Jedním z hlavních vylepšení iPhonů 14 Pro (Max) má být bezesporu nasazení funkce Always-on, díky které bude i na uzamčeném a zhasnutém displeji neustále viditelný čas, datum a dalších pár prvků pro kontrolu elementárních funkcí telefonu. Ačkoliv se tedy jedná o velmi užitečnou funkci, mnozí jablíčkáři na ní nejen pod našimi články neustále plivou a Apple za její nasazení kritizují. Jejich kritika je přitom otevřeně řečeno zcela mimo mísu.
Pomineme-li to, jaký způsobem bude fungovat či jak bude vypadat, jelikož hodnocení těchto aspektů je ve výsledku do značné míry subjektivní, hned na úvod je třeba důrazně podotknout, že vás nikdo nutit k využívání Always-on rozhodně nebude. Pokud tedy nebudete chtít mít i na zhasnutém displeji neustále viditelný čas, datum a dalších pár věcí, které se při probuzení displeje zvýrazní, samozřejmě to tam mít nebudete, respektive nemusíte. Je totiž naprosto jasné, že Always-on režim u iPhonů 14 Pro (Max) půjde stejně jako v případě Apple Watch Series 5 a novějších vypnout a iPhone, který bude mít tuto funkci deaktivovanou, tak bude využitelný jako modely nyní. Právě s ohledem na tento fakt jsou tedy zcela mimo mísu i veškeré nářky na nižší výdrž baterie. Ano, aktivní funkce Always-on bude energeticky určitým způsobem náročná a výdrž iPhonu bude tedy v porovnání s tím, když bude funkce vypnutá, logicky nižší. Znovu ale opakujeme, že vás nikdo do využívání Always-on nutit nebude, takže si po štěstí ve formě dlouhé výdrže šlapat nebudete. A jen tak mimochodem – stejná rovnice platí samozřejmě i u Apple Watch a že by za ní byly terčem tvrdé kritiky, to tak úplně pravda není.
Další posměšky se na Apple valí za to, že Always-on nasazuje až nyní, zatímco mnozí konkurenti jej již nabízí řadu let. Na tyto úšklebky se však nedá ve výsledku říci nic jiného než to, že to tak holt je a komu absence vadila, mohl tedy v minulosti přejít na jiný model. Apple holt v Always-on u iPhonů důležitost nespatřoval a nyní mu dává smysl, tak se zkrátka pro její nasazení rozhodl – nic víc, nic míň. Podobně šlo přeci reagovat i na nasazení bezdrátového nabíjení, se kterým Apple taktéž nepřišel první, či třeba nočního fotorežimu, kde hrál též zprvu druhé housle. Ani v jednom případě se ale Applu nikdo nevysmíval tak jak se mu mnozí jablíčkáři vysmívají naprosto nepochopitelně nyní. Takže ne, opravdu to není proto, že by toho nebyl Apple technologicky schopen.
Poslední poměrně velká skupina “hejtrů” Always-on poukazuje na to, že z něj Apple vytvoří falešnou exkluzivitu, jelikož by dle nich nebyl problém jej nasadit i na iPhony 13 Pro. I zde je ale třeba tyto myšlenky zarazit hned v zárodku, protože jsou zkrátka a dobře mylné a nemá cenu zde spekulovat nad tím, zda přeci jen neexistuje cesta, jak je obejít. Aby Always-on fungovat přesně tak, jak je potřeba (a aby dával smysl z hlediska energetické spotřeby), je třeba, aby byl v telefonu nasazen displej s podporou snížení obnovovací frekvence až na 1 Hz. Jedině tak je totiž zajištěna minimální spotřeba neustále zobrazovaného obsahu na displeji, což je samozřejmě zcela klíčové. iPhony 13 Pro (Max) však disponují nejméně 10Hz, což je pro Always-on zkrátka moc. Jasně, Apple by mohl i tak tuto funkci na iPhonech 13 Pro (Max) zpřístupnit, ale v takovém případě by byl chtě nechtě popotahován za to, že na nich zpřístupnil paskvil, který akorát enormně zatěžuje jejich baterii, protože to by se z logiky věci dělo. Oproti 1Hz Always-on u iPhonů 14 Pro (Max) by totiž byla logicky spotřeba energie u 10Hz Always-on iPhonů 13 Pro (Max) desetinásobná vyšší. Takže ani zde zkrátka a dobře nemá smysl jakkoliv naříkat nad tím, že se Apple snaží o vytvoření umělé exkluzivity.
