Za to, jaký je aktuální kurz dolaru vůči Euru, ani za situaci, která panuje v Evropě Apple samozřejmě nemůže. Je spíš až k nevíře, že i v dnenší době dokáže Apple prodávat své produkty v USA za stále stejnou cenu jako před rokem a za to určitě patří klobouk dolů. Bohužel z pohledu Evropanů si nově za jeho produtky připlatíme, což sice zamrzí, ovšem je to pochopitelná věc. Co však začínáme pociťovat čím dál tím víc je fakt, že i když jsou v Evropě nové produkty dražší než v USA, nabízí čím dál tím méně funkcí, oproti USA.
Pokud si dnes pořídíte iPhone 14 Pro v USA, pak za něj v přepočtu zaplatíte necelých 25 000Kč v základní variantě. Ano, je to cena bez DPH, bez CLA a pouze s jednoletou zárukou. V ČR ten stejný telefon koupíte za 33 490Kč, ovšem znovu zdurazňuji, že je to cena s DPH, CLO a dvouletou zárukou. I kdyby byla cena stejná, je zde jeden zásadní rozdíl a to je využitelnost, kde se nůžky mezi ČR a USA čím dál tím více otevírají.
K novým iPhonům získáte nově jako bonus tříměsíční předplatné služby Fitness+ od Applu. Za tyto tři měsíce byste normálně zaplatili 30 dolarů a jedná se tak o příjemný bonus, který nahradil předplatné Apple TV+, které Apple rozdával v předchozích letech. Má to však jeden háček, v ČR není služba Fitness+ dostupná a akci tak nemůžeme využít. Když si koupíte iPhone, jeho nedílnou součástí je digitální hlasová asistentka Siri, ta je bohužel v ČR taktéž nedostupná, respektive je dostupná pouze v angličtině a její funkce jsou navíc značně omezené.
Na to, že služby obecně jsou zde méně dostupné než v USA, jsme si v případě Applu zvykli. Je tu však další háček. Jednou z nejvíce prezentovaných funkcí v případě iPhone 14 byla možnost satelitní komunikace. Telefon ji má jako jeho nedílnou součást a vývoj rozhodně nestál málo peněz. Je to skvělá funkce, která může zachraňovat životy. Bohužel jen v USA a Kanadě. Apple tentokrát ani neuvedl, že se chystá přijít s funkcí satelitní komunikace do dalších zemí.
Apple v USA zcela vynechal SIM karty a nové iPhony již nemají šuplík na SIM kartu vůbec, tedy ty určené pro USA. I když to někdo sice může vnímat spíše jako nevýhodu, opět je zde celkem velký rozdíl, který tentokrát může mít vliv na lepší utěsnění proti vodě. Verze telefonu pro USA i pro Evropu mají sice stejnou specifikaci voděodolnosti, ovšem každá díra do šasi navíc se počítá. Ale jak říkám, slot na SIM může být pro někoho naopak výhodou. Poslední věcí jsou pak živé Widgety, které jsou součástí iOS 16 a spolu s Dynamic Island vytváří zajímavé animace a notifikace, ovšem jsou v mnoha případech navázány na Apple News a u nás tak opět nebudou dostupné. Za telefon platíme stejně, respektive ještě víc než uživatelé v USA a přesto máme o několik funkcí méně a v případě satelitní komunikace a Siri jsou to poměrně zásadní funkce.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Nejvetsi problem vidim ty sluzby .. i kdybychom platili stejne jako kamaradi v USA .. porad dostavaji vice servisu :) v podstate za nase penize …
(vsechny sluzby a funkce ostemplovane vetou „only US“)
Za prvé platíme stejně.
DPH je 21% což je přes 5 tisíc. K tomu si dopocitejte clo a td a jsme na stejný ceně.
