Už nějakou tu dobu mě lákalo vyzkoušet si po více než deseti letech používání iPhonu něco nového. Ostatně, kromě nějaké staré Nokie 3410 a pak MDA 1 PocketPC a BlackBerry jsem nikdy nic jiného nepoužíval. Slovo dalo slovo a kluci z Mobil Pohotovosti mi na neomezeně dlouhou dobu půjčili Samsung Galaxy Z Flip3, který byl právě tím, po kterém jsem pokukoval, když jsem měl slabou chvilku a přemýšlel nad tím, že si nějakou alternativu k iPhone skutečně pořídím. Poslední měsíc jsem si tedy hrál právě s tímto telefonem a rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti, o zkušenosti člověka, který deset let neviděl nic jiného než iOS a iPhone a nyní si v podstatě poprvé vyzkoušel Android a Samsung Galaxy Z Flip.
První, čeho si u Galaxy Z Flip všimnete, je samozřejmě jeho konstrukce. Telefon nabízí dvojici displejů – jeden malý, kontrolní, který používáte ve složeném stavu telefonu a druhý super širokoúhlý ohebný displej, který se otevírá společně s tím, jak otevíráte samotný telefon. Upřímně řečeno, jsem asi trošku jiný typ uživatele, ale já sám si s malým stavovým displejem nevystačím, protože telefon beru do ruky opravdu nespočetněkrát za den, a to v drtivé většině abych zkontroloval novinky na zpravodajských webech a také se podíval co vyšlo/nevyšlo na našich magazínech. Stavový displej lze využít pro zobrazení notifikací, času, počasí, přehrávání hudby nebo například zjištění aktuálního počasí. Jeho rozlišení a kvalita je vynikající a opravdu mu není co vytknout, ovšem pokud se na mobil díváte, abyste šli na sociální sítě, podívali se na web a tak podobně, bude vás za pár dní celkem štvát, že jej musíte neustále otevírat, protože stavový displej vám zkrátka přestane stačit na to, abyste se podívali na telefon tak, jak jste zvyklí. Náhledový displej ukazuje také dobíjení, a to včetně toho, kolik minut zbývá do úplného dobití telefonu. Je to sice maličkost, ale rozhodně se mi líbí a ocenil bych ji i v případě iPhone. Navíc dobíjení pocitově trvá mnohem kratší dobu než u iPhone, a to asi především tím, že se nabíjí přes USB-C, nikoli Lightning.
Samotné tělo telefonu je zpracováno s opravdu milimetrovou přesností a na první pohled vidíte, že v ruce držíte kvalitní kus telefonu plně srovnatelný, co se zpracování týká, s iPhone 13 Pro. Tím zásadním, co je u Z Flip k řešení, je jeho displej. Ten je opravdu ultraširokoúhlý a umí i pár pěkných vychytávek. Když například telefon rozevřete jen do pravého úhlu a nikoli úplně, pak se promění v režimu fotoaparátu v zrcátko podobné těm, které nosí ženy v kabelkách. Ovšem to nejdůležitější, co se jej týká, je ona ohebnost. Displej lze ohýbat velmi dobře, plynule a ani po měsíci intenzivního použití jsem si nevšiml byť je minimálního náznaku toho, že by se mu to přestávalo líbit. Panty jsou pevné, displej taky a vše drží stejně jako první den. Ovšem displej, který je z jedné strany skutečně úžasný, má extrémně jemné rozlišení, je ultraširokoúhlý a ještě plně ohebný se však pro mě osobně stává také zároveň největší slabinou a to byl ještě před měsícem hlavním důvodem, proč jsem o Z Flip skutečně uvažoval.
Telefon je sice možné otevřít v jedné ruce, ovšem jen v případě, že se o něj příliš nebojíte a máte poměrně velkou ruku, v opačném případě budete muset použít ruce dvě. Navíc jak jsem již zmínil, celkem mi vadí, že abych se jen rychle podíval na to, co je nového ve světě a projel nadpisy zpravodajských serverů, musím automaticky vždy otevřít displej. Dalším faktem je širokoúhlost. Ta je totiž opravdu extrémní, a i když je Z Flip zhruba stejně široký jako iPhone, je o dobré dva centimetry vyšší. Chápu, že to je o síle zvyku, ale já jsem si ani po měsíci na tak vysoký a zároveň při landscape módu tak širokoúhlý displej příliš nezvykl a například při sledování YouTube mi to přišlo zkrátka až moc.
