Zatímco některé vize Evropské unie na poli technologií lze označit přinejmenším za kontroverzní, jiné se zdají být poměrně rozumné a to i v očích fanoušků Applu. Omezení jeho systémů v čele s iOS jsou totiž mnohdy skutečně nepříjemné a kdyby se tedy podařilo EU přimět Apple k tomu, aby mírně povolil pomyslné otěže, znamenalo by to pro jablíčkáře příjemnější využívání Apple produktů. A přesně to má za cíl Evropská unie i nyní.
Portálu MacRumors se podařil získat návrh zákona Evropské unie o digitálních trzích, ze kterého vyplývá, že bychom se v případě jeho přijmutí dočkali poměrně výrazného otevření iOS a dalších systémů (nejen) Applu řešením třetích stran. V návrhu zákona se totiž píše například to, že výrobci elektroniky nesmí nutit vývojáře k využívání jejich prohlížečových řešení, což nyní Apple tak trochu dělá skrze WebKit, na kterém musí všechny prohlížeče na iOS a iPadOS běžet. Díky tomu bychom se tak mohli na iPhonu dočkat například plnohodnotného Chromu běžícího na Chromiu, jako je tomu na desktopech. To však není ani zdaleka vše. V zákonu se totiž opět opakuje vize sjednocení komunikátorů, díky čemuž by tak mělo jít napsat například z Messengeru na Signal, WhatsApp či iMessage a naopak. Totéž by pak mělo fungovat i u FaceTime, na který (a ze kterého) by se mělo jít dovolat “ven” – tedy třeba do Messengeru a tak podobně.
Změnám by neměla uniknout ani Siri, respektive pak spíš způsob, jakým Apple vnímá umělé asistenty. EU by jej totiž ráda přiměla k tomu, aby umožnil uživatelům nastavit si vlastní výchozí umělou asistentku a tu plnohodnotně používat, což by ve výsledku znamenalo, že byste mohli místo Siri na iPhonu používat třeba Alexu či Google Asistenta. Na druhou stranu Siri by mohla být teoreticky taktéž dostupná na Androidech, což by pro ní mohlo být svým způsobem prospěšné – tedy pokud by na ní Apple nerezignoval, ale naopak se rozhodl tuto možnost využít ve svůj prospěch a vytvořit ji tak, aby dávala větší smysl.
Jelikož se zatím jedná jen o návrh zákona, který navíc nebyl ani oficiálně oznámen, ale jen unikl, je třeba brát vše v něm zatím jen jako určité vize evropských úředníků. K jeho prosazení tedy vede ještě dlouhá cesta s tím, že v platnost by mohl s trochou štěstí projít někdy v říjnu, byť možná se spoustou úprav. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak se celá tato situace vyvrbí a jaký bude mít dlouhodobý dopad na Apple.
- Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost
Tak nevím co jim na tom vadí. Když uživatel chce chrome tak si nekoupí apple. A když je pako a neví co kupuje …. Beztak to bude zas kravina typu potvrzovaní sušenek na každém webu.
Jakože člověk nemůže mít v iOS Chrome jo? Odkdy?😅🤦
Čtěte pozorně, možná vám dojde pointa článku.
Vůbec nechápu tu drzost od EU, donutit soukromou komerční firmu k nějakým řešením a implementacím produktů třetích stran, na úkor stability a bezpečnosti jejího vlastního řešení! Vždycky, když se EU snaží o pokřivení zdravého konkurenčního prostředí, pod záminkou všeobecného blaha, vznikne z toho jen paskvil nebo birokratická zbytečnost.
Naprostý souhlas. Ale není třeba se obávat, toto neprojde.
jasne, a preto mas dnes hlasovy/datovy roaming zadarmo v celej EU ze ? kamarat, ty by si mal menej citat hoaxov o zakriveni bananov v EU
To neni drzost to je legitimne chovanie.
Chce Apple podnikat na EU trhu? Chce
Bude sa muset podvolit novym podmienkam? Bude
Ak ne nech tahne, alternativnych OS a vyrobcov mame dostatek. Resp aspon bude prilezitost pre konkurenciu aby nieco presadila.
Zdravy konkurencni trh :-D Myslis jako treba ten s roamingem? Verim, ze teda na dovolene v Chorvatsku vypinas mobilni spojeni. Kdyz nas ostatni EU zachranila od vysokych poplatku. Hrej si radeji kamen, nuzky, papir. To je tak jedine, cemu rozumis.
Když si hlupák a platil jsi jim ty ceny, tak se nesmíš divit. Ano, zdravé konkurenční prostředí je to, do kterého násilím nezasahuje nikdo zvenku. Nařízeními nebo dotacemi. Pokud firma dodává produkt nebo službu a zákazník je ochoten za to zaplatit, není důvod do toho vztahu jakkoli zasahovat. Srovnání s roamingem je tedy naprosto liché a je jen vidět, že spíš ty tomu vůbec nerozumíš.
