Jednou z nejvymodlenějších novinek u iPhonů je v posledních několika letech bezesporu nasazení funkce Always-on, díky které bychom tak na jejich displejích viděli neustále pár základních informací v čele s časem, datem či třeba základními notifikacemi. Apple měl sice v minulosti nad nasazením této vychytávky uvažovat, vždy však z těchto úvah sešlo a jablíčkáři se tak museli spokojit se zobrazením informací na displeji jen při jeho zapnutí, což mnohé z nich vedlo k tvrdé kritice Applu a posměškům na jeho účet, že tuto technologií neumí, zatímco násobně levnější Androidy ji již standardně nabízí. Proč tomu tak je přitom máme možná již řadu let před sebou, jen si to neuvědomujeme.
Hned na úvod je třeba říci, že myslet si, že Apple není schopen na iPhony nasadil Always-on je naprosto zcestné. Při jeho technologických i finančních možnostech je pro něj totiž z logiky věci nasazení podobného prvku otázkou lusknutí prstu. Přeci jen, v jeho řadách pracují nejlepší z nejlepších a díly mu dodávají taktéž nejlepší z nejlepších, takže v tomto směru jej bota absolutně netlačí. Přesně proto si je tak třeba položit otázku, proč jsme se ještě Always-on nedočkali, zcela jinak. Znít by totiž měla spíš ve stylu: “Jaký je záměr Applu Always-on na své mobilní produkty nenasadit?”. Když se totiž zeptáme takto, k možné odpovědi se dobereme snáz.
Nadcházející řádky berte prosím jako čistou spekulaci, která však začíná rezonovat mezi jablíčkáři na zahraničních fórech čím dál víc a když se nad ní zamyslíte, dává poměrně značný smysl. Always-on na iPhonech možná stále nemáme jen a pouze kvůli tomu, že Apple chce, abychom měli na zápěstí Apple Watch a příchozí notifikace, datum, čas či obecně prvky, které by šlo zobrazit přes Always-on, jsme tak kontrolovali přes ně. Právě tímto postojem totiž reálně může jejich prodejnost uměle navyšovat, jelikož přeci jen kontrola notifikací, času a tak podobně pohledem na zápěstí je výrazně rychlejší a pohodlnější než odemknutí displeje iPhonu. Navíc přes Apple Watch toho lze dělat mnohem víc než jen kontrolovat pár věcí, což jim hraje do karet a v očích uživatelů z nich dělá smysluplnější produkt, než se zprvu mohlo zdát.
Možná budete namítat, proč tedy ostatní výrobci smartphonů Always-on nasazují jak na mobilech, tak hodinkách. Na to však lze jednoduše říci, že mají prostě jen jinou prodejní strategii než Apple a zkrátka dávají důraz na jiné směry jejich podnikání. Žádný výrobce na světě navíc nemá tak extrémně propojené své produktové portfolio jako tomu je u Applu, kvůli čemuž se tak dá říci, že u konkurence přeci jen Always-on všude nějaký smysl dávat může. Respektive, Always-on je zde nasazen proto, že konkurenční smartwatch ztrácí na jiných věcech – tedy konkrétně výše zmíněné propojitelnosti.
Bude velmi zajímavé sledovat, co Apple s Always-on do budoucna vymyslí, respektive zda se jej rozhodne nasadit na iPhony či nikoliv. Ať už se však rozhodne jakkoliv, nebude to prakticky 100% s ohledem na uživatelský komfort, ale jen dle svého uvážení podle plánované produktové strategie. Snad tedy bude lidem co nejvíce po chuti.
Důsledkem řekněme menší pružnosti Applu jsou ale logické ztráty prodeje. Spousta lidí prostě Always-on preferuje a zároveň nenosí chytré hodinky (ideál by byl mít Always-on na obojím, že..).
Co se týče mé reakce na výrok „v Applu pracují nejlepší z nejlepších“, to je poněkud úsměvné, protože to není vidět na IOS. Jsem uživatel iPhonu kvůli kvalitě hardwaru, ale software je pořád jaksi na půl cesty k tomu, být opravdu dobrý. Personalizace, management WiFi a BT, vyzváněcí profily, práce se soubory a mnoho dalších pro mě jako uživatele důležitých věcí, to vše má ještě mnoho prostoru pro zlepšení, na druhou stranu díky jisté „ořezanosti“ je snazší udržet systém funkční a svižný po delší dobu, než telefony s androidem. Takže pokud skutečně pracují v Applu ti nejlepší SW vývojáři, vedení je drží dost zkrátka.