Stejně tak při prohlížení webů na výšku mi vadila úzká dlouhá nudle. Co je však pocitově nejzvláštnější je ohyb displeje. Když totiž telefon otevřete, vznikne uprostřed displeje velmi malý, ale okem viditelný prohyb. Ten je pak samozřejmě nejen viditelný, ale také jej cítíte prsty, což je při scrollování celkem zvláštní, ale lze si na to zvyknout. Co je velmi zvláštní, je fakt, že někdy prohyb není vůbec vidět, a to i v případě, kdy máte například bílé pozadí, a někdy jej zase s bílím pozadím vidíte. Záleží opravdu na konkrétním odstínu použité barvy na displeji, na úhlu, z jakého se na něj díváte a na okolním světle. Kombinace těchto tří vlastností pak určuje, jak moc je prohyb vidět. Upřímně řečeno vadit vám bude především při fotografování a surfování po internetu, například při sledování videí, mi nepřekážel vůbec, i když se tomu sám divím. Ovšem suma sumárum jsem si zvykl, jak na neustálou nutnost otvírat telefon, tak i na viditelný předěl, který po otevření telefonu vznikne. Na co si však opravdu nedokážu zvyknout je úzký a vysoký displej, který mi příliš nedává smysl.
Naopak co se mi hodně líbí je velikost v zavřeném stavu, kdy se vám telefon vejde i do malé kapsy a pocitově tolik nepřekáží a mnohem lépe se nosí. I v momentech, kdy je například na nočním stolku, zkrátka zabírá méně času a vypadá tak nějak elegantně. Jasně, že to je koncepcí, ovšem právě ve složeném stavu mi ta koncepce skládacího telefonu dává paradoxně mnohem větší smysl, než když jej rozložím. Zkrátka dokud telefon nerozložíte, máte na stole něco, co je zajímavé, elegantní a svým způsobem i sexy, ovšem jakmile jej otevřete, máte najednou na stole telefon s pro mě osobně nepochopitelným poměrem stran displeje.
Co se samotného telefonu týká, tak vše musím hodnotit s palcem nahoru. Ať už se bavíme o výdrži, fotoaparátu, rychlosti nebo v podstatě všem, na co se zaměříme, vše je zkrátka na jedničku a ukazuje to jednoznačně na to, že Galaxy Z Flip je prémiový telefon, který se může tváří v tvář utkat s tím nejlepším, co dnes Apple nabízí. Pocitově totiž při běžném používání žádné rozdíly v tom, že by něco nefungovalo nepoznáte. Čtečka otisků prstů v bočním tlačítku je tak rychlá, že to jen těžko pochopíte a co si tak matně vzpomínám na Touch ID, tak to rozhodně až takové rychlosti nedosahovalo.
Rychlost samotného telefonu je ruku v ruce spjata s operačním systémem Android, který jsem si měl možnost dlouhodobě vůbec poprvé pořádně vyzkoušet. Ano, můžete nyní argumentovat tím, že mé poznatky jsou zastíněny faktem, že jsem testoval nový a ničím neposkvrněný telefon nebo tím, že je to vlajková loď, ovšem já ani v případě Applu nikdy neměl nic jiného, než vlajkové lodě, a proto je srovnání zcela na místě. Od této chvíle, když uvidím, jak někdo u nás v komentářích píše, že je Android zasekaný a nepoužitelný systém, tak jej považuji buď za člověka, co má telefon za 5000 Kč a nebo Android nikdy neviděl. Ono na něm totiž alespoň na Galaxy Z Flip funguje vše stejně rychle jako na iPhone a iOS. Začal jsem si všímat také rozdílů a je pravda, že Android si můžete nastavit doslova a do písmene k obrazu svému, a to nejen vzhledově, ale do jisté míry i co se funkcí týká. Můžete si nastavit míru odezvy haptiky, míru citlivosti displeje a tak dále. Co se mi líbilo je již zmíněný čas do nabití nebo například fakt, že máte k dispozici režim šetření očí, případně pak to, že pokud nastavíte jas displeje na více než 85 %, telefon vás automaticky upozorní na to, že to pro vás není příliš zdravé.
Pokud jste tedy hračička a baví vás mít všechno přizpůsobené detailně přímo svým potřebám, pak nyní již plně chápu, že používáte Android. Na druhou stranu, já osobně příliš na nastavování všeho až tak nejsem, a proto je to pro mě zbytečné. Android však nabízí i řadu věcí, které na iOS nemáme nebo alespoň nejsou standardně součástí systému. Máte například možnost vyčistit operační paměť a zde nastává vhodná situace na to vysvětlit si rozdíl mezi člověkem, co používá iOS a člověkem s Androidem. Ano, je super, že na Androidu vidím, kolik paměti mi žerou jednotlivé aplikace a mohu ji pročistit, ovšem na iOS, kde tuto možnost nemám, jsem ji tak nějak nikdy v životě nepotřeboval. To však platí i pro Android, ani zde jsem ji za celou dobu používání nepotřeboval. Pokud máte nějaký důvod vše nastavovat, vše čistit, měnit a tak podobně, pak neříkám, že jste lepší nebo horší člověk. Jste zkrátka člověk, který má na věci trošku jiný pohled než já, a proto naprosto chápu, že právě tyto věci jsou ty, jenž vám v případě iPhone mohou chybět.
