Před několika dny jsme se na WWDC22 dočkali představení nových operačních systémů od Applu, v čele s iOS 16. Všechny nově představené systémy jsou aktuálně k dispozici vývojářům k testování, veřejnost si pak na vydání bude muset pár měsíců ještě počkat. V naší redakci již samozřejmě iOS 16 testujeme a přinášíme vám informace o všech novinkách. I přesto, že jsou novinky v iOS 16 skvělé, tak jsou tady bohužel funkce, které jsme očekávali, ale nedočkali jsme se. V tomto článku jich najdete hněd 5 a do komentářů nám můžete napsat, co jste očekávali vy.
Rychlé akce na zamknuté obrazovce
Největší novinkou v iOS 16 je bezesporu kompletně přepracovaná zamknutá obrazovka. Na tu si nově můžete umístit widgety a změnit styl času, zároveň bylo přepracováno také zobrazování notifikací. A vzhledem k jednobarevnosti widgetů je již nyní prakticky jasné, že se u iPhonů 14 Pro (Max) opravdu dočkáme always-on. Každopádně když už Apple přišel s tak velkým přepracováním, tak mohl přinést také možnost změny rychlých akcí na zamknuté obrazovce – na mysli mám konkrétně tlačítka pro zapnutí svítilny a aktivaci Fotoaparátu. S novou zamknutou obrazovkou jsme tohle jednoduše čekali, ale bohužel jsme se nedočkali.
Interaktivní widgety
V iOS 14 přišel Apple s velkými změnami na domovské obrazovce. Konkrétně je řeč o přidání knihovny aplikací a hlavně o přepracování widgetů, které se staly modernějšími a jednoduššími. Tyto nové widgety jsou samozřejmě skvělé a dokáží být velmi užitečné, bohužel jim ale chybí možnost interaktivity a práce přímo v nich. Očekávali jsme, že se interaktivita widgetů zlepší v iOS 16, bohužel ale Apple v tomto ohledu nepřišel s prakticky žádnými změnami. Je to rozhodně škoda, jelikož mnoho widgetů si o interaktivitu vyloženě říká.
Takto měly vypadat interaktivní widgety v iOS 16:
Apple Classical
Několik týdnů před představením iOS 16 jsme vás na našem magazínu informovali o nové aplikaci Apple Classical, kterou měl Apple představit právě na WWDC22. Jak ale víte, tak jsme se představení této služby nedočkali, a to i přesto, že se v rámci iOS 15 nacházel kód, který s ní souvisel. Sice jsme se nedočkali nyní, na druhou stranu je ale prakticky jasné, že se dočkáme někdy v blízké budoucnosti. Apple jen tak náhodně a z legrace kód navíc do iOS nepřidává, takže si prostě a jednoduše ještě budeme muset počkat. Apple Classical má být nová aplikace, která bude nabízet poslech vážné hudby, jelikož její řazení v Apple Music není úplně ideální. Zároveň by Apple Classical měla přijít s AirPods Pro druhé generace. Třeba se dočkáme hned na další konferenci.
Potvrzení o přečtení ve skupinách
Součástí nativní aplikace Zprávy jsou také iMessage, které využíváme k bezplatnému chatování se všemi uživateli jablečných zařízení. Komunikovat zde však nemusíte pouze s jednotlivci, ale klidně i v početných skupinách. Zde je možné využívat zmínky a přímé odpovědi pro lepší přehlednost, dlouhodobě však chybí zobrazení informace o tom, kdo si vaši zprávu přečetl, což je samozřejmě škoda. V konverzacích s jednotlivci tato funkce nechybí a tak stejně je k dispozici i v konkurenčních aplikacích. Dobrou zprávou však je, že Apple alespoň v iOS 16 přišel s možností pro odstranění a úpravu odeslaných zpráv, což se hodí.
Detekce dopravní nehody
Opravdu hojně se před vydáním iOS 16 mluvilo o tom, že by se měl iPhone naučit schopnosti detekovat dopravní nehodu, a to s využitím zabudovaných senzorů. Pokud by k detekci došlo, tak by jablečný telefon mohl automaticky zavolat na tísňovou linku a předat veškeré důležité informace o poloze apod. Zkrátka a jednoduše by funkčnost měla být podobná detekci pádu na Apple Watch. Jablečná společnost sice v iOS 16 přišla s mnohými zdravotními vylepšeními, detekce dopravní nehody jsme se však bohužel nedočkali.
Tak to je celkem zklamání, právě ve změnu tlačítek na zamykací obrazovce jsem doufal nejvíce. Není totiž nic příjemnějšího, než po třeba po půl hodině zjistit, že jsem si nechtěným dotykem v autě, kapse, kdekoli, foťákem vycamral 20% baterky. Bohužel se mi to stává tak 2x týdně…