Nová kniha redaktora deníku New York Times Trippa Mickla s názvem After Steve hovoří, jak se Apple stal bilionovou společnosti i přes to, že ztratil svou duši v podobě Steva Jobse. Svou knihu popisuje autor v publikovaném článku. Zásadním a smutným krokem v historii Applu po smrti Steva Jobse byl taktéž odchod Jonyho Ivea.
„Psal se rok 2014 a zdálo se, že budoucnost Applu více než kdy jindy závisí na panu Iveovi. Jeho láska k čistým jednoduchým liniím překreslila svět prostřednictvím tak populárních produktů, jako jsou iMac, iPod a iPhone. Nyní seděl u konferenčního stolu s Timem Cookem, generálním ředitelem společnosti (…). Oba chtěli další hit, ale pan Ive prosazoval odhalení produktu, který by byl odvážnější než kterýkoli jiný v historii společnosti.“ Konkrétně šlo o Apple Watch. Jony Ive si údajně představoval jablečné hodinky jako luxusní produkt. Dnešní podoba hodinek jeho vizi neodpovídá. Byť jsou Apple Watch pohledné a v některých edicích dokáží být skutečně luxusní, jedná se spíše o fitness produkt. Ive se v té době kolegům údajně svěřil s tím, že nemá od Applu plnou podporu.
Tim Cook byl ohledně Jonyho Ivea ovšem velmi opatrný a bál se jeho ztráty. V roce 2014 mu totiž manažeři vypracovali jakousi prognózu, z níž plynulo, že odhod Ivea by znamenal ztrátu 50 miliard dolarů z tržní hodnoty Applu. Tehdy tedy okolo 10 %. V další pasáži autor popisuje, jak Ive ohromoval řízením velkého množství lidí. Šlo o násobky 20členného návrhářského týmu, který vedl léta. I tato skutečnost ale přispěla k jeho odchodu. Po letech k Timu Cookovi došel s tím, že je unavený a chce odejít. Po odchodu Steva Jobse totiž převzal také velké množství manažerských povinností. Cook se obával, že by jeho odchod mohl vést k velkému prodeji akcií. Generální manažer Applu mu tehdy nabídl částečný úvazek s tím, že se zaměří pouze na design produktů. Jak to ale později dopadlo již každý ví. Jony Ivea údajně toho večera řekl, že „Umění potřebuje správný prostor a podporu, aby mohlo růst. A je to obzvláště důležité, když jste opravdu velcí“.
Ive chtěl z hodinek luxusní produkt, ale všichni vědí, jak to dopadlo. První Apple Watch ve variantě z 18 karátového zlata stály asi 400 tisíc korun a byl to prodejní propadák. Kdo by taky chtěl kus technologie za takovou cenu, když za rok bude tento hardware zastaralý.
Tak zase zlatá varianta za půl mega je extrém, ale na druhou stranu zákazník může mít na výběr ne? Mě se třeba u aktuálních Apple Watch nelíbí, že je má každej druhej a u všech vypadají stejně, převážně levný a fitnes náramky a hodinky tak vypadají jako opravdu jen sportovní Watch. Moje starý ocelový dvojky mají dodnes svoje kouzlo.
Bohužel hodne znacek apple watch okopirovalo a pak to vypada, že je ma kazdy. Osobne je mi to burt. Nekoupil jsem si je abych si pripadal vyjimecny, ale kvuli doplneni hodnot do aplikace zdravi. Nakonec skoro kazdy telefon (krom tlacitkovych mohykanu a ruznych fold phonu) je dneska nastupcem kopie puvodniho iphonu. Dneska uz to tak videt neni, ale pred 10 lety, kdy to okopirovali i s tim home buttonem pod displejem, to bylo do oci bijici
Odešel. protože ho cook odpanil na záchodě.