Pokud vás tedy Always-on u blížících se iPhonů 14 Pro (Max) pobuřuje, zcela upřímně váš postoj nedává smysl, protože je prostě neobhajitelný. Deaktivace bude samozřejmě možná a vše ostatní je vysvětleno výše. A pokud vám nedává smysl z hlediska využitelnosti, protože přeci vše kontrolujete přes hodinky či odemčený telefon, pak vězte, že jsou na světě ještě miliony jablíčkářů, kterým toto řešení smysl prostě dává. Je třeba si ostatně uvědomit, že iPhony jako takového jsou již de facto hotové a naprostá většina upgradů, která na ně v posledních letech míří, nemá ambice si hrát na revoluci, ale spíš se snaží být těmi drobnými kousky, které potěší alespoň nějakou sortu uživatelů. Právě kombinace těchto kousků však ve výsledku dostala iPhony tam, kde právě jsou. Právě díky těmto kouskům si totiž našly cestu ke spoustě uživatelských skupin, které na ně nedají dopustit. A když už byste nevěřili ani tomu, věřte, že průzkumy Applu, které jej zcela určitě k nasazení Always-on přiměly, asi odráží realitu trochu líp než názory pár jedinců, kteří nejsou schopni něco pochopit.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Škoda, že to není i na starších modelech. :(
A jaký bys pak měl důvod koupit nový model?
Myslím si, že by neměl být jediný důvod pro upgrade Always on…
Doufám že to nepůjde vypnout. Apple rozhodl že se vám always on líbí. 🤩
tohle by bylo fakt boží jen doufám že to není celosvětová fejk zpráva jako design nových hodinek minulý rok..
Diku za clanek. Informacne ok ale ta agresivni retorika clanku kdy je text psan zrejme jako vzkaz haterum a podobnym zpusobem me take tak oslovuje mi pripada trochu zbtecne :)
10 Hz refresh spotrebuje 10x vic energie nez 1 Hz? Jasny a kdyz z obchodu ponesu 4 rohliky misto jednoho, tak se zadycham 4x vic 😀
Myslím si, ze 1Hz je obnovovaci frekvence a pokud se za stejný čas 10x musí obnovit, tak ano, bude tam větší spotřeba. Neříkám, ze 10x tolik, ale příklad s rohlíky je blbost dle mne…
hon na carodejnice pokracuje?
Opravte mě jestli se pletu, určitě nemám kompletní podklady a rád se poučím ale na mě to působí takhle. Staré Samsungy s AOD uměli 1Hz? Pokud vím tak to není tak dlouho kdy se provalilo že ani řada S22 neumí správně 1Hz ale minimum změřili nějakých 24Hz takže si myslím že by to dle této logiky do řady 13 jít mělo. Dále jsem z videa pochopil, že iPhone bude mít AOD ve stylu zamčené obrazovky s nižším jasem. Není tohle náhodou proti smyslu AOD v OLED obrazovkách? Nemělo by v rámci úspory samotné obrazovky a baterky svítit malým jasem jen a pouze čas, datum případně nějaké notifikace bez pozadí? Za rozumné vysvětlení autora článku, který to vzal celkem agresivně bych byl celkem rád, díky a pěkný den.
Tak koukám, že tady se odpovědi asi nedočkám. Vskutku seriózní článek…
Spíš tak, jak je to tam napsané, tak je to blbost. Je to moc zjednodušené tak pro čtenáře novinek, případně tam chbí informace 10 x větší spotřeba čeho. Rozhodně by starší model nevydržel po zapnutí této funkce 10 x kratší čas na baterii.
Nikdo ale nepíše, že by vydržel 10x kratší čas na baterii. Vždyť displej není ani zdaleka jediným komponentem, který spotřebovává energii telefonu. Jeho spotřeba by ale byla při vyšších Hz logicky výrazně vyšší než při 1Hz.
Toto je citace z článku: „…..Oproti 1Hz Always-on u iPhonů 14 Pro (Max) by totiž byla logicky spotřeba energie u 10Hz Always-on iPhonů 13 Pro (Max) desetinásobná.“
No však ano. Ale stále tam nevidím to vaše 10x kratší výdrž baterie. 10x vyšší spotřeba se nerovná 10x nižší výdrž baterie.
„Oproti 1Hz Always-on u iPhonů 14 Pro (Max) by totiž byla logicky spotřeba energie u 10Hz Always-on iPhonů 13 Pro (Max) desetinásobná.“
No vy jste opravdu expert :D. Kdyby to opravdu bylo desetkrát, tak by displej viditelně blikal s frekvencí 1x za sekundu :D. Jelikož nebliká tak to znamená že svítí nepřetržitě (a samotné svícení je ta největší spotřeba u displeje). Ta úspora s LTPD rozhodně není tak velká jak si někteří myslí. Mnohem větší bonus je OLED a dark mode. Protože černá u OLED skutečně skoro nic nežere.