Co se mi na Androidu líbí nejvíc je integrace s Googlem a jeho službami. Osobně používám Google News, vyhledávání, i Google Docs poměrně často a například zobrazení Google News jako nativní obrazovka při swipnutí doleva je prostě za mě pecka. Stejně tak widget s vyhledáváním, kam stačí napsat dotaz a okamžitě se objeví výsledek v Chromu, si mě doslova získal. Ano, vím, že to mohu nahradit Siri a do jisté míry Spotlightem, ovšem to vyhledávací políčko je prostě super a líbí se mi.
Android jako takový se mi v pár věcech líbil opravdu víc než iOS, ovšem na druhou stranu je zde spousta věcí, které si myslím, že jsou určené pro lidi, jenž využívají věci jako je telefon nebo tablet zcela jinak než já. Jsem však rád, že jsem si mohl Android pořádně vyzkoušet a zjistit, že přezdívky jako „lagroid“ a tak podobně, zde rozhodně nejsou na místě, spíše naopak. Telefon i s Androidem si ještě pár měsíců nechám a rád jej budu dál zkoušet v běžném životě. Zatím jsem u něj nenašel sice nic tak zásadního, abych byl ochoten se vzdát iOS a především služeb jako je iMessage, iCloud, FaceTime a tak dále, ale na druhou stranu, je to rozhodně zajímavá a v žádném případě ne špatná zkušenost.
Zásadní rozdíl mezi Applem a zbytkem světa je v tom, že Apple dělá spotřební elektroniku. Sice je to pořád výkonný počítač, který pohání operační systém, ale daří se jim své uživatele od těchto věcí odstínit.
Jsem v podobné situaci jako autor článku. Po řadě Nokií jsem před lety skončil u iPhonu, protože Android se mi nezdál. Chtěl jsem tedy slyšet nějaké srovnání z pohledu těchto dvou systémů. Bohužel většina článku se věnuje soužití se skládacím telefonem, nikoliv svět IOS proti Android a to je za mě škoda.
Ja mel moznost wi vazkouwet xiaomi 11T Pro a prekvapil me. Jen je otazka jak svizny bude za rok ci dva. Drive to byla tragedie uplna uz po roce pouzivani. Prosel sem snad vsemi operacnimi systemi. Pres symbian pres wp mobile. Android i klasicke win v mob a pak sem skoncil u ios. Par veci me schazi. Ale da se bez toho zit. Android je spise pro hracicky. Hluboko v menu je spousta veci co si nastavit uzpusobit atd. Kdo je nadsenec voli android.. kdo ne spis ios. U ios je zase jak to rici no plynulost i po x letech a x aplikacich v tel. Ale kazdd ten operacni system melw neco do sebe. Ale po 6.mesicich s xiaomi 11T pro sem se vratil zpet na ip. Co me nq 11T Pro zaujalo mega nabíjeni. Z 20% na 100 za 25.min. jasne bude se rikat baterka bude trpet. Ok ale mob je spotrebni zbozi dneska jako auta atd. Nekdo meni mob kazdy rok. Nekdo.jako ja 3-4 roky. Zacinal sem na ip 6+ pak na ip8+ a zacatkem roku ip 13 pro max. Jinak k tem ohebnym tel. I apple je bude nabizet. Jinak prijde o zakazniky. Jobs udajne kdy si tvrdil ze velky ip by se neprodaval. Ale nakonec se stal zadanym. A hode prodavanim od ip 6+
Ono člověk ani nemusí být hračička, prostě stačí si ty věci nastavit jednou a pak několik let telefon prostě používat. A nebo si je nenastavovat vůbec.
Letos v březnu jsem přecházel na iPhone 12 mini z Xiaomi Redmi note 4x (Global).
Fungoval jsem na systému Android 7 circa 5 let an nějaké drobné a za tu dobu nemohu říci, že se systém sekal. Pro informaci, byl to telefon za 3.6k Kč když jsem jej pořizoval. Mohlo to být také díky tomu, že telefon jsem měl nastaven tak, aby se večer automaticky vypnul a pak ráno zase zapnul, takže automaticky docházelo k čištění paměti.
Takže co se týče dlouhodobého fungování není mezi iOS a Androidem prakticky žádný rozdíl. IOS má výhodu vysoké integrovanosti do ecosystému Applu, kdežto Android vám nabízí vysokou přizpůsobivost vašim potřebám. Navíc se nemusíte pasovat s tím nesmyslem iTunes když chcete z PC přenést soubory do nebo z telefonu.
Sečteno podtrženo, mezi systémy nejsou extrémní výhody, které by jasně ukazovaly, že jeden systém je jasné lepší než druhý. Doporučuji ovšem dobře zvážit jaký telefon si vybrat, jelikož pro uživatele s menší rukou mohou být telefony Android gigantické.
