podle výrobce se přesně jedná pouze o vylepšenou verzi technologie N5, kterou TSMC řadí do rodiny 5nm výrobního procesu..
Úplně to samé použilo i nVidia.. Je vidět že mají rádi tvrdit opak.