Zavřít reklamu

Pokud jste v posledních týdnech sledovali dění ve světě Applu, tak jste rozhodně postřehli představení nových přenosných počítačů. Konkrétně jsme se dočkali kompletně přepracovaného MacBooku Air a nového 13″ MacBooku Pro. Oba dva tyto stroje v útrobách skrývají aktuálně nejnovější čip Apple Silicon s označením M2. Jedná se o přímého nástupce původního čipu M1 a v tomto článku si o něm řekneme 5 věcí, které jste možná nevěděli.

Počet tranzistorů

Každý čip disponuje tranzistory, pomocí kterých lze určit, jak moc je čip komplexní. Před zhruba 55 lety dokonce vznikl na téma tranzistorů Moorův zákon. Ten konkrétně uvádí, že „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí“. Pravdou každopádně je, že v poslední době už tento zákon spíše neplatí, jelikož zvyšovat počet tranzistorů je na čipech čím dál tím složitější. Čip M2 každopádně disponuje 20 miliardami tranzistorů, zatímco čip M1 disponoval „pouze“ 16 miliardami tranzistorů.

mpv-shot0572

Výrobní proces

S počtem tranzistorů také souvisí výrobní proces. Tento údaj se v poslední době uvádí v nanometrech a konkrétně udává vzdálenost (volnou plochu) mezi dvěma elementy na čipu – nejčastěji se jedná o elektrody v tranzistorech. To jednoduše řečeno znamená, že čím menší je výrobní proces, tak tím lépe, jelikož je lépe využíváno místo na samotném čipu a vznikají menší volné plochy. Co se týče čipu M2, tak ten je vyráběn, stejně jako původní M1, výrobním procesem o hodnotě 5 nm. Výrobce těchto čipů, TSMC, však u čipu M2 využívá 5nm výrobní proces druhé generace, který je o něco pokročilejší než první generace. Další čipy M2 (Pro, Max a Ultra) už by měly využívat 3nm výrobní proces.

Propustnost paměti

Důležitou hodnotou je u čipů také propustnost jejich paměti. Konkrétně se jedná o údaj, který uvádí, kolik dat je možné přes paměti „prohnat“ během jediné sekundy. Samozřejmě v tomto případě platí, že čím vyšší propustnost paměti je, tak tím lépe, jelikož dokáže zpracovávat větší objem dat. Čip M2 konkrétně nabízí propustnost paměti o hodnotě 100 GB/s, což je v porovnání s M1 o mnoho více – tento čip totiž zvládá propustnost „pouze“ zhruba 70 GB/s. Pro zajímavost, čip M1 Pro má propustnost paměti 200 GB/s, M1 Max pak 400 GB/s a M1 Ultra 800 GB/s.

mpv-shot0607

Mediální engine

Jednou z hlavních věcí, kterou se čip M2 odlišuje od M1, je přítomnost mediálního enginu. Jedná se o speciální součást čipu, díky které je možné o mnoho rychleji pracovat s videem. To tedy ocení především profesionální střihači a jedinci, kteří pracují s videem, a to jak při úpravách videa, tak při renderu. Mediální engine konkrétně podporuje hardwarovou akceleraci kodeků H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW.

Vše v jednom

Viděli jste někdy útroby klasického notebooku či počítače? Pokud ano, tak rozhodně víte o tom, že se skládá z několika základních částí. Jedná se o procesor (CPU), grafickou kartu (GPU), operační paměti (RAM) a úložiště s tím, že všechny tyto části jsou spojeny se základní deskou. Co se týče všech čipů Apple Silicon, tak se jedná o tzv. SoC (System-on-Chip, tedy systém na čipu). To znamená, že CPU, GPU a paměti, společně s některými dalšími součástmi, jsou přímo integrované na jednom čipu, který se nachází na základní desce. Z hlavních komponentů je tak mimo čip prakticky jen disk, tedy v našem případě SSD.

M2

Dnes nejčtenější

.