Mám Galaxy Watch 4 a telefon bez Always-on bych stejně nechtěl. Na hodinkách si nenechávám zobrazovat všechny notifikace a AOD se hodí třeba když jdu v práci na záchod a nevezmu si s sebou telefon. Po návratu hned vidím, jestli má smysl rozsvítit displej telefonu nebo ne. Také při nabíjení hned vidím, jak je nabitý a jak dlouho se bude nabíjet. Tohle možná Apple Watch zobrazují, u Samsung Galaxy je podle mě vidět jen stav baterie hodinek v telefonu, stav baterie telefonu jsem v hodinkách nenašel.
Protoze baterka
Kľudne by sa mohlo aktivovať len dotykom a baterka neutrpí – hlavne že funkcia rozsvietenia displeja po zodvihnutí funguje a to žerie batériu 10x viac… je xy možností ako vymyslieť obdobu always on displeja ale asi je jednoduchšie srať na to :)
Vsak to tak funguje. U starych iphonu byla jen funkce detekce zvednuti, ale u tech novych staci tuknout do displeje a hned vidis stav nabiti a notifikace. Tuhle funkci pouzivam hodne a jelikoz mam apple watch, tak mi funkce nechybi. Watche funkci always on umi, ale vydrz baterky se zkrati na polovinu, misto dvou dnu bych je musel nabijet denne, takze tuhle funkci mam stejne vypnutou
Kouzlo Always-on je v tom, že je rozsvícený stále. Proto se ta funkce tak jmenuje. Všechno ostatní bude lepší než nic, ale horší než AOD.
Je to velmi návyková funkce. Mám i chytré hodinky, ale ani tak bych telefon bez AOD nechtěl.
Přesně tohle mě nedávno napadlo. Apple poslední dobou přichází s inovacemi výrazně později než konkurence (například s periskopickým zoomem přijde nejdříve o 4 roky později, než s ním přišlo Oppo a o 3 roky později než ho uvedl Samsung), Always-on je ale mnohem jednodušší a předchůdce AOD byl uvedený už v roce 2009. To je i na Apple příliš velké zpoždění, to už je nepochybně úmysl. Otázkou je, jestli není úmysl i zpoždění jiných inovací.
Hodinky podle mě AOD plně nenahradí. Ideální je mít obojí.
Jinak další důvod může být ten, že iPhone až do nedávna měly potíže s výdrží baterie (až na Pro Max). AOD může brát až 10% baterie. U pidi baterek iPhonů by to mohlo být ještě více.
To je teda už velkej masakr , někdo toto napsal do nějaké diskuze pod článkem zde jako komentář a vy to vezmete a uděláte si z toho článek . Nic méně sť je to jak je to. Apple watch bych si stejně kuli tomuto nedostatku nekoupil ;)
“Always-on na iPhonech možná stále nemáme jen a pouze kvůli tomu, že Apple chce, abychom měli na zápěstí Apple Watch” 🤣 Pane redaktore, a jak by touto logikou podle Vás Apple donutil zákazníky ke koupi zrovna Apple Watch? 🤔
To, co popisujete, umí kterýkoli náramek za 600 korun, Apple Watch nejsou o notifikacích, to opravdu není jejich primární funkce. Tímto Vaše logika věci upadá v nesmysl. Logiku by to mělo tehdy, pokud by k iPhonu šly připojit pouze a jen Apple Watch.
Notifikace = kterýkoli náramek;
ostatní chytré vyspělé funkce, výkonný hw, velký displej apod = chytré hodinky.
To ale není o nucení. Pokud má někdo stejný přistup a pohled na věc jako vy, pak je jasné, že si Watch nekoupí. Pokud ale někdo v těch hodinkách vidí přidanou hodnotu, a tu v nich vidí miliony uživatelů měsíčně, pak do nich jde bez nějakého řešení ceny a vše, co píšu v článku je tím pádem dost možná dalším argumentem, proč je koupit.
Přesně o to jde, o tu přidanou hodnotu vůči náramku. Ale nabízet AW kvůli notifikacim je nesmysl. Rozhodně to není důvod, proč iPhone nemá Always on displej.
A ano, ja bych si je nekoupil z několika důvodů – výdrž, můj způsob aktivního života, částečně vzhled i asi i cena.
Kolik lidí, kteří mají iPhone, si koupí náramek za několik stovek?
To je blbost. Podle mě to je tím že by to ty jejich nízko kapacitní baterie neustály a telefon by se vybijel třeba po půl dni. iPhone se 2800mah baterie kdy androidi mají mezi 4000 až 6000 mají.
Po půl dni asi ne, ale o 20% by výdrž zkrátit mohl. Což by u základního modelu a u mini mohlo způsobit, že by mnoha uživatelům nevydržel celý den. Smysl by tedy měl u Pro Max a možná u Pro.
Což by nebylo od věci, Apple stejně chce co nejvíce odlišit základní a Pro modely (základní údajně nebude mít ani nejnovější procesor).