Takze kazdy vecer vypinat telefon je super pro Android 😉 muj stary iPhone byl naposledy vypnut v zime 2021 a to jen díky tomu, ze se vybila baterka na horach 😁
Keby obmedzenec iOS má možnosť nastaviť automatické vypnutie a zapnutie tak by som to rád používal. Android je omnoho využiteľnejší operák. To vieme všetci, akurát niektorí jedinci (iSheep) si to odmietajú priznať :D
Mohu se jen optat k cemu vlastne chces Miso pouzivat takovou zvlastni funkci automatickeho vypnuti a zapnuti mobilu? 😁 a ne, nerikej ze kvuli tomu aby ti nikdo po pracovni dobe nevolal a nepsal 😆
:) Písať už vieš, tak si to vygúgli.
To je zajímavý článek a sedl mi na mou aktuální zkušenost, ale z opačné strany. Já jsem zase asi 10 let u Androidu, předtím chvíli mobilní Windows.
Mám Samsung S22 Ultra 512 GB, ale dostal jsem chuť zkusit iPhone. Koupil jsem si iPhone 13 Pro 256 GB. První dojmy byly mnohem lepší, než jsem čekal. Přechod byl celkem OK, přenesly se účty, některé aplikace, akorát ne fotky.
Dost aplikací je prakticky stejných a ani jsem nepoznal rozdíl. Něco jsem musel hledat, např. aplikaci na předčítání knih, kde jsem narazil na to, že české hlasy na iOS jsou fakt horší, než na Androidu. Na druhou stranu, u Andoidu každé přepnutí aplikace znamená zásek v přednesu a aplikace se kvůli úspoře baterie občas samovolně zavře, na iOS běžela stabilně. Překvapilo mě, že moje Wear OS hodinky s iOS perfektně spolupracovaly. Prakticky bych nepoznal, že nejsou spojené s Androidem.
Nějak mně nevadila nepříliš přizpůsobitelná plocha, ale zarazil jsem se u klávesnice. Proč propána musím přepínat na jiný layout, když chci uprostřed věty napsat čárku? A zvláště u zadávání hesla, tam to musím udělat i pro tečku. Jo, naučil bych se s tím žít, ale proč?
Co mě nakonec dostalo, je práce se soubory. Nechci říct, že je u iOS špatná, ale je jiná. Zjistil jsem, že drtivá většina lidí kolem mě používá iPhone zároveň s Macem, ale já prostě potřebuju/chci Windows. A dostat soubor z Windows do telefonu je fakt porod. Když jsem chtěl přenést třeba MP3 se zvoněním nebo knihy, tak jediný postup, na který jsem přišel, bylo to zazipovat, hodit na web, stáhnout a rozbalit. A pak v aplikacích importovat. Tohle je prostě šílené. ITunes pro Windows je katastrofa.
Takže nakonec jsem snahu ukončil a telefon vrátil. IPhone je výborný telefon, ale problém je přechod, ne ani tak kvůli zvykům, ale pokud máte jako já desetitisíce fotek organizovaných ve složkách, neexistuje ne že jednoduchý, ale vůbec použitelný způsob, jak je dostat do iPhone. Nebo já na něho nepřišel.
Možná, kdyby Apple umožnil telefon připojit přes kabel k PC s Windows, aby se ukázala nejen složka DCIM (a ještě jen read only), ale kdyby umožnil uživatelskou strukturu složky, stal by se iPhone pro mnoho lidí použitelnější.
Audiokmizky jdou premest i pres win ale je to zrosku vice slozitejsi. Nez prenest hudbu. Nebo alspon aby se v ip ukazovali v slozce audiokmizky. To jedine me vadi prenos hudby a audioknizek
Co je slozitejsi na prenosu audioknihy ve formatu mp3 oproti prenosu hudby ve formatu mp3? 😁
Neni nic snadnejsiho nez sdilet slozku z WIN a k te slozce se pripojit iPhonem/iPadem a pak si snaze postahovat vse co potrebujes…
Nebo jeste lepe se vyprdnou na zastaraly a zbytecny format mp3. Resit audioknihy v mp4 kontejneru a davat si je do Pocketbook aplikace skrze dropbox.
Neni mozne davat za chybu Applu to, ze uzivatel pouziva zastarale zpusoby a navyky…
Já upřesním, že nejde o audioknihy, ale o TXT soubory předčítané přes TTS. Zkoušel jsem Zuzku a Elišku.
A protože nejde odpovědět do další úrovně, tak pro pana „:)“
Po připojení iPhone k PC vidím jen složku DCIM, která je read only. Opravdu mě nenapadlo, že opačně by to mohlo fungovat a určitě to není BFU friendly. Ale OK, pokud bude nějaké příště, budu vědět.
To jako fakt? iPhone při připojení k Windows neumožňuje editaci složek ve struktuře? To se mi ani nechce věřit. Vždycky už přemýšlím, že někdy vyzkouším iPhone a pak se dozvím takovou šílenost… Díky.
