Letadlo na letišti Ben Gurion v Tel Avivu muselo dnes odpoledne přerušit start poté, co cestující s iPhony dostali na své telefony děsívé snímky. Cestující, kteří měli zapnutý AirDrop obdrželi od devíti pasažerů na své iPhony snímky leteckých katastrof a to jen pár desítek vteřin před startem letadla. Letadlo startující na pravidelné lince do Istambulu se stalo obětí devíti izraelských občanů, kteří se rozhodli ostatní vystrašit. Doposud není jasné, zda šlo opravdu o pouhý žert nebo za tím stál nějaký horší úmysl, nicméně v Izereli za šíření nepravdivých informací, za což považuje policie i dnešní incident hrozí až tři roky vězení.
„Jsem si jistý, že policie a bezpečnostní složky státu zjistí, proč to podezřelí udělali,“ uvedl mluvčí letiště Lfler. Pasažeři kteří obdželi snímky dostali záchvaty paniky a jedna žena dokonce omdlela. Letadlo nakonec odletělo s hodinovým zpožděním, které kromě zrušeného startu způsobilo také velmi důkladné prohledání všech osob, zavazadel a samotného stroje. Pokud vám tedy nebylo doposud stejně jako profesionálnímu pilotovi, kterého jsme vyzpovídali v jednom z našich rozhovorů příliš jasné, proč mají cestující při startu přepnout svá zařízení do režimu AirPlane, nyní už to víte. Nemůže se vám totiž stát, abyste přijali přes AirDrop cokoli, co by ohrozilo start letadla.
9 passengers arrested for sending airplane crash photos using iPhone AirDrop on board a flight from Tel Aviv’s Ben Gurion Airport. https://t.co/5ELw9ZGHwa pic.twitter.com/ayQsbNLwxF
— Breaking Aviation News & Videos (@aviationbrk) May 10, 2022
Pokud tam byly reálné snímky letecké nehody, pak logicky nemůže jít o nepravdivou informaci a policie nemůže vést vyšetřování pod tímto označením. Dále nechápu, proč tolik cestujících přijímalo příchozí soubor, když žádný neočekávali. Kdyby jim přišla ta samá fotka například přes WhatsApp od neznámého odesílatele z druhého konce světa, taky by odložili start? Co kdyby to byl nevyžádaný email s tou samou fotkou? Pokud mám mobilní telefon, musím očekávat rizika, která jsou s ním spojená – to že si nevypnu mobil a svou reakcí na příchozí zprávu ohrozím start letadla bych naopak měl odnést já..
Doufam, ze si to policie v Izraeli precte, aby vedela co muze a co ne. :-D
Klidně můžou, jejich právní systém je poměrně dost podobný tomu našemu. V Česku sice neznáme pojem „vyšetřování nepravdivých informací“, ale obecně – vést vyšetřování pod jinou klasifikací, do které daný přečin nespadá, může být napadnutelné jako zneužití pravomoci veřejného činitele a lze naopak žalovat samotné vyšetřovatele. Jako dlouholetý právník nevidím jakýkoli důvod pro to, aby takový případ před soudem obstál. Z právního hlediska se přikláním k povinnosti cestujících, kteří fotografie přijali, zaplatit veškeré náklady spojené s narušením letového provozu, ke kterému prokazatelně došlo z jejich strany.
V úvodním komentáři je dobrá úvaha – kdyby jim zpráva přišla z jiného místa, a šlo o nějaký specifický typ reklamního sdělení, odesílatel by nemohl vědět, že se přijemce zprávy právě nachází v letadle. Moje specializace nespadá přímo do letového provozu, ale obecně – pokud přepravní podmínky, z důvodu bezpečnosti, zakazují používání mobilních telefonů, pak je cestující povinnen taková pravidla respektovat. V případě prokázání neuposlechnutí přepravních podmínek, cestující zpravidla nese plnou odpovědnost za jakékoliv narušení bezpečnosti. V takovém případě může být vykázán z přepravy bez finanční náhrady, ale též po něm může být požadováno proplacení vyškerých nákladů spojených se zpožděním letu.
Neznám přepravní podmínky dané letecké společnosti, takže je to spíše takový příklad, ale v žádném případě by neměli být odesílatelé obviněni z šíření nepravdivých informací. Taktéž ale mohou dostat pokuty za nerespektování přepravních podmínek, protože prokazatelně používali mobilní telefon (pokud to tak v přepravních podmínkách je).
Eplisti jsou hysterky