Evropská unie je ve světě Applu a technologických gigantů známá především tím, že svým způsobem „kecá“ do věcí, kterým tak úplně nerozumí – tedy ve většině případech. Aktuálně dokonce chystá legislativu, která by způsobila silnou regulací společností jako je Apple. EU se totiž jednoduše řečeno nelíbí to, jakým způsobem si jablečná společnost chrání svůj software a hardware. Podle zmíněné legislativy by měly právě tyto podobné společnosti poskytnout vývojářům veškerý přístup k softwaru a hardwaru.
Digital Markets Act (DMA) – takto se nazývá hlavní strašák, se kterým se Apple nejspíše bude muset smířit, pokud bude chtít i nadále prodávat své produkty v Evropské unii. DMA má konkrétně za úkol provést masivní a agresivní regulaci technologických společností. Applu se tohle nařízení dotkne úplně nejvíce, a to z toho důvodu, jelikož je považován za tzv. „gatekeepera“, což v překladu znamená jakýsi strážce brány, který chrání uživatele. Sekundárně je pak při aplikaci DMA brán ohled například i na roční obrat v EU či na počet aktivních uživatelů. Nejspíše se nyní ptáte, jakým způsobem by DMA mohlo jablečné produkty ovlivnit. Nutno zmínit, že změny bychom zcela jistě pocítili naprosto všichni, a to v rámci App Store, Zprávách, FaceTime či Siri.
Dojít by mohlo například k tomu, že by uživatelé mohli na svých iPhonech využívat alternativní obchody s aplikacemi, zároveň by mohla být zpřístupněna také možnost pro instalaci aplikací prakticky odkudkoliv, podobně jako to je v systému Android. Vývojáři by pak mohli propagovat různé nabídky mimo App Store a zároveň by mohli například využívat vlastní platební systémy, bez nutnosti „prohánění“ plateb přes App Store. Jeden z posledních přírůstků v rámci DMA se pak týká nativní aplikace Zprávy a její interoperability. To jednoduše řečeno znamená, že komunikátory třetích stran, například WhatsApp či Messenger, by mohly požádat o propojení s iMessage od Applu. Problém je v tom, že Apple by v případě takové žádosti neměl na vybranou a musel by ji přijmout. Apple a další společnosti by si navíc musely zřídit vlastní interní oddělení, které by na dodržování všech předpisů DMA dohlíželo.
V neposlední řadě by DMA donutilo Apple vývojářům zpřístupnit různé hardwarové funkce a části. Řeč je například o NFC, prvcích zaručující bezpečnost, procesorech, mechanismech stojícími za autentizací uživatele a software, který je k využíván k ovládání nejen těchto technologií. Díky tomu by mohli vývojáři získat možnost lepší integrace vlastních řešení. DMA bylo EU předběžně schváleno již letos v březnu, konečné hlasování pak bude probíhat v červenci. Pokud dojde ke schválení, tak DMA začne platit během 20 dnů a technologičtí giganti budou mít půlrok na přizpůsobení se. Svým způsobem se tak dá říct, že se podoba uzavřeného iOS bude přibližovat otevřenému systému Android. Díky tomu sice vývojáři získají různé výhody, na druhou stranu ale uživatelé přijdou o jistotu bezpečnosti a soukromí. Bude zajímavé sledovat, jak se Apple s DMA popere. Ve hře je například vydání speciálního systému iOS jen pro státy EU, který by splňoval předpisy DMA, někteří jedinci dokonce hovoří i o vystoupení Applu z EU, což je ale samozřejmě nemyslitelné.
Ať už jde celá EU do prde*e, furt se se*ou do čeho nemají. Už jich mám opravdu plné zuby. Jen banda debí*ků, kteří ničemu nerozumí, ale o všem musí rozhodovat.
Jsou to produkty Applu, tak ať si výrobce rozhoduje o funkcích a uzavřenosti systému. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať si koupí jiné zařízení od výrobce, který mu bude vyhovovat. Já jsem například naprosto spokojený jak to je. Naopak se často směju uživatelům androidu, když jim na telefonech vyskakují různé nesmyslné hlášky, případně mizí peníze z účtů – hlavně, že je ten systém „otevřený“. Využije to minimum uživatelů a nejvíce to využívají útočníci. Nikdy jsem neslyšel, že by iOS zařízení bylo napadeno virem, který by navíc získává nějaké informace o účtech atd…. u androidu je to furt. Jestli pak nejde EU o to, aby mohli následně skrz nějaké aplikace sledovat a odposlouchávat uživatele iOS, to by jim bylo podobné šmej*ům. Vystoupit z EU a kašlat na jejich nařízení.
