Evropská unie se stále více snaží bojovat za zákazníky technologických gigantů. Nedávno jsme se mohli dočíst o záměru EU sjednotit nabíjecí konektory všech smartphonů na evropském trhu. Příští iPhone tedy s nejvyšší pravděpodobností bude s USB-C, což asi nikomu nevadí, neboť po tomto standardu uživatelé volají již roky. EU si ale momentálně snaží došlápnout také na výrobce androidích smartphonů ve snaze zajistit bezpečí zákazníků.
Velkou nevýhodou u smartphonů s operačním systémem Android jsou aktualizace (tedy pokud nevlastníte Google Pixel). Často totiž na nejnovější záplaty čekáte i dlouhé měsíce, neboť vývojáři musí novinky přenastavovat do svého grafického rozhraní apod. A ruku na srdce, mnozí na aktualizace vskutku nespěchají. To by se mohlo zlomit s případným schválením návrhu EU. Ta totiž požaduje, aby hlavní aktualizace a ty, které opravují zabezpečení, byly dostupné na zařízeních prodávaných v EU do 2 až 4 měsíců. Pokud by byl takový návrh schválen, může to znamenat, že Apple přijde o jednu ze svých největších zbraní (tedy alespoň na území EU). Téměř okamžité aktualizace a všemožné bezpečnostní záplaty jsou totiž ve světě smartphonů doménou Applu a jednou z vlastností, která je pro uživatele rozhodující se mezi iOS a Androidem zásadní. Již nyní někteří výrobci smartphonů s Androidem mění politiku aktualizací svých smartphonů. EU chce ale tuto záležitost posunout ještě o kus dál.
Pokud by tato pravidla platila již nyní, tak Android 13, který vyšel 15. srpna, by musel být na veškerých smartphonech s Androidem prodávaných v EU před Vánoci. Dále by EU vyžadovala 3 roky softwarové podpory s hlavními aktualizacemi a celkem 5 let pro aktualizace bezpečnostní. Zda se tak stane je sice zatím ve hvězdách, jelikož před návrhem stojí dlouhé projednávání i schvalovací procesy, ale pokud by EU návrh přijala, svým způsobem by připravila Apple o jednu z jeho hlavních zbraní u iOS.
U levných smartphonů od obskurních výrobců je zavedení krajně nepravděpodobné – vymahatelnost nulová. Smartphony vyšší třídy to už často splňují nyní. Takže asi ne moc užitečná úřednická aktivita, že?
hmm, staci sa pozriet na android trh, low costy tvoria vacsinu android trhu, preto ak budu chciet predavat na EU trhu (neraz su aj na tomto webe o tom clanky), budu sa musiet prisposobit, samozrejme dovodz cez cinske e-shopy tu bude dalej, ale tu je jasna konkurencna vyhoda, kupit si telefon ktory bude mat aktualizacie, alebo usetrit 30€ a kupit si z ciny..ktovie ale ake bude nakoniec znenie final nariadenia
Tady je rec o bezpecnostnich aktualizacich ne o vydanich androidu. Zadny vyrobce nebude portovat nove androidy na stare telefony. Budou se lepit maximalne bezpecnostni diry nebo se na trh vybodnou a budou tu jen drahe telefony v cene apple nebo samsungu.
Hovno na hovno děleno hovnem na entou hoven…
Nikde není psáno že musí jít o aktuální android. Bezpečnostní aktualizace dostávají už všechny telefony běžných značek do 2 měsíců od vydání i na staré telefony (většinou do 2 let od vydání). Samozřejmě pokud si někdo koupí úplné lowcosty od neznámých a málo známých (ty co jsou zaměřený hlavně na východ Asie) a nemají ani oficiální distribuce v EU nebo v ČR tsk samozřejmě po nich nemůžete chtít ani jednu aktualizaci. Tam jste rádi že ten telefon vůbec funguje dobře.
Za cenu Apple iphone SE mají minimálně všechny Samsungy 4 roky velké a 5 let bezpečnostní aktualizace. Takže výhoda Applu je ten jeden rok, což je vzhledem k odlišnostem systémů naprosto irelevantní. To plošné nařízení mi přijde jako nesmysl.