V dnešní recenzi se podíváme na velmi užitečný ochranný doplněk pro iPhony 13 a 13 Pro. Jednat se přitom nebude o kryt či tvrzené sklo, ale o speciální chránič fotoaparátu, který eliminuje jeho poškrábání a s trochou štěstí i prasknutí. Přesně takový je již nějakou dobu testovaný PanzerGlass PicturePerfect Camera Lens Protector. Co na něj po pár týdnech testování říkáme?
Technické specifikace, zpracování a design
Pro výrobu chrániče modulu fotoaparátu využívá PanzerGlass stejné tvrzené sklo, co pro tvrzená skla na displeje či třeba záda jeho ClearCase krytů. To jinými slovy znamená, že se můžete těšit na prvotřídní sklo s tvrdostí 9H s tloušťkou 0,4mm na každém objektivu. Kolem objektivů je pak tloušťka chrániče samozřejmě o něco větší, jelikož je chránič řešen jako jednolitý kus kryjící všechny tři objektivy zároveň a tudíž bylo třeba prostor kolem objektivů vyplnit více materiálem, aby jej bylo možné využít pro přichycení chrániče k fotomodulu telefonu.
Chránič jako takový je tvořen čirým plastem s vrstvou horního skla, přičemž v případě modelů Pro jsou jednotlivé objektivy po obvodu “ozdobeny” černými prstenci. Přiznám se, že právě ty mi přijdou na celém produktu dost nešťastné, jelikož na světlejších modelech působí dost jako pěst na oko. Já osobně testoval chránič na modelu 13 Pro Max v modré barevné variantě a musím říci, že o designovou hitparádu se právě kvůli černým obvodovým kroužkům objektivů nejedná. Na tmavém iPhonu ale problém určitě nebude.
Co se týče zpracování jako takového, to je – jak je již u PanzerGlassu zvykem – zkrátka prvotřídní. Každá hrana chrániče je obroušena tak, aby neřezala a celkově vypadala skutečně dobře, přičemž naprosto dokonale jsou “vykroužené” i jednotlivé otvory pro objektivy fotoaparátu či zadní mikrofon. LiDAR pak otvor nemá, jelikož sklo bez problému prosvítí bez nutnosti jakéhokoliv přizpůsobení.
Standardní cena chrániče PanzerGlass PicturePerfect je 399 Kč, k dostání je jak pro iPhony 13, tak i 13 Pro.
Aplikace
Pokud máte strach z nalepování tvrzených skel, upřímně řečeno vás chápu. Když totiž člověk nemá s touto činností zkušenost, není problém sklo neodbornou aplikací zlikvidovat a tím se tak připravit o peníze. U tohoto chrániče vám však garantuji, že se při lepení zcela určitě nespálíte – jednak proto, že zkrátka budete lepit na menší plochu a jednak hlavně proto, že díky vnitřním otvorům pro objektivy vlastně ani nejde netrefit umístění krytky na správné místo. Jediné, na co si je třeba dát pozor je to, abyste při aplikaci nenechali uvnitř chrániče nějaké smítko prachu, které by ve výsledku bránilo fotoaparátu v ničím nerušeném snímání.
Co se pak týče aplikace jako takové, ta má stejný postup jako v případě klasických tvrzených skel. Skleněný fotomodul na zádech telefonu je tedy třeba nejprve očistit hadříkem s alkoholem, následně jej vyleštit suchým hadříkem a až poté se aplikuje samotné sklo. Jedná se tedy skutečně o hračku, kterou zvládne naprosto každý.
Testování
Chránič jsem podrobil tomu nejlepšímu testu, který je možné dle mého udělat a který je zároveň nejvíce vypovídající. Řeč je konkrétně o běžném životě, který dává elektronice solidně zabrat. Přeci jen, neustále řešit, zda dávám telefon do batohu s klíči či do kapsy a drobnými mincemi, popřípadě zda jej v dílně pokládám na dokonale čistý ponk mě tak úplně nebaví. Když jsem tedy chránič nalepil, začal jsem telefonu dávat klasický “záhul”, který byl upřímně ještě tvrdší než standardně. Přeci jen, krycí sklo na fotoaparátu mu jednak dodá ochranu a jednak vám klid na duši. A jak tedy chránič obstál? Jednoduše prvotřídně. Po celou dobu testování se na něm neobjevil ani škrábanec a to i přesto, že jsem po něm párkrát zkoušel za účely testu odolnosti přejíždět nožem, šrouby a tak podobně. Zkrátka a dobře, na odolnost si asi stěžovat nikdo nebude.
Křivého slova nemůžu utrousit ani na snímání foťáku přes chránič. Fotky a videa přes něj jsou totiž naprosto stejné, jako kdybyste fotili bez něj. Samozřejmostí je pak i nulové mlžení při používání telefonu ve vlhkém prostředí a tak podobně. Obavy z podobných problémů tedy rozhodně nejsou na místě. Příjemným bonusem je pak zvýšená stabilita telefonu při jeho položení na záda, jelikož se rázem neopírá jen o pár kulatých objektivů, ale o poměrně velkou plochu.
Abych však jen nechválil, musím se zkrátka znovu na chvíli vrátit k designu. Chránič je totiž relativně tlustý a nedokážu si proto moc představit, že bych jej používal na telefonu bez krytu. Při nasazení krytu je samozřejmě “hrb” skryt do něj, ale bez něj se jedná už o opravdu monstrózní hrb, který navíc nepotěší ani výše zmíněnými černými lemy. Jedním dechem se nicméně sluší dodat, že jiné možnosti pro vytvoření podobného příslušenství k dispozici zkrátka nejsou.