Je tomu skutečně tak.
Pokud chcete přenést jakékoliv soubory do tlefonu iPhone musíte je integrovat přes iTunes (odpad nejvyššího řádu) nebo je přenést přes cloudové úložiště.
Lžeš Jiříku 😉
Pro autora :) predstav si ze kdyz chci mit v ip odelenou hudbu a audioknizky musim synchronizovat skozku audioknihy o neco jinak. Pak v ip v hudbe mam slozku hudba a audioknizky a nemam vse v jedne slozce spolu s hudbou. Pokud to tobe nevadi mit mix tak ok. Me to vadi treba
Patriku, v dobe kdy Apple zarizl iTunes (2019), doslo k oddeleni hudby a audioknih.
Od te doby se hudba “jede” v aplikaci Hudba a audioknihy v aplikaci “Knihy”. Jen uzivatel musi systemu “sdelit” co je co. To je v pripade, kdy uzivatel pouziva format mp3.
Pokud uzivatel pouziva mp4 kontejner, jsou dane informace zapsane bud, v atributu souboru, nebo formou pripony souboroveho formatu.
Ano, me nevadi ze mam v jedne slozce na serveru par stovek audioknih 😉
iPhone se muže ve windows tvářit jako klasický externí disk, pokud na win stahnes aplikaci, která je zdarma.
Jinak i na iOS si můžeš změnit klávesnici 😉
A napsat sem název té aplikace by šlo?
Klávesnici jsem zkoušel G Board, na který jsem zvyklý (dokonce se mi tam objevila sama), ale ani ta neměla čárku. Ale to byly drobnosti.
„Něco jsem musel hledat, např. aplikaci na předčítání knih, kde jsem narazil na to, že české hlasy na iOS jsou fakt horší, než na Androidu. “
— keďže „predčítam“ veľa kníh v CZ/SK jazyku môžem potvrdiť že je toto smutný fakt. Toto mne osobne na iphone vadí najviac. Keď ste mali chvíľu iphone , podarilo sa vám tieto „hlasy“ nejak poriešiť ? Ďakujem moc
Pocketbook a Iveta (vylepsena verze) jeden z nejlepsich TTS jake jsem kdy slysel.
Souhlasím, ITunes pro Windows je katastrofa. Proto používám DearMoib iPhone Manger.Není zadarmo, ale zato je skvělý . komunikace mezi IPhonem, iPadem a PC je bezchybná, rychlá a hlavně skvěle zvládá práci se soubory.
Tak aby to nebyla katastrofa kdyz je to 2,5 roku mrtvy SW 😁
Taky jsem zkusil ted Fli Z 3 a je to jako ze scifi filmu…iPhone proti tomu vypadá jak z muzea….a trochu mě to mrzí
Když jsem se před lety rozhodoval, jaký systém budu používat, pořídil jsem si bazarový iPhone a levný mobil s Androidem. Zhruba dva měsíce jsem využíval oba mobily současně – jednou jsem vzal do ruky Android, podruhé iPhone. Po této zkušební době jsem dospěl k názoru, že věc jako je iPhone skutečně nepotřebuji. Na můj vkus je celý systém až příliš omezený a v podstatě s ním nemůžu dělat nic víc, než umí v základu, o nějakém přizpůsobení nemluvě. Provázanost s iCloud mně spíš vadila, protože se krom této služby nedalo mobil připojit na jinou cloudovou službu, takže jsem nemohl využívat svůj cloud s neomezeným úložištěm, který mám zdarma k provozu webového serveru. Nevím, jak je to dnes, protože už to pár let je, a vývoj iPhone od té doby nesleduji tak intenzivně. Občas, když procházím prodejnou s elektronikou, přijdu k mobilům a iPhone s jinými mobily si pro sebe srovnávám. Nemůžu za to já, ale vždycky se zhruba po 10 minutách zkoušení začnu pousmívat nad tím, jak iPhone někdo může používat dobrovolně. Asi tu nedokážu popsat důvody pro mě tvrzení, jde tu především o intuici ovládání – jednoduše řečeno, jsem zvyklý na Android, dobře vím, co kde a jak udělat a to hodně rychle. V momentě, kdy chci změnit nějaké nastavení na iPhonu, je pro mě jakákoliv nabídka extrémně neintuitivní a danou nabídku najdu po pár minutách hledání v místě, kde bych ji neočekával. Celkově mi přijde, že se iPhone za posledních několik let vůbec nikam neposunul, UI je pořád stejné a k tomu přibylo jen pár dalších věcí, ve kterých osobně nevidím až takovou revoluci – Apple Pay, Face ID, widgety,.. Jako největší pokrok u iPhonu za posledních několik let vnímám přidání tlačítka s vypnutím a zapnutím mobilních dat do rychlého menu, pro mladší čtenáře přiblížím, že tahle funkce v iOS dlouho nebyla a bylo potřeba otevřít nastavení, kde