Většina technologických gigantů má ve své historii hned několik úniků uživatelských dat. V některých případech data unikla zcela vědomě a cíleně za účelem zisku, v dalších případech pak omylem. Co se týče Applu, tak ten dělá vše pro to, aby chránil soukromí a bezpečnost svých zákazníků. A rozhodně se mu to daří, jelikož na kontě nějaké obrovské prohřešky nemá a mimo to neustále přichází s novými funkcemi, které se týkají ochrany soukromí. Několik nových přichází také v iOS 16 a my se na ně podíváme v tomto článku.
Režim blokování
Součástí iOS 16 je tzv. režim blokování, který dokáže zamezit různému vládnímu šmírování a všemožným útokům. V některých zemích je totiž zcela běžné, že má vláda přístup k různým informacím ve vašem zařízení, čemuž lze s Režimem blokování zabránit. Zatímco obyčejní uživatelé tohle nejspíše nevyužijí, tak například společensky významní uživatelé v podobě politiků, celebrit, novinářů dost možná ano. Aktivací režimu blokování každopádně dojde k deaktivaci většiny funkcí, které iPhone nabízí. Pro zapnutí přejděte do Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Režim blokování.
Bezpečnostní kontrola
Do nového systému iOS 16 přibyla také funkce, která dostala název Bezpečnostní kontrola. Prostřednictvím této novinky mohou uživatelé zrušit nežádoucí přístupy lidí, aplikací a zařízení k vašim informacím, což se hodí například tehdy, pokud dojde ke změně některých okolností, jež vás k tomu donutí. Apple konkrétně tuto funkci ukázal v praxi v rámci ne úplně ideálního manželství, kde dochází ke ztrátě důvěryhodnosti. Využitím Bezpečnostní kontroly lze provést Nouzový reset, jenž kompletně resetuje přístup všech uživatelů a aplikací, zároveň můžete v rámci Správa sdílení a přístupu vybrat, které osoby a aplikace budou mít k vaším informacím přístup. Všechny tyto možnosti najdete v Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Bezpečnostní kontrola.
Automatická instalace bezpečnostních aktualizací
Aktualizace operačního systému iOS uživatelé doposud neprováděli pouze z důvodu získání nových funkcí, ale také pro získání nejnovějších bezpečnostních aktualizací a děr, které mohly být zneužity například k hacknutí iPhonu, popřípadě k získání osobních dat. To však nebylo úplně ideální, jelikož uživatelé starších verzí iOS jednoduše byli zranitelní. Nově v iOS 16 přichází automatická instalace bezpečnostních aktualizací na pozadí bez nutnosti aktualizace iOS. Tuto novinku zapnete v Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace, kde přepínačem aktivujte Bezpečnostní reakce a systémové soubory.
Zamknutí alba Skryté
Pokud jste doposud chtěli na vašem iPhonu zamknout nějaké fotky či videa, museli jste k tomu využít aplikaci třetí strany, což není z hlediska bezpečnosti a soukromí vůbec ideální. Aplikace Fotky totiž doposud zamknutí obsahu nenabízela, pouze možnost jeho skrytí. V iOS 16 však konečně přichází funkce, díky které mohou uživatelé album se skrytými fotkami a videy zamknout. Aktivaci provedete tak, že otevřete Nastavení → Fotky, kde aktivujte Používat Touch ID či Používat Face ID. Pro skrytí a zamknutí fotek je pak stačí otevřít či označit, klepnout na ikonu tří teček a zvolit Skrýt.
Přístup ke kopírovací schránce
Mnoho aplikací v iOS zneužívalo přístup ke kopírovací schránce, tedy k jakési „paměti“, která slouží k ukládání zkopírovaného obsahu. Až doposud nebyla kopírovací schránka nijak chráněná, takže s ní aplikace mohly pracovat a získat přístup k datům, které v ní byly uloženy, což je z hlediska soukromí neideální. V iOS 16 však přichází nová vychytávka, díky které aplikace nezískají přístup ke kopírovací schránce do té doby, dokud to sami nepovolíte. Pokud se tedy v iOS 16 pokusí aplikace vložit obsah z kopírovací schránky, tak to prvně budete muset povolit, viz snímek níže.
Fascinuje mě, jak před vládou a státními složkami všichni skrývají data, ale s klidným svědomím se o ně dělí s Applem, který s nimi taky může vyvádět, co ho napadne. Nějak mi uniká smysl tohoto cvičení.