ČT má v plánu v letech 2023 a 2024 ušetřit na provozu a programu 910 milionů korun. Důvodem je pokles hodnoty koncesionářského poplatku, jenž činí 135 korun. Podle Dvořáka je jeho reálná hodnota 86 korun a za dva roky to má být podle jeho slov kvůli inflaci jen 50 korun. Ředitel České televize uvedl, že pokud by měla výše poplatku růst s inflací, měl by být 209 korun. Do konce letoška je v plánu omezení 50 pracovních míst. Dalších dvou stovek pak v následujících dvou letech. Od ledna příštího roku bude zrušena ČT3, což ušetří 120 milionů korun. ČT sport pak bude také omezovat nákupy vysílacích práv na sport. Výroba bude zčásti převedena do Brna, což má v následujících dvou letech ušetřit 300 milionů. Dalších 320 milionů chce ČT ušetřit na audiovizuální tvorbě. Dvořák dlouho bojuje za vyšší koncesionářské poplatky. Naposledy se zvedly v roce 2008 ze 120 korun na 135.
Zrušení ČT3 a omezení sportu je panem ředitelem Dvořákem vybraná cesta. K tomu mám dotazy:
Nikdo nevyčíslil co to zrušení ČT3 přinese ke snížení nákladů.Co to omezení sportu?
Naopak došlo k náboru mnoha nových redaktorek a redaktorů do zpravodajství. Vzpomínám třeba, že informace z dálnice D1 od Vysočiny kvalitně zabezpečila paní redaktorka Poulová, dneska je tam, ale bohužel mluvících hlav bezpočet. Z Brna, z dalších krajů je viditelný nárůst nových redaktorů.
Dotaz č.2 je možné bilancovat kolik přibylo nových redaktorů, a kam ?
Nějak mně to připomíná velkou akci vedení ČT na přelomu devadesátých let a tehdy najednou byl záměr zrušit Hledání ztraceného času a pan Čáslavský, náš nejdokonalejší historik v ČT říkal „vždyť já nic jiného neumím.“