Ochrana soukromí uživatelů je v dnešní době velmi důležitá – minimálně tedy pro společnost Apple. Ta se neustále snaží přicházet s novými nástroji a možnosti, prostřednictvím kterých se mohou uživatelé cítit v bezpečí. Při nainstalování nové aplikace se vám zobrazí různá dialogová okna, ve kterých je nutné buď povolit, anebo naopak odepřít přístup k jednotlivým datům a čidlům, například tedy ke kontaktům, fotkám, fotoaparátu, poloze apod. Pokud přístup nepovolíte, jednoduše jej aplikace nezíská. Žádným způsobem ale nemůžete ovlivnit to, které domény budou aplikace kontaktovat, což může být bezpečnostní riziko.
Jak na iPhone zjistit, které aplikace nejčastěji kontaktují cizí domény
Dobrou zprávou ale je, že Apple nabízí rozhraní, ve kterém si přístup aplikací k cizím doménám můžete zkontrolovat. Díky tomu můžete zjistit, zdali náhodou aplikace nepřistupují k nějakým podivným doménám, které vás mohou sledovat anebo představovat určité bezpečností riziko. Pokud takové riziko zjistíte, tak následně už jen stačí, abyste aplikaci přestali používat a odinstalovali ji. Pro zobrazení toho, ke kterým doménám aplikace na vašem iPhonu