I tak se to dá říci… Samozřejmě, že jde hlavně o sledování lidí. V posledních letech se celá politika zvrhla v něco šíleného a jestli okamžitě nepřestanou s těmi nesmysly, tak se jim celá EU rozpadne jak domeček z karet.
Počkejte, víte, že EU jsme my? Že jsme jedním z členských států s 21 hlasy v Evropském parlamentu a jedním hlasem v Radě Evropské unie („Senátu“)? Že to nejsou „byrokrati“ z Bruselu, ale legitimně podpořená „vláda“, která rozhoduje a na základě shody jednotlivých členských států? A že zaměřené kroky mají za cíl bojovat proti monopolům a pokřivení tržního prostředí? Můžeme debatovat o účinnosti těchto kroků, ale vyvaroval bych se těchto výkřiků, protože ukazují pouze na naprostou neznalost fungování systému a defacto „státu“, kterého jsme členy.
Nojo, ale to tady tem hlavickam nema cenu vysvetlovat. Komentare jsou ale zabavny, takovy shromazdeni debilku 😂
Jedním z důvodů, proč jsem přešel na Apple, je právě bezpečnost systému a kontrola aplikací ze strany Apple, takže doufám, že to neprojde.
Ak si niekto nainštaluje takúto aplikáciu, tak to Tvoju bezpečnosť nijako neohrozí.
No ty vole to, má zase někdo hlavu zastrčenou někde hluboko v prdeli… Kdybych to chtěl, bych si koupil Android.. už si dovedu představit, jak bude systém otevřený třetím stranám a kompletně všechno bude roz*jebané…
EU je diktátorský režim, který se vydává za demokracii. Zrušit EU a udělat velkou Bruselskou defenestraci.
za jsem pro, idealni by bylo pokud by apple pridal do nastaveni neco jako moznost „odemknout system“ a proste kdo by chtel tak by si mohl proste delat co chce, me treba uzavrene moznosti NFC dost vadi
tak si kup android…
a proc bych to delal, me vyhovuje kvalita iphonu atd ale nejsem idi*ot abych odmital moznost mit vic moznosti nez mam ted
Takový oficiální EU jailbreak a repozitář EU Cydia :D
Proč nechci mít otevřený iOS:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/nefunguje-google-pay-stezovali-si-uzivatele-blokovala-jim-ho/r~f61b552e7d3411e9b5e8ac1f6b220ee8/
Nasrat do huby EU
verim ze jablko pride na sposob ako nariadenia zapracovat a zaroven ostane vysoka ochrana uzivatelov
EU má vlhké sny…
Tak ať Apple přestane prodávat Vše v EU. To bych pak chtěl vidět co bude ten spolek zvrhlíků dělat a nařizovat pak. Hlavně doufám že na toto ani nebude reagovat.
A proč nepotrestat i jiné výrobce – proč jen vybrané – co to je zase za nesmysl.
Na každého jiný metr? Mě se například totálně příčí jak unie protlačuje elektro auta.
Unie je opravdu naprosto nesmyslná. Kdyby to šlo jednoduše tak vocáď zdrhnu jen by se zamnou prášilo.
:DDDDDDDDDDDD
Nasrat a poradně rozmazat…Celá EU ať jde do prdele, kokoti hlupy
Naprosty souhlas!!! EU je socialisticky, levicacky projekt (migranti, gender , rasy atd) nenavidi velke firmy! Na Facebook a google nestaci, tak vrtaj do applu! Kdyz je uspesny a tak prodava, tak to asi dela dobre!!!!!
Ale znudenym neschopnym preplacenym europoslancum a komisarum v Bruselu je soukromi trnem v oku!! Na vic se nezmuzou!
Súhlas👍
:DDDDDDDDDDDDD
Vždyť kvůli bezpečnosti jsem si tenhle telefon a nejen ten koupil a EU by zničila tuhle výhodu? Unie určitě nemá takové právo tahle zasahovat do podnikání. Už začínají být politici unie horší než komunisti!!!
fuck off EU
EU chce kvalitnejsi ransomware pre Apple zariadenia, alebo o com im jebe?
Ak to prejde, tak to mnohí ocenia. Každá možnosť (nie povinnosť) je predsa vítaná. Vidím, že väčšina tu diskutujúcich má problém s pochopením rozdielu – mať možnosť a využiť ju a mať možnosť a nevyužiť ju.
Sice iPhone nemám, ale s tímto nesouhlasím. Apple to blokuje z bezpečnostních důvodů. Proč z toho chce EU dělat druhý android?! Když uživatel bude chtít otevřený systém, vezme si android. Ať Apple vydá upravený systém pro EU, zřekne se odpovědnosti a pak se uvidí…