Zatímco MacBook Air či 13” MacBook Pro se dočkal již druhé generace čipu Apple Silicon, Mac Pro je stále osazený procesory od Intelu a na svůj přechod na vlastní řešení Applu stále čeká. A nyní se díky zdrojům velmi dobře informovaného reportéra Marka Gurmana dozvídáme konečně, proč tomu tak je a kdy je nyní přechodu Macu Pro na Apple Silicon v plánu.
Gurman se nechal v jednom z čerstvých rozhovorů slyšet, že původní plán Applu byl vytvořit v rámci řady M1 supervýkonný procesor Extreme, kterým měl právě Mac Pro osadit. Jeho představení pak měl mít v plánu již před několika měsíci, přičemž posledním termínem, kdy se tak mělo stát, bylo letošní WWDC. Na poslední chvíli se však měl Apple rozhodnout k vynechání M1 Extreme a nasazení rovnou jeho vylepšené verze M2 Extreme, která má vycházet z čerstvě představených čipů M2 a výkonnostně bude tedy oproti předešlé verzi zajímavější.
Jelikož je již Mac Pro s M2 Extreme hotový, dá se říci, že jeho představení nestojí naprosto nic v cestě. Apple se nicméně nechce ukvapit a jeho odhalení plánuje na konec letošního roku s tím, že první kusy mají začít k jablíčkářům proudit v průběhu prvních týdnů roku 2023. Co se pak týče výkonu, jak brutální bude sice v tuto chvíli jen stěží odhadovat, obecně se ale očekávají skutečně velké věci.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Žiadne prekvapenie to nebude, čip bude 2x M2 “Ultra” lebo nič iné nedokážu vymyslieť čiže 40 CPU core na vylepšenom 5nm procese. A z toho sa dá už teraz veľmi ľahko vypočítať výkon. Vzhľadom na to ale že tam výkon nebude určite 100% škalovat tak ten výkon rozhodne nebude odpovedať počtu nárastu jadier.
A teda 2x M2 “Ultra je málo alebo veľa?
Jestli si to na sebe vydela jak stojan od monitoru tak ok
Bylo by Fajn kdyby přidali alespoň podporu OpenCL/GL a SIMD instrukce, jinak ten stroj jako pracovní stanice má význam pouze pro střihače videí. Jako pracovní stroj (nebo server) na datové výpočty, vektorové výpočty, polygonální výpočty je naprosto k ničemu. V tom si to Intel/AMD strčí do kapsy za menší peníz. Nedávno jsem přecházel na lepší Mac. Zabývám se předtiskovou přípravou a opravou zpackaných nebo nedotažených dat do tisku. Lákal mě MacBook Pro i7 (2016-2018) prodávají se teď dost lacino, ale po fórech plných stížností na nafouklé baterky (když opravdu maká často), vadné klávesy, jizvy na lcd od klávesnice, časté snižování výkonu kvůli chlazení a nemožnost upgrade, zkusil jsem si tedy rovnou mac mini M1/16GB, ty se taky dají pořídit za „rozumný“ peníz a je to ta budoucnost u Applu. No, tak ještě na ně není čas no. Výkon v procesech co dělám nebyl přínosný, rychlost se nekonala, ba naopak u některých procesů to bylo nepatrně až znatelně horší než stařičký 3.1 2x 4c (hrozný nezmar tenhle počítač, fakt ho mám rád) a některé programy k tomu ještě neumí M1 verzi (a až budou, tak bude kup znovu vole). Když k tomu ještě vezmu v potaz, že SSD dostává s M architekturou dost zabrat (proto se našlapaný M2 teď dělají s >32 GB), a výměna SSD je výměna celého boardu, takže si asi pár dní počkáte, to taky moc nepotěší. Dobrý den, SSD hlásí servis, prosím vyměnit, ano pane, objednáme, přijďte za týden a připravte si 7 000 Kč. To samé platí RAM nebo čekání na optimalizaci programů na M1. Tak jsem skončil na MP Late 2013 12c/D500 o kterém jsem vždy tvrdil, že tenhle odpaďák fakt domu nechci a držel se MP 5.1 2x 6c zuby, nehty. A ještě o dost levněji než ten M1/16GB co jsem si vyzkoušel. On má totiž v „mých“ procesech opravdu znatelný nárůst výkonu a u šetřím teď více času na blbiny. Kdo si to ale může dovolit, volí asi dnes raději MP 2019 i v základu nebo donedávna volil Intel iMac Pro. To je ten důvod, proč Apple čeká. Potřebuje doprodat MP 2019 o které je teď zájem, protože to je poslední upgradovatelný x86 v jejich nabídce, co zvládne více, než jen stříhat video v 8K. Pak už to bude ve hvězdách.
Deska na 13” MBP s intelem byla 15 tisic, takze pochybuju ze cokoliv s M1 ti vymeni za 7