„Jaké máš ICQ?“. Zatímco spoustě mladších ročníků tato věta možná dnes nic neřekne, mnozí z vás mají jistě v živé paměti dobu, kdy pro spoustu lidí představovala patforma ICQ stěžejní komunikační kanál. Pojďme si v dnešním článku v kostce připomenout éru ICQ a všeho, co s tímto messengerem souviselo – od kultovního zvuku „o-ou“ a kytičkového loga až po hry a osobní statusy.
Hledám tě
Název ICQ je přepisem věty „I seek you“, tedy „hledám tě“. Tento komunikační klient spatřil poprvé světlo světa již v listopadu roku 1996, a vzešel z dílny izraelské společnosti Mirabilis, kterou v roce 1998 odkoupil americký technologický gigant AOL. Jednalo se tehdy o jednu z prvních vlaštovek mezi takzvanými instant messengery, která si mezi uživateli poměrně brzy získala velkou popularitu. Program ICQ byl ke stažení zdarma, a v průběhu svého vývoje se dočkal celé řady různých funkcí počínaje hromadnou korespondencí a konče například možností hraní her včetně populárního titulu Slide-A-Lama, psaní osobních statusů nebo podporou skinů, s jejichž pomocí si uživatelé mohli snadno, rychle a kreativně měnit vzhled ICQ na svých počítačích.
Dlouhodobý hit
Když se v roce 2010 začala opravdu masově šířit obliba sociální sítě Facebook, dočkalo se ICQ také integrace s ní, a o něco později se přidala také podpora bezplatných videohovorů a další funkce včetně odesílání souborů. V dobách své největší slávy se iCQ mohlo pochlubit více než stovkou milionů uživatelů, a to i přesto, že mu začala konkurovat řada jiných messengerů. Každému uživateli bylo již při registraci uděleno unikátní číslo – UIN neboli ICQ#, k identifikaci bylo ale také možné použít uživatelské jméno. Číslo UIN mělo vždy devět míst, a udělovalo se v pořadí od nuly – pokud tedy dnes narazíte na někoho, kdo se vám pochlubí velmi nízkým ICQ, můžete si být jisti tím, že patřil mezi první uživatele tohoto messengeru. Uživatelé mohli služeb ICQ využít nejen přímo v programu jako takovém, ale o něco později také v rozhraní webového prohlížeče na stránce ICQ.com.
Na ústupu
ICQ se velké popularitě těšilo také u nás. Uživatelé si svá ICQ čísla i uživatelská jména umisťovali do profilů na seznamkách, chatovacích platformách typu Lidé.cz nebo Xchat a dalších místech. Plno lidí se rádo chlubilo i více či méně vtipnými konverzacemi přes ICQ, z nichž si některé našly i svou cestu na tehdy velmi populární server Lamer.cz, který sloužil ke sdílení vtipných konverzací z internetu. Spolu s tím, jak se zvyšovala popularita sociálních sítí a jiných komunikačních kanálů, ale také spolu s měnícími se nároky uživatelů na funkce nebo bezpečnost, začala popularita ICQ pomalu ale jistě upadat. Uživatelé si také čím dál více stěžovali na výpadky, bezpečnostní rizika a další nedostatky, a ICQ začalo pomalu upadat v zapomnění. Pokud byste si na něj přece jen chtěli zavzpomínat, můžete na webu ICQ.com stáhnout aplikaci ICQ New pro macOS.
Používali jste ICQ? Vzpomenete si ještě na vaše číslo?
Jasně. Dodnes mám číslo v kontaktech na iPhone 1xx 2xx 4xx 🙂😊. Díky za připomenutí. Byla to krásná doba.
To je nostalgie 😁😁
Já si to snad naistaluju jen tak pro srandu 😁
Jediné co mi snad vadí je to, jak mi to ukazuje že mládí je fuč 😎
“ Číslo UIN mělo vždy devět míst “
Tohle neni pravda. V dobe kdy AOL prebiral se jela jeste 8 mistna sada, ale v pocatcich jeste pod Mirabilis byly 7 mistna. Tak poznate opravdu “prvni” uzivatele.