Takže tu jinými slovy chcete tvrdit, že zavádění 1Hz displejů kvůli Always-on, ke kterému přistoupily všechny společnosti, jejichž telefony podporují tuto funkci, bylo k ničemu, protože 1Hz žere ve výsledku víc energie než třeba 10Hz? Neptám se nějak rýpavě, vážně mě to zajímá. Protože když se řekne Always-on, tak mě osobně se vybaví zobrazení statické informace, která se jednou za čas refreshne (třeba hodiny), tedy zde je obraz skutečně zobrazován pořád, ale obnovován pomalu (přesněji řečeno méně často). Kdežto když budu mít 10Hz a víc, tak bude tento statický obraz taky zobrazován pořád, ale obnoven víckrát, tedy bude energeticky náročnější právě o tato obnovení navíc, která by v případě 1Hz neproběhla.
Nikdo nenapsal, že při 1 Hz obnovovací frekvenci bude spotřeba vyšší než u 10. A ano rozdíl energetické úspornosti mezi 10 Hz a 1 Hz NENÍ desetinásobný.
Vy totiž úplně opomijíte to, že například svícení obrazovky taky spotřebovává energii. Váš článek i vaše odpovědi jsou velmi agresivní a v afektu, tak než mi odpovíte tak se vyklidněte.
Já vám ale neodpovídal v afektu, jen jsem vycházel z vašeho komentáře, který jste psal pod přezdívkou Moree. Tam jste psal: Kdyby to opravdu bylo desetkrát, tak by displej viditelně blikal s frekvencí 1x za sekundu :D. Jelikož nebliká tak to znamená že svítí nepřetržitě (a samotné svícení je ta největší spotřeba u displeje). Ta úspora s LTPD rozhodně není tak velká jak si někteří myslí. Ale to je jedno, celý článek poukazuje na to, že prostě na 10Hz u 13 Pro Apple Always-on nenasadí, protože by zde byla vyšší spotřeba než při 1Hz, na čemž se oba evidentně shodneme. Jasně, desetkrát nižší spotřeba je těžce hypotetická, to uznávám. Každopádně díky za věcný příspěvek do diskuze a omlouvám se, pokud jste bral odpovědi agresivně.
Z čeho jste usoudil, že jsem moree? Jinak se vším souhlasím.
Jooo to jsem nebyl já :)
Always on bylo zavedeno ne s obnovovací frekvencí, ale primárně s AM(OLED), protože u AMOLED je podsvicen každý pixel zvlášť a proto černá barva vůbec nesvítí a teda nebere energii. Obnovování samozřejmě taky bere energii.
always on ze Samsungu z roku 2016 ;) a co Airpower, bude? ;)
Nokia introduced an „always on“ screen feature as early as 2009.
Wikipedia říká 2010, ne 2009
to je možné, měl jsem to poprvé na Samsungu S7 Edge,
ono funkce to není špatná,
ale jen za noc to sežralo 15% baterky,
počítám že Apple by to mohl mít vychytanější
Pokud Vám tam chybí slovo „display“, tak to z toho logicky vyplývá… ale asi je tato diskuze již nadále irelevantní, jelikož jde o …..
A zase a nevím, jestli je to z neznalosti nebo pro podporu diskuze z Vašeho popisu vyplývá, že zobrazení informace na displeji nic nežere a řeší se jen refresh…. takto jak to popisujete funguje e-ink na čtečkách, rozhodně ne na klasickém displeji (ani na OLED ne)
Se divim ze se s nim jeste bavis, kdyz jenom hleda jak okecat proc to apple nechce dat starym iphonum
„Podobně šlo přeci reagovat i na nasazení bezdrátového nabíjení, se kterým Apple taktéž nepřišel první, či třeba nočního fotorežimu, kde hrál též zprvu druhé housle. Ani v jednom případě se ale Applu nikdo nevysmíval tak jak se mu mnozí jablíčkáři vysmívají naprosto nepochopitelně nyní.“ – tohle mi přijde úplně mimo. Například co se bezdrátového nabíjení týká, dostával Apple od lidí čočku několik let. A úplný výsměch je, že první „bezdrátovou“ nabíječku představil až několik let poté, co zavedl v iPhonech bezdrátové nabíjení.
Apple nasadil always-on az kdyz mu daval smysl……….to je veta ve stylu motyle maji repku radi
Moc hezky napsaný a vysvětlený. Osobně se na to těším . Díky za super článek 👍
Nevidím důvod, proč by Apple nemohl poslat AOD na starší iPhony. Ano, bude to žrát (trochu) víc elektřiny, ale tak můžeme podat stejný argument jako u 14 – pokud to někomu bude vadit, vypne si to. A hlavně u 13 Pro (Max), které mají opravdu dobrou výdrž na baterku, by to nebyl zas takový rozdíl.