Resumé
Bojíte-li se o poškození fotomodulu vašeho iPhonu, je PanzerGlass PicturePerfect ideální volbou. Ochranu totiž poskytne foťáku vašeho iPhonu naprosto dokonalou a to navíc podle mého názoru za skutečně příznivou cenu. Pokud jste tedy schopni překousnout to, že se už tak velká “bradavice” na zádech vašeho iPhonu ještě zvětší, je toto příslušenství naprosto ideální volbou.
A víme, že je to blbost?
Zaprvé, optické vlastnosti to zhorší – to že autor napsal, že ne je kravina nebo to jen ,,přešel” i kvalitní fotografické profi filtry zhorší vlastnosti objektivu a to se bavíme o špičkovém filtru z optického skla.
Zadruhé jaký má smysl chránit čočky iPhone proti poškrábání minerálním sklem 9H – což je zavádějící jelikož dle Mohsovi stupnice tvrdosti to odpovídá cca 6-7 stupni, kdežto čočka na iPhone je ze safírového skla – což není přírodní safír, ale umělý vznikající tavením korunku za vysokých teplot s tvrdostí 9 takže je výrazně odolnější než samotné ochranné sklo a v absolutních číslech je 5 krát odolnější než tvrzelé minerální sklo, tedy poškrábat objektiv můžete opravdu jen diamantem, nebo některými korundovými prvky což člověk po kapsách asi nenosí.
Navíc optické vlastnosti safírového skla jsou výrazně lepší než u minerálního skla které má vždy ,,závoj”.
Chtělo by to znát trochu technologická a fyzikální fakta.
Dobré ráno,
k prvnímu bodu – nezlobte se na mě, ale bavíme se o telefonu za „pár“ tisíc korun, ne o profi foťáku. Opravdu mi proto nedává smysl zde zkoumat detailně to, jak malinko se fotografické schopnosti zhorší, když to běžný uživatel při běžném cvakání prostě není schopen okem vidět. Jasně, focení přes cokoliv logicky výslednou fotku degraduje, ale když je to skutečně mikroskopické – pohledem běžných uživatelů -, tak mi fakt nedává smysl na to poukazovat.
k druhému bodu – zde je to spíš o dodatečné ochraně a o tom, že když se škrábne krycí sklo za pár korun, nebolí to tak, než když se škrábne sklo na foťáku. Jasně, odolnost krytky je nižší než skla na objektivech, ale osobně (a myslím, že nejsem sám) budu vždy radši, když to odnese krytka než abych spoléhal na to, že to, co krytku odrovnalo, sklo na objektivech nepoškodí.
Nechci vyznít nějak útočně, ale bavíme se tu o doplňku za 400 Kč. Už z povahy ceny je tak asi každému jasné, jak produkt vnímat a jak k němu asi přistupuje i výrobce. Fakt to není špičkový kousek, ale prostě jen doplněk, který má dodat člověku za fajn cenu klid na duši. Pokud to vnímáte jinak, pak holt nejste jeho cílovka a jeho smysl nikdy nepochopíte.
Pepl nepouziva kvalitni safirove sklo, ale cinskej shit, takze si o nejake tvrdosti 9 muzes nechat zdat
To je fejk safír stejně jako na kepl voč.
Dát 20-40 k za telefon abych měl pěkné fotky a pak to zazdít plastovou ochranou je TOTAL FAIL. Soustava čoček má nějaký smysl a jakékoliv „sklo navíc“ rozhodí systém…
Ale chápu že drtivá většina si fotky jinde než na foťáku neprohlédne. Těch pár co ty fotky prohlížíme jinde – vidíme a poznáme rozdíl …
Ty poznáš leda ho*no ty šašku :-D
Absolutni souhlas s tim, ze je to na nic…… pouzival jsem a musel jsem to sundat. Krytka neni prilepena po cele plose (je tam mikrofon nebo tak neco) a tudiz se pod ni dostava prach a doslo k vyrazne ztrate kvality fotek a videa a doslo mi to az jsem si znicil nataceni absolventskeho koncertu meho syna. Sice bylo pozde. Ale sklo slo dolu a radeji budu dale riskovat poskozeni cocek. Ale ty mohu snadno ocistit a pokracovat. Proste nedoporucuji.
O čočky se neboj – vryp do nich neuděláš. Jediné co hrozí je jejich prasknutí při pádu jelikož to safírové (korundové sklo) je křehké, ale vůči tomu nemusí pomoct ani to ochranné sklo a navíc aby praskl tak malý průměr musela by to být šleha jak něco.
Osobně si na iPhone nelepím ani klasické sklo na displej a nic s ním nemám a to má po 5 letech za sebou dost pádů na beton a navíc ho používám na dílně kde mám ruce od hlíny s jemně mletým křemenem – žádné škrábance.
Pokud je někdo paranoidní chránit přední sklo má smysl to je měkké ale u čočky to je blbost. Jen další tahání peněz a prznění designu a fotek/videí.
Ale jdi ty lhari. Plesoun Jerry do toho apple „safiru“ udelal skrabance stejne jako do Gorilla Glass, na rozdil od pravyho safiru na nejakych hodinkach, ktery neposkrabal ani za hovno.
Neprovokuji, ale opravdu bych rád v praxi viděl, jak někdo pozná rozdíl mezi fotkou focenou s kvalitním fotografickým filtrem (B&W) a bez něj. Naopak moc nevadí ani malé škrábance na předním členu. Co je průšvih je poškrábaný nebo špinavý zadní člen. Tohle sklíčko je ale jiný příběh a jestli se pod to navíc dostává prach, tak není o čem debatovat.
Pokud jde o tvrdost, tak jestli tam opravdu Apple dává to, co píšete, tak jedině dobře.
Tak já mám iPhone 11 pro a čočky lehce poškrábané a to nenosím s ničím dohromady.