Přesně tak. Já měl také 9 místné číslo, ale kámoš, co studoval v Brně a tehdy jako jedni z mála měli přístup na internet měl také 7 místné :)
Já měl taky 7 místné číslo, jen mi ho pro neaktivitu zrušili (a nebo ukradli), protože se už nedokážu přihlásit a ani se nemůžu najít přes ty icq search enginy. Ale občas bych takhle nostalgicky mrknul.
Bylo to 5741945 a tehdy sem ho koupil snad z 3 USD (byla burza tehle “lepších” čísel).
Ja mel cislo 8 mistne.
Hodilo by se napsat, že pak icq koupili rusáci a maji ho dodnes. Ono taky masove rozsirene bylo icq prakticky pouze u nas a v rusku, zbytek sveta pouzival podle tehdejsich statistik prevazne ten microsofti live messenger, kterej byl soucasti windows xp. Zatímco icq pohrbili rusaci tim, že podcenili vyvoj a aplikace proste prestala jit s dobou, live messenger pohrbil microsoft z toho duvodu, že koupil skype, kterej ho nahradil a je dnes soucasti widli misto něj. Icq bylo sice zadarmo, ale byly tam vlezle reklamy, což jiné messengery neměly.
Zbytek sveta pouzival AOL, Jabber, Yahoo messenger a MSN (to je tebou zmineny live messenger v puvodnim nazvu). Asijsky svet jel zase v GG primarne.
Přesně tak. Jabber funguje snad dodnes stejně jako irc. Tyhle protokoly ale byly (a stále jsou) spíše záležitostí opravdových nerdů, takže ve statistikách netvoří nikde žádná velká čísla. majoritní podíl ve většině zemí měl zkrátka ten live messenger (zkratku msn microsoft používal pro více odlišných produktů, raději se tedy držím toho live messengeru, to se snad za nic zaměnit nedá). I dnes máme spolecne s ruskem ten whatsapp, zatimco na zapad od nas dominuje facebook messenger. Whatsapp je uspesnejsi spise v tech chudsich zemich. https://www.messengerpeople.com/global-messenger-usage-statistics/
Tak ono je potreba rozlisit “puvod” danych aplikaci, protoze zmineny Whatsapp, spolecne s Viberem ma jiny puvod.
Tyto dve nerozsirenejsi byly puvodne mobilni aplikace v pocatcich mobilniho datovani, kdy Flat tarif operatoru bylo sproste slovo, takze slouzili jako “bezplatna” nahrada klasickych SMS/MMS a tak byly vazany na telefonni cislo. To je duvod rozsireni v “chudsich” zemich.
ICQ mám ještě pořád. Z víc jak 50ti lidí mi zůstali už jen dva, ale používáme to pro komunikaci. Někdo umřel a valná většina přešla na jiné platformy. Jo ten čas šíleně běží.
fungovalo vyborne a u lidi co meli PC byl rozsireny jako dnes Whatsapp ci FB MSN. Idealni spojeni, rychly pokec. Mel jsem dve cisla, dodnes si pamatuju, protoze jsem vyhmatl 71X00X00 a XX277377. Obe tak pekne, ze me bylo lito byt jedine zrusit. Pred par lety jsem zkousel login, jedno slo druhe ne, ale pusto prazdno, jen doslova par lidi z puvodnich asi 300 kontaktu. Co to koupili rusaci slo to bohuzel k sipku, zacalo tam byt x reklamy, nesmyslnych pravidel a x jinych problemu, takze s prichodem chytrych telefonu a kecalku vazanych na cislo plus toho vsude pritomneho zla jmenem FB to zapadlo stejne jako jine app. Dnes je uz prezite.
Je pravda ze bylo domenou nekolika zemi, ale zrovna v CR melo na % obyvatel bud nejvetsi ci jedno ze tri nejvetsich zastoupeni. Jak je vyse, cely zapad a hlavne Amerika jela na MS MSN.