Polarizační filtr používají fotografové proto, aby dosáhli co nejvěrnějšího podání barev a lepšího vykreslení oblohy, kde dochází k velkému rozdílu mezi jasem oproti zbytku fotografie. Filtr odstraňuje odlesky, zvyšuje sytost a živost barev a také ztmavuje oblohu a odstraňuje opar. To zní dobře, co říkáte? Abyste mohli na iPhone použít polarizační filtr, máte dvě možnosti. Zatímco u té první si koupíte speciální obal na iPhone, ke kterému lze připevnit speciální polarizační filtry a za vše zaplatíte spoustu peněz.
Druhá možnost je o něco příjemnější, pokud totiž máte doma sluneční brýle, jenž jste zrovna nekupovali na stánku v Egyptě, pak by měly mít polarizační filtr. Stačí, když brýle vezmete, přiložíte přímo na jejich sklo čočku fotoaparátu vašeho iPhone a budete fotit tak, jak běžně. Výsledky budou velmi podobné tomu, jak kdybyste použili speciální filtr a drtivé většině lidí to v případě focení iPhonem bude bohatě stačit. Vyzkoušejte to obzvlášť teď v létě, kdy je sluníčko hodně ostré a odlesky jsou v podstatě na všem, na co se podíváte.
🤣 první dvě fotky jsou v obou případech snad shodné. Odlesk na střeše auta je stejný, druhá fotka nevidím rozdíl žádný a třetí je nějaká haluz, protože to má úplně jiný barvy. Polarizační filtr je otočný, tudíž obraz upraví pouze tam, kde je potřeba, nikoli na celé fotce. Takže i kdyby brýle efektu například ztmavení oblohy při ostrém slunci pomohly, ztmavily by celou fotku a ne pouze oblohu.
Nicméně na těchto fotkách je to bez debat, nemá smysl se bavit o nějakém rozdílu s a bez.
Účinky polarizačního filtru například zde:
https://www.fotoradce.cz/polarizacni-filtr-tajemstvi-uspesnych-fotografu-1-dil
Toho se brýlemi opravdu nedosáhne.
Ale dosáhne. Kupte si brýle Polaroid a uvidíte…
Bohužel nedosáhne. V brýlích je lineární polarizační filtr a u objektivů se v naprosté většině případů používá cirkulární polarizační filtr, kde se síla efektu ovlivňuje natočením filtru na objektivu. Doporučuji malý test. Vemte si polarizované brýle a podívejte se na počítačový monitor. Ať natáčíte, jak natáčíte, vždy vidíte obraz. Pokud vezmete polarizační filtr na objektiv, tak při vhodném natočení neuvidíte nic. Černá obrazovka. Je to dáno tím, že tyto displeje už jeden polarizační filtr obsahují.
Vzal jsem polarizační brýla a otáčel pred monitorem a vodorovně obraz vidím, svisle velice špatně, co tam máš dál za moudra chytrolíne?
Autor článku nevie rozdiel medzi polarizačným filtrom a filtrom UVA/UVB.
Myslím, že neplete. Naprostá většina slunečních brýlí dnes používá lineární polarizační filtr. Na foto se ovšem v naprosté většině případů používá cirkulární polarizační filtr. To že mají brýle i UV filtr je druhá věc. Ten se samozřejmě nasazuje i na objektivy.
polaricazny filter odstranuje odlesky na nekovovych predmetoch, takze fotit auto ako dokaz fungujuceho polarizacneho filtra nieco o autorovi vypoveda
inak vsetky zverejnene fotky su lepsie bez pouzitia toho vaseho polarizaku
Určite majú spomínané okuliare polarizačný filter? Keď sa pozriem cez okuliare s polarizačným filtrom a bez neho, tak ten rozdiel pri odraze z okien alebo vodnej hladiny je značný. Na týchto fotkách je jediný rozdiel, že sú trochu tmavšie vďaka vďaka „stmavujúcemu“ filtru pravdepodobne kategórie 3, ktorý ale s polarizačným nemá nič spoločné.