Pokud si někdo koupil telefon s operačním systémem od jedné firmy, není důvod výrobce zákonem tlačit, aby zákazníkovi umožnil instalaci části systému od třetí strany, navíc, když to bude mít negativní dopad na kvalitu daného produktu/služby. Bude nutit EU třeba BMW, aby na jeho vozy pasovala třeba světla od Fiatu? Bude EU nutit Nespresso, aby do jeho kávovarů pasovaly tablety třeba od Dolce Gusto? Je naprosto normální a z pohledu trhu velmi zdravé, že máme možnost volby si vybrat výrobce i model telefonu podle toho, jaké jeho přednosti nám vyhovují. Jestli někomu nevyhovuje, že si na iPhone do iOS nemůže nainstalovat třeba Chrom, má na trhu jiné výrobce a jiné operační systémy. Není jediný důvod do toho na sílu firmu tlačit a tím “ohýbat” trh, který se řídí odjakživa jednoduchou “formulí”: kde je nabídka, tam je poptávka. Nic víc není potřeba.
Ale ved nikde neni napisane ze sa to bude tykat len Applu. Proste v ramci zachovania konkurencne schopneho prostredia, ked bude Apple chcet predavat svoje zariadania, musi zabezpecit aby si uzivatel mal moznost stiahnut aplikacie aj z inych nez len Apple schvalenych zdrojov
To stejne bude platit aj u Androidu a u dalsich vyrobcov. Argumenty s bezpecnostou su pekny blaf na ovecky, snad rozumiete tomu, ze Apple proti tomu, tak kope len preto, lebo sa nechce s nikym delit o zisky co ma z Appstoru.
Ak si uzivatel nikdy ziadnu aplikaciu mimo appstore nenaistaluje tak impact na bezpecnost bude 0. Stejne tak pokial si uzivatel bude instalovat len aplikace ktorym veri, pretoze ich naprogramoval, pripadne veri zdrojom z ktorych ich ma.
Naopak ja toto nariadenie vitam, lebo mne ako uzivatelovi ktory si zariadenie kupil dava ovela vacsiu kontrolu nad zariadenim.
Priklad s BMW – kludne si mozes doinstalovat svetlomety z Fiatu akurat si ich musis vhodne upravit a zapojit do auta, samozrejme tym prides o zaruku, ale ak si trochu sikovny zvladnes to. U apple si ale momentalne ziadnu aplikaciu mimo appstore nenahras, nakolko sa momentalne ako uzivatel nedokazes dostat v telefone do rezimu, kde by si to vedel upravit.
Jedine co je na apple spatne ze sluzby neporporuje celosvetove kor ty ktere jsou bezplatne protoze vsichni co si koupi telefon v zemi kde tyto sluzby nejsou dostupny dotuje vlastne lidi kteri si uzivaji sluzeb..
nuz, raz sme tu uz podobe velke „haloo“ mali .. ked prinutili microsoft dovolit aj iny web prehliadac ako jeho IE…vadi dnes niekomu ze mozu vyuzivat ine prehliadace a nie je nuteny vyuzivat len a lne IE ?
No to bylo jinak. Oni je donutili predinstalovat produkty a dat na vyber. To jako kdyby jse u koupi skodovky meli na vyber palubku z bmw.
Pokud chce EU přežít, tak by se měla primárně zabývat DŮLEŽITÝMI tématy. V době migrační krize se řešily vysavače, dnes v době války na Ukrajině se řeší konektory + OS. Ať místo toho raději řeší společnou evropskou armádu a další zjednodušování volného pohybu osob (např.jednotná elektronická dálniční známka).
Už nech hlavne prejde USB-C EU štandard. Mať iPad a MacBook s USB-C a iPhone s Lightshiting je trápne, nelogické, NEeko a všetko NE… čo existuje. Pokutoval by som ich za zbytočné znečisťovanie prírody!!! Keby je aspoň ultra rýchly, ale on je ešte aj ultra pomalý :D no proste trapošina najväčšieho kalibru…
A. o je na tom nelogicke a trapne. stejne pokud chces nabijet obojk zaroven nebo o co ti jde tak musis mit dva kabliky a je uplne jedno jaky konektor cpes do zarizeni. to je prece naprosto jedno
Pokud to nebude na úkor bezpečnosti systému, tak proč ne, jinak ať jde s tímto slavná EU do prdele
To už můžou rovnou nařídit jeden OS pitomci… Kdykoliv se něco začalo sjednocovat tak to šlo do kopru a všechno se podělalo. Ať už Římani sjednocovalo Evropu, komunisti a JZD nebo socialistické jednotné hospodářství. To prostě nefunguje. Ať už se úředník EU stará o podstatný věci a neřeší věci kterým nerozumí.