Nově představené přenosné počítače od Applu s čipem M2, konkrétně 13″ MacBook Pro a přepracovaný MacBook Air, jsou pro mnoho uživatelů zajímavé – primárně tedy druhý jmenovaný. Zatímco 13″ MacBook Pro je po designové stránce již prakticky šest let stejný, tak MacBook Air se dočkal kompletního přepracování. Nabízí tak nové šasi, lepší displej s výřezem, MagSafe a další novinky, které stojí za to. Je tady ale jedna zásadní negativní vlastnost. Oba dva zmíněné MacBooky mají totiž podle dostupných informací v základní konfiguraci až o polovinu pomalejší SSD při srovnání s předchozí generací s čipy M1.
Vysvětlení
Aktuálně už se ví, za jakého důvodu jsou SSD u nových základních Maců s M2 pomalejší. Na základních deskách jak modelů s M1, tak M2 se totiž nachází dva sloty pro NAND čipy. Zatímco MacBooky s M1 měly v těchto slotech osazené dva NAND čipy, každý o velikosti 128 GB (dohromady 256 GB), tak MacBooky s M2 využívají pouze jeden slot s jediným NAND čipem o kapacitě 256 GB, zatímco druhý slot je prázdný. To jednoduše řečeno znamená, že systém u zařízení s M1 může přistupovat ke dvěma diskům, zatímco u M2 pouze k jednomu. Tímto u M1 vzniká téměř dvojnásobná rychlost. S tímto se můžeme setkat například u RAID 0, kde dochází k rozdělování souborů na dva disky pro získání vyšších rychlostí.
Vzhledem k tomu, že nám MacBook Air M2 v základní konfiguraci do redakce již dorazil, tak jsme se rozhodli, že test rychlosti SSD u tohoto stroje provedeme i my. Zároveň rychlost srovnáme s SSD, které se nachází v základním MacBooku Air M1. Testy jsme konkrétně prováděli rovnou dva, a to v aplikacích Blackmagic Disk Speed Test a AJA System Test Lite, což jsou aplikace, které se k měření výkonností SSD využívají nejčastěji. Jak si tedy oba stroje v porovnání vedou?
Testování
V Blackmagic Disk Speed Test jsme se konkrétně u testu s 5 GB souborem u MacBooku Air M2 dostali na rychlosti 1397 MB/s pro zápis a 1459 MB/s pro čtení. Podle dostupných informací aplikace by tak mohlo mít SSD problém se zápisem a čtením 12K DCI 60 FPS videa v ProRes 422 HQ, což samozřejmě není úplně obvyklý a využívaný formát, každopádně tato informace k dispozici je. Oproti tomu, MacBook Air M1 nabízí rychlost zápisu 2139 MB/s a rychlost čtení 2830 MB/s, takže by neměl problém ani s výše zmíněným formátem. To konkrétně znamená, že SSD nového Airu M2 je oproti Airu M1 podle Blackmagic Disk Speed Test o 34.7 % pomalejší v případě zápisu a o 48.4 % pomalejší v rychlosti čtení. Propad rychlosti zápisu i čtení je tak více než zřetelný.
Další test jsme prováděli v AJA System Test Lite. Pracovali jsme s 4096 x 2160 (4K) videem o velikosti 16 GB a s 10bit YUV kodekem. U nového Airu M2 jsme se dostali na rychlosti 1451 MB/S pro zápis a 1294 MB/s pro čtení. Co se pak týče staršího MacBooku Air M1, tak ten dosáhl při stejném nastavení na rychlosti 1719 MB/s pro zápis a 2865 MB/s pro čtení. To znamená, že nový Air M2 je v tomto testu oproti Airu M1 o 15.6 % pomalejší v případě zápisu a o 54.8 % pomalejší při čtení. Z tohoto lze vyčíst, že s rostoucí velikostí souboru se propast v rychlosti zápisu snižuje, čtení však u Airu M2 stále zůstává prakticky dvakrát pomalejší.
Super. Díky za test.
šlo by zde na webu udělat test rychlosti procesoru v porovnání podobně jako ssd?? popř grafiky??
zbytocne riesit, ked niekto potrebuje vyssi vykon, tak urcite nebude kupovat 256GB ale rovno 512 alebo aj viac. 256 je na dnesnu dobu skutocne malo
Napr. pre moje potreby je 256 uplne postacujuca kapacita.
Rozdiel v rychlosti by som zrejme nezbadal, ale ten fakt, ze novsi model je pomalsi ako starsi, by ma stval.
Nicméně vsadim boty na to, že v praxi při běžném použití není poznat rozdíl. U toho procesoru bude rozdíl při běžném použití patrnější
Je to přesně naopak, podívejte se někdy do Activity Monitor na kolik procent využíváte při běžné práci váš procesor… jsou to jednotky procent jednoho jádra.
Prohrál jste boty. Výkony CPU nejsou v dnešní době takový problém na , běžné, používání.
Velikosti a rychlosti RAM a úložiště jsou za použití téměř jakéhokoliv současného procesoru více znát na samotný běh zařízení.
Problem je v tom, ze vacsina Air nb ma 8GB RAM – a z toho vyplyvajuce swapovanie na SSD, tam sa prejavi rychlost/pomalost SSD podstatne viac ako nejake synteticke testy.. bachorky o unified memory ze 8GB RAM na M1 nahradi 16GB RAM na intel su len dosledkom toho, ze M1 ma rychlejsiu SSD, takze swapovanie nie je take viditelne pre uzivatela (ale prebieha prave v takej istej miere ako na intel verzii), ze swapuje intenzivne, o tom niet pochyb – anedavna afera s velkym poctom cyklov zapisov (SSD wear) pri M1 nb.
Tak jistě Air je vysoce profesionální stroj na 12K video… Face palm…
1. RAM 8GB k smíchu
2. skutečná šířka paměťové sběrnice základního SoC
3. Je disk SSD aspoň na 16x PCIe 4.0 ?
4. absence RAID , nebo aspoň dvou disků což load – store procesy zpomaluje.