Co se služeb týče jasně je to opruz, ale za tím stojí do jisté míry i naše a EU zákony – určitě by Apple nabídl satelitní komunikaci rad po celém světě, jenže to není právně tak snadné. Zrovna tak služby hold platíme daň za to že jsme malý a nezajímavý stát, čeština pro Siri je snad ve vývoji, ale je otázka kdy a zda bude s nějakými ,,náklady” na takové úrovni aby to spustili.
Proč píšete to, co je uvedeno v článku ohledně ceny? Jen mě to zajímá Michale.
Protože kolega nademnou napsal ,,i kdybychom platili stejně” tak je to dnes již x tý člověk který si mysli ze u nás má Apple nějakou speciální přirážku – nemá cena bez DPH a celních poplatků je stejná.
Už mě nebaví články a plakání nad tím jak mají v USA levnější iPhone – oni tam DPH prostě neplatí na nic, změňte systém a taky budeme mít levnější zboží nejen iPhone kde je DPH pár tisíc což je směšný. Ale když kupujete auto dělá to statisíce.
Lidi ale pořad toto nechápou.
Ono to neni ani tak doh a clom, to je elvnáke ako minulý rok čiže, cena by bola totožna s min ročnými modely, ale je to tým že euro/koruna oproti dolaru celkom dosť oslabili a tým pádom sa aj cena zvyši kvôli kurzu
*rovnake
Jak jste všichni přišli na to, že se v Americe neplatí DPH?? Všechny ceny jsou ve Státech uvedeny bez „sale tax“ (obdoba českého DPH pro prodej zboží), protože každý stát to má jinak. Jasně, nemají 21% :), ale minimálně to začíná na 6.25% za ST.
A ano je to vykoupeno jednoroční zárukou :-)
Co se týče služeb, tak zde naprosto souhlasím, že to není zcela vina Applu, ale regulace v Evropské Unii.
Tak zaprvé. Jsou státy, kde se Sales Tax neplatí. Například Delaware, Montana,… Dále, Sales Tax je vybírán pouze v případě, kdy je zboží dodáno na adresu, kde se nějaký Sales Tax účtuje a současně má daný prodejce v daném státě zastoupení.
Příklad. Zboží je zasláno do obce ABC ve státě Illinois od prodejce Big Sale. V Illinois se Sales Tax účtuje. Tento prodejce má ve státě Illinois nějaké zastoupení (sklad, prodejnu, cokoliv). V takovém případě bude dané zboží zatíženo místním Sales Tax.
Jiný příklad, Zboží je znovu zasláno do obce ABC v Illinois, ale teď je koupeno od prodejce Small Sale, který má pouze malou pobočku ve státě Texas. Zboží bude doručeno bez Sales Tax. Kupující by to ale měl posléze přiznat v daňovém přiznání a daň dodatečně zaplatit. Otázkou je, zdali to Američané dělají.
No a hlavní věcí je, že Sales Tax je přímá daň, kdežto DPH/VAT nepřímá. Rozdíl je patrný. Sales Tax je určen podle adresy nákupu, případně dodání. Sales Tax se skládá z daně daného státu, pak daně county (něco jako okres), pak městskou daní a případně i místní daní. Klidně o několik ulic vedle může být Sales Tax mírně jiný.
Jednotlivé části Sales Tax jsou pak rozděleny do jednotlivých částí daného státu (stát, okres, město a případně i čtvrť). DPH/VAT je stejný v celém státě/zemi a je odváděn do státní pokladny, kde je ve formě státního rozpočtu posléze přerozdělen.
Mě spíš vadí cenové rozdíly mezi modely . iPhone SE je základ ale nese si cenovku 14 tisic což je taková cenovka mezi střední a vyšší třídou , iphone 14 je ta střední třída a nese si cenovku jak vyšší třída. Jediná verze Pro má dejme tomu cenovku v pořádku ikdyž je to taky diskutabilní , už v tom prostě není nic extra. Takže si vyber. Prostě iphone 14 s tou cenovkou by si zasloužil to co má iphone 14 Pro co se týká displeje. Foťák vem čert . V tomhle stavu co je teď tak by byla v pořádku tak cenovku 10-15 tisíc.