bylo potřeba se k dané položce proklikat. Také jsem nikdy nepochopil, proč jsou u iPhone dvě rychlá menu po swipnuti – jedno nahoře pro notifikace a druhé dole pro nastavení, u Androidu je jen jedno rychlé menu, kde jsou notifikace i nastavení, takže si můžu přečíst nějakou zprávu, a když z ní zjistím, že se mám podívat na nějaké video nebo stáhnout nějaký soubor, můžu z té samé nabídky rovnou zapnout WiFi. Pak ještě stojí za zmínku AirDrop, ale někteří výrobci Android telefonů mají tuto funkci také integrovanou (pod svým názvem). Když si občas hraji s Apple watch, nikdy se mi na první pokus nepodaří otevřít to, co chci, jejich ovládání je pro mě opravdu šílené a a popravdě ten výrobek vůbec nechápu. Vlastním chytré hodinky od Garminu a tam mi to celé nějak dává mnohem větší smysl, než u Apple watch. Abych ale pouze neoslavoval Android, zmíním jednu vlastnost, která mě na něm v poslední době opravdu štve. Dlouho jsem Android bral tak, jak je a dle očekávání výrobce využíval i služby Googlu. A tady je kámen úrazu – před dvěma měsíci jsem si uvědomil, že Chrome z jistých důvodu nechci už ani vidět, takže jsem přešel na Firefox. Problém je v tom, že Chrome, alespoň v mé nadstavbě, nejde odinstalovat. Mohu pouze odinstalovat aktualizace a zakázat zobrazování aplikace, ale bude tam pořád.
V průběhu let jsem si vyzkoušel práci s různými zařízeními různých značek. Osobně nejsem typ člověka, který by byl Apple uživatelem a jejich systém je pro mě opravdu neintuitivní, rád říkám, že je tak jednoduchý, až je pro mě složitý. Několik let jsem pravidelně pracoval na Macu, ale ani pak jsem na něm nedělal rád, spíše z donucení, protože zaměstnavatel měl vše postavené na Apple a tak tam Windows moc nedával smysl. Od Applu se mi líbí jen jedna věc a tou je iPad, který dle mého názoru nemá příliš velkou konkurenci.
“ protože se krom této služby nedalo mobil připojit na jinou cloudovou službu, takže jsem nemohl využívat svůj cloud s neomezeným úložištěm, ”
On snad android umi nativne, tj. systemove bez nutnosti dalsi aplikace, pripojit jiny cloud nez iCloud? 😉
Jinak od roku 2013 se v klidu pripojuji na “cloud” WD, Synology a z free sluzeb Onedrive, Dropbox.
Takze jsi tenkrat delal veci spatne. Ale muze za to Apple 😉
Samozrejme, že to na androide ide.
Viz moje zkušenost o kousek nahoře: Google disk, Onedrive, obojí v pohodě. Synchronizace s Google fotkami v pohodě. Vaše zkušenost bude asi opravdu hodně stará.
Jo a ten přepínač: nikdy jsem ho nepotřeboval, proč bych jako měl vypínat mobilní data?
Ale u androidu si můžeš vybrat jak to chceš dělat. Na iphone se musíš přizpůsobit ty. Vzhledem k tomu, že máme doma všechny PC/NT na win, tak bych občas ten iPhone 13 vzal a rozsekal. Všechno zbytečně složité. Já prostě chci mít v telefonu hafo MP3, filmu, fotek a PDF. Které můžu použít i tam kde není signál a to je u iPhonu problém. Vydrž baterie to zabíjí úplně.
je vidět že to neumíš..já mám v IP spousty mp3 vlastních a vše mi jede bez wifi i bez dat.. jak je to možné že? jednoduše import pak přidat knihovny a pak do svého playlistu..a funguje to..
Pošli prosím návod. Já zkoušel vše co na netu bylo a jediné jak to tam je možné dostat je přes cloud, nebo WhatsApp či email. Ale jednoduše to přehnat přes kabel z PC mi prostě nejde. Diky
Takze ty jsi ten typ cloveka co ma u postele prazdnou a plnou sklenici vody kdyby jsi nahodou dostal nebo nedostal v noci zizen jo?
K cemu je v dnesni dobe nekomu hafo mp3, hafo filmu a hafo fotek mit u sebe v telefonu???
Dokumenty jdou pochopit, ale ty prvni tri veci jsou na hlavu.
A muzu se zeptat kde neni signal? Zajedu se tam milerad podivat 😉
Nic moc trolling, priste se snaz vic.
Takze kdyz se clovek zepta k cemu je nekomu v mobilu hafo hudby, hafo filmu a hafo fotek, tak je to trolling? 😁 nebo je to generalni pozitivni nahrada negativni odpovedi “defakto k nicemu”? 😆
Ano, kdyz se nekdo pta jenom proto aby mohl picovat, tak je debil.
Tak troll nebo debil? 😁
Kdyz se nekdo pta, tak se vetsinou odpovi a ne se vyhyba odpovedi odvadenim pozornosti od dotazu formou napadani tazajicicho 🤣 jedine snad kdyby samotna odpoved by ukazala urcity fakt, ktery se nehodi do kramu 😆
Tady krasne ukazujes proc jsou nekteri uzivatele Applu k smichu.
Samozrejme ze jsme k smichu, ale odpovedi se clovek nedocka vid? 🤣
Asi moc na dlouhe tury prirodou nechodite ze? Pac pak byste vedel, ze je spousta mist, kde signal neni a ono kdyz pak spim nekde v prirode a vecer si chci jeste pustit hudbu, tak si nic nepustim. Jinak hudbu mam komplet ve FLACu a mam ji kvuli tomu, ze hodne alb k streamovani vubec neexistuje a proto je mam v knihovne, soucasne kdyz prestanu platit za streamovaci sluzbu tak hudbu porad mam, ano ja si hudbu porad kupuju i na fyzickych nosicich.
Travim dost času venku na čundrech, nebo bikepacking, popřípadě jsem někde v Alpách s obytnakem a o 4g si můžeš nechat zdát. Navíc neposlouchám komerční hudbu. V letadle si taky rád něco pustím.
Mám kamarády co jsou zarytí iPhonáři a taky se smály na co potřebuju velké uložiště, po týdnu v horách kdy nosili svoje AirPods v kapse jsem se smál já.
Asi jako to samé jako když si někdo myslí, že iwatch jsou sportovní hodinky a druhý den je bez baterky a Garmin jede vesele dál;)
já jsem přešel na jabko kvůli bezpečnosti a ekosystémů..tohle spojení nikdo na světě nemá.. teď mám hodinky IP Macbook a jsem nadmíru se vším spokojený.. to propojení je dokonale..
Líbí se mi iPhone 13 mini a mockrát jsem uvažoval o přechodu k iOS a jsem rád za každou konkurenci (škoda Microsoftu). Ale vždycky mě vyléčí tyto diskuze. Po pár minutách je mi jasné, že bych z iOS zešílel. Pro mě by to bylo jako mít jen půl telefonu. To neznamená, že je to špatný OS. Spousta věcí je výborných. Jen není pro mě. Překvapuje mě, že si spousta uživatelů iPhonu myslí, že se Android časem zpomaluje. Nikdy jsem se s tím nesetkal.
Blbost
Staci zkusit
A mimochodem, na androidu stejne 98,5% lidi nedela nic navic nez co telefon nabizi v zakladu
Mam iP od 2008 od doby 3G
Leta jsem mel jailbrake a pouzival cydii, ale ted uz iOS umi tolik veci ze jailbrake neni treba
Posledni rok a pul jsem vahal zda neskocit do androidu, ale posledni iP stale slouzi takze uvidim co letos
Jsem 14let s iOS ale s androidem nemam jedinej problem, 2r jsem pouzival nokii 3 jako levny pracovni telefon
Cena 4k v akci koupena za 2,5 s dph a dostalo to android 7/8/9 a pak jsem sel zas o firmu dal.
Kupodivu ten telefon nemel zadnej problem
Takze kdo chce hejtit tak si vzdy neco najde
Ale za mne, je to jen o osobnich preferencich
Každý to má jinak, já jsem od iPhone 4 věrný Apple, mobil měním cca po dvou letech, kdy putuje po rodině. To co funguje se nemění. Mě nic na iPhonech nechybí, jsem zvyklý že funguje, ale zcela rozumím, že to někdo může mít jinak. Nicméně nedávno jsem byl na dovolené s rodinou kamaráda. Jeho syn jako jediný z celé party měl nějaký top model od Samsungu . Já bych se zbláznil, kdyby se mi pokaždé otevřel až na třetí pokus přiložit prst na čtečku v displeji. Úžasná technologie skryté čtečky otisku prstů, je sice velmi epesní, ale musela by fungovat. Nic pro mě.
Tak ja mám opačnú skúsenosť, prechádzal som z minuluročnej vlajkovej lodi Samsungu na iPhone 13 Pro, keďže vlajková loď Samsungu bola výsmech. One UI je prostredie, ktoré funguje dobre, keď sa človek nikde neponáhľa. Akonáhle človek potrebuje s telefónom niečo rýchlo robiť, tak to prostredie nestíhalo. Odladenosť bola katastrofálna, telefón (S21) si často nevedel udržať 120Hz a padalo to niekedy až tak, že to vyzeralo akoby telefón lagoval…hlavne pri stiahnutí notifikačnej lišty, prepínanie medzi aplikáciami…odladenosť appky fotoaparátu bola tiež veľmi zlá a nespoľahlivá. Appka foťáku doteraz nemá poriešený shutter lag a napr. slowmo video, ktoré po nahratí laguje, a to je problém ktorý je starý už niekoľko rokov. Keď človek potreboval nahrať rýchlo video, tak prvé sekundy mali niekedy dropframy…a k sociálnym sieťam sa radšej ani nevyjadrujem, to bolo hrôza používať taký instagram. Keď k tomu pridám batériu ktorá pri trošku dlhšej záťaži padala pred očami a prehrievajúci sa telefón pri videohovoroch tak to bolo na zaplakanie. Po prechode na iPhone všetky problémy zmizli, tá odladenosť je na úplne inej úrovni.
Tak jeste ze konkurent s21, iphone 12 tech 120 Hz udrzel 😀
Tak jestli iphone nebo samsung tak ty diskuse jsou jak na novinky.cz
https://samsungmagazine.eu/2022/05/10/5-duvodu-proc-prejit-z-iphonu-na-samsung/?utm_source=letemsvetemapplem
Zásadním problémem většiny telefonů je zlo jménem Android.
Android neni spatne, ale ty nadstavby vyrobcu jsou spatne
Jak jsem psal vyse
Obyc pracovni nokie 3 (prvni verze) a co jsem ji mel tal dostala 3 dalsi verze androidu narozdil od jinych vyrobcu
Cistej android je OK, rekl bychbze Samsungy jsou OK ale z dalsich to az takova vyhra byt nemusi
Pripomenu ze to byl telefon v akci za 2500,- s dph s nemuzu rict spatny slovo na nej, presne plnil ucel
Autor článku má na displeji ochranné sklo… je otázkou, do jaké míry ovlivňuje to sklíčko negativně zážitek z ohebného displeje a do jaké míry je to skutečně dáno konstrukcí telefonu…
Ne nemam.
Reakce pro autora článku na jeho zmínku o vyhledávacím Google widgetu na Androidu – vždyť stejný widget se stejnou funkčností je možné přidat i na plochu iOS…
Jinak k té zkušenosti, resp. srovnání obou systémů. Já to mám z opačné strany takto:
Mac používám profesně i soukromě od roku 1990 (průběžně a občas z donucení okolnostmi i Windows, takže mám srovnání), vyhovuje mi maximálně. Trochu paradoxně vedle MacOS používám od začátku Android (nejdříve HTC Desire, potom Xiaomi 2C, 4C a nyní již 4. rokem OnePlus 6T). U novějších přístrojů a verzí Androidu si nevybavuji, že by se systém časem nějak zpomaloval nebo zasekával. Můj OnePlus běží sice stále velmi svižně a bez problémů, ale stejně občas koketuji s myšlenkou přejít na iPhone (který už mají všichni čtyři zbylí členové rodiny a nedají na něj dopustit). Z části abych využil provázanost s MacOS (i když, ta mi díky využívání množství služeb od Googlu vlastně ani nijak nechybí) a z části kvůli fotografování.
Aktuálně u mne zrovna jeden takový pokus o přechod na iOS probíhá a zde je pár mých aktuálních postřehů:
– líbí se mi neskutečně rychlost odezvy spouště fotoaplikace iOS, ta je podle mých zkušeností zatím bezkonkurenční (i napříč jednotlivými iPhone modely). Vždy, když se ocitnu v krámě s mobily, zkouším tuto reakci i u androidích konkurentů a není to nějak ono. Mám prostě rád, když foťák poslouchá mne a exponuje přesně kdy já chci a ne když to se zpožděním dohání on
– nelíbí se mi klávesnice – už to zde někdo zmínil, ani Gboard to bohužel z nějakého důvodu nezachrání (přepínání layoutu na hloupou čárku, absence přidaného řádku s číslicemi)
– nelíbí se mi nejednotnost návratu na předchozí obrazovky. U Androidu to typicky bývá dedikované tlačítko zpět, nebo u mého OnePlus naprosto geniální swipe v levé nebo pravé straně od spodního okraje vzhůru (uprostřed funguje stejně jako u iOS na zobrazení plochy). Proč tohle nemá iOS? Proč jednou funguje swipe zleva doprava (a proč toto gesto nefunguje stejně dobře a spolehlivě v různých aplikacích), jinde místo toho šipka nahoře nebo tlačítko Zavřít, apod.? Jedno gesto fungující univerzálně napříč všemi aplikacemi je na Androidu návykové a na iOS mi hodně chybí, to by měl iOS podle mne převzít.
– proč na iOS mohu fotku v aplikaci Google Fotky zvětšit pouze do určité velikosti, ale ve stejné aplikaci na Androidu mnohem více? (ano, to jde na vrub Googlu)
– proč iPhone nemá USB-C když MacOS zařízení už dávno ano?
Takže vlastně nevím, zda-li by mi přechod na iOS nějak zásadně změnil uživatelský zážitek z používání telefonu. Oba systémy jsou si již hodně blízko, jen ten iOS podle mého názoru není ještě kupodivu zcela dotažený k dokonalosti a to je škoda.