Pokud se rozhodnete pro koupi ojetého auta, tak vás zajímá hned několik faktorů. Jedním z nich je bezesporu stav najetých kilometrů, který zjistíte prostřednictvím údaje na budících. Je ale důležité zmínit, že údaj, který se nachází na tachometru, je pouhým číslem, které je možné změnit. Z toho důvodu se tímto údajem jednoduše v dnešní době řídit nemůžete, ale musíte si prohlédnout celý stav vozidla, podle kterého lze odvodit, zdali kilometry sedí, anebo nikoliv. Takový údaj, který je podobný počtu najetých kilometrů, má i iPhone.
Zmíněný údaj zná většina uživatelů pod názvem Kondice baterie, popřípadě Maximální kapacita baterie. Tento údaj, který najdeme v Nastavení → Baterie → Kondice baterie, udává v procentech kapacitu maximálního možného nabití baterie ve srovnání s novou baterií. Baterie je totiž spotřební zboží a postupem času a využíváním ztrácí své vlastnosti, což ve zkratce znamená, že na jedno nabití vydrží kratší dobu. Právě díky procent kondice baterie můžeme alespoň přibližně odvodit jednak jak starý iPhone je, a jednak jak je na tom stav samotné baterie. Samozřejmě platí, že čím menší procento je, tak tím je na tom baterie hůř, tzn. 100 % udává novou baterii.
Kondici baterie lze jednoduše změnit!
Není tedy divu, že pro většinu lidí je kondice baterie naprosto základní informací, kterou musí znát, pokud si kupují iPhone z druhé ruky. V tomto článku ale nejspíše většinu z vás bohužel zklamu, protože stejně jako počet najetých kilometrů u vozidla je možné změnit kondici baterie, tedy procento, které se uživateli zobrazuje v Nastavení. Hned na začátek mohu říct, že se jedná opravdu o velmi podobné postupy – v obou případech totiž potřebujete speciální nástroj, které vám tyto změny umožní provést. Jakmile ho máte, tak už se nejedná o nic složitého a prakticky stačí naťukat číslo.
Baterie je totožná, stačí zkontrolovat sériové číslo.
Dá se říct, že kondici baterie dokáže jednoduše změnit prakticky každý opravář iPhonů, který tuto činnost bere vážně, a nikoliv amatérsky. Jak už jsem zmínil výše, tak k tomu potřebuje pouze speciální nástroj, v tomto případě programátor, který je k dispozici na internetu a může si jej koupit každý. Existuje několik výrobců těchto programátorů, nejznámější je však bezesporu QianLi, který nabízí obrovský sortiment nástrojů a dalšího příslušenství k opravě chytrých telefonů. Jakmile tento nástroj máte k dispozici, tak stačí, abyste k němu připojili baterii a provedli načtení dat. Následně se vám zobrazí kondice baterie, maximální kapacita nabití a počet cyklů baterie, společně s dalšími informacemi. S těmito údaji už si pak stačí pouze pohrát a rázem tak můžete mít z baterie, která měla kondici 70 %, „zbrusu novou“ baterii s kondicí 100 %, viz obrázky v galerii.
Reálnou kondici poznáte až po týdnech používání
Zkušený opravář celý výše uvedený postup zvládne provést do desíti minut, což je svým způsobem až strašidelné. Pokud si myslíte, že se v baterii ukládá nějaká forma historie, ve které by šly provedené změny vidět, tak vás bohužel opět zklamu. Jakmile takto upravenou baterii opět vložíte do iPhonu a kondici baterie si v Nastavení otevřete, tak se vám zobrazí procenta, která byla nastavena skrze programátor. Postupným využíváním si každopádně baterie začne uvědomovat, že nastavené hodnoty neodpovídají, a tak relativně rychle začnou procenta kondice baterie padat. Toho si však uživatel všimne až během několika dnů používání iPhonu, což je ve většině případech jednoduše pozdě a už se s vámi nikdo nebude bavit, tedy pokud nemáte záruku.
Původně jsem přemýšlel o tom, zdali mám vůbec tento článek psát – upřímně totiž nestojím o to, aby se tato s prominutím „sviňárna“ šířila dál mezi další a další podvodníky. Zjistil jsem však, že už se jedná o opravdu profláknutou věc. Kromě toho, že jsem se s takovými případy setkal osobně, tak nám dokonce psalo i několik z vás, našich věrných čtenářů, že jste se ocitli ve stejných situacích. Vzhledem k cenám baterií mi přijde absurdní, že má někdo potřebu takovýmto způsobem baterie falšovat – reálně vychází baterie při velkoobchodních cenách jen na pár stovek korun. Žijeme však v době, kdy by si většina jedinců nechala pro pár stovek koleno vrtat a raději tak přeprogramují starou baterii, než aby využili úplně novou.
Jak tedy dobře koupit použitý iPhone?
A jak se proti tomuto nekalému jednání bránit? Existují prakticky dva způsoby. Prvním je, že posoudíte všeobecný stav iPhonu, tedy jak je poškrábaný a dotlučený, zároveň berte v potaz i jeho stáří. Pokud například budete kupovat iPhone 8 a všimnete si kondice baterie 100 %, popřípadě jiné podobně vysoké hodnoty, tak se prodejce zeptejte, zdali byla baterie vyměněná a snažte se případnou lež prokouknout. Druhým způsobem pak je, abyste použité iPhony nakupovali v ověřených internetových obchodech, které vám poskytnou záruku, třeba v Mobil Pohotovosti apod. Tento článek rozhodně nevznikl za účelem propagace našeho partnera, naopak jsem chtěl naše čtenáře primárně upozornit, že je falšování stavu baterie použitých iPhonů naprosto běžnou věcí, se kterou se setkáte hlavně na inzertních portálech a v neověřených internetových obchodech.
Zajímavé info, sice iPhony z druhé ruky nekupuji, ale je dobré to vědět. Každopádně zajímalo by mě, proč u iPhonu 12 Mini mi po roce klesla kondice baterie na 94% a předchozí iPhone 7 měl tuto hodnotu až po třech letech. Používám to stále stejně, trvalé připojení k datům, wifi, bluetooth, AirPods, Apple Watch, poslouchám hudbu přes Apple Music, v autě používám drátové CarPlay a nehraju hry. Nabíjím denně přes noc a je nastavené optimalizované nabíjení. Přijde mi, že je asi kvalita baterií horší než dříve. Nebo je jiné vysvětlení?
Mimochodem reklamovala jsem půl roku staré Apple Watch 6 právě kvůli výraznému snížení kondice baterie, za těch půl roku 92% a dostala jsem místo nich nové AW 7, které mají po třech měsících 98%, to přece není v pořádku, no ne?
Bože můj a proč máte pořád nutkání řešit kondici baterie ? Vždyť na tom nesejde. Prostě je to individuální je to pouze orientáční nástroj nic víc. Koupíš iphone za dva měsíce ti spadne ze 100% kondice na 98% a už z toho děláte haló to že vám pak za zbylejch 10 měsíců spadne o 1-2% to už neřešíte . Mě na iphone X už svítí servis a kondice spadla na 79% a ptám 😂 není to nějak moc 21% používám ho přeci jen od října 2017 ?
Bohužel jsem se s víše popsanou praxí taky setkal.
Měl jsem starý Iphone SE, který jsem chtěl věnovat jako první mobil dceři. Je mi velmi líto, že autory magazínu nejspíše nepotěším, ale výměnu jsem provedl v Mobilpohotovosti v pobočce OC Galerie Nové Butovice v Praze.
Výměna trvala cca 20 minut, možná déle. Na kondici baterie jsem se po výměně podíval, samozřejmě byla 100 %.
Když mi po pár hodinách nastavování Apple ID a iosu telefon klekl, podíval jsem se po dobití na kondici, ta byla už jen asi 90 %.
Po pár takových kolečcích klesla až na 45 %, což už mi tak úplně zanedbatelné nepřipadá.
Bohužel jsem idiot, fakturu jsem ztratil a než jsem se dostal k tomu věc řešit, bylo po záruce 6 měsíců.
Zašel jsem alespoň do Iwantu, kde technik telefon otevřel a konstatoval, že novou baterii mi tam dát nedokáže, protože ta z Mobilpohotovosti je tam přilepená nějakým vteřiňákem nebo čím a že ji nedokáže bezpečným způsobem vindat.
Krátce řečeno, telefon jsem dceři nedal, protože by jí nevidržel ani do večera, zbytečně jsem proběhal několik obchodů a utratil skoro dva tisíce za pokus o oživení staršího telefonu, který je mi teď k ničemu a viměnit v něm tohle šméčko za novou baterii už se nikomu asi nepodaří.
Stalo se to asi před rokem a půl, osobně proti Mobilpohotovosti nic nemám, ale jak mi teď chtějí dokázat, že už bych jim mohl věřit ohledně poctivosti servisních zásahů, to nevím.
Řekl bych, že informační je to i bez podobného zásahu. Jinak si nedovedu představit, jak je možné, že jsem musel svůj 1,75 roku starý iPhone X nabíjet 2-3x denně, přičemž měl údajně pořád 92% kapacitu baterie 🤔
Teď už mám 3 roky iPhone 11 Pro Max a pořád vydrží na jedno nabití celý den (4-6 hodin aktivního používání).
Jednoduše 😂 když jsi měl iphone X tak jsi hral nekolik hodin denne fortnite nebo jinou blbost a nabijel jsi 3x denne coz je uplne normalni , ted mas iphone 11 pro max fornite uz nehrajes,rano na zachode si prectes na seznamu co je noveho ve svete , vlezes 5x za den na LSA , posles par sms , chvilka na messengeru , vecer si zavolas pro pizzu a jdes spat s 40% baterie :D
Ted jeste zitrejsi cisla ve sportce prosim
4,12,19,27,36,48
Bylo by osvěžující narazit na diskuzi, která by se dokázala držet tématu a obešla se bez těch nabubřelých přemoudřelých rýpanců od lidí, kteří ví všechno líp za každých okolností.
Nicméně, snažím se o tu mizernou rádoby novou baterii iphonu SE starat jak nejlíp umím a řekl bych, že se jí výdrž trošku zlepšila, kdybych telefon jen nabyl, zapl a nechal ho pohotovostně zamčený ležet na stole, tak vydrží poměrně dlouho, ale jakákoliv náročnější akce třeba v podobě videohovoru na handsfree, natáčení videa a podobně ho dokáže za pár minut položit, případně se rovnou předčasně vypne. Takže je pro praktické použití v terénu k ničemu.
Doufám, že už se s touhle sviňárnou nikdy nepotkám, protože dřív nebo později budu muset měnit baterii i u svého Iphone 11 Pro.
Dost těžko se mi na Mobilpohotovost tvoří nějaký ucelenější názor když vidím jejich firemní rozmach a snahu o dobrou image a porovnám si to s tou absurditou co udělali u mého telefonu.
Ahoj, můžu se zeptat, že je možné se na kondici baterie podívat pokud nejste přihlášeni a telefon je továrním nastavení? iPhone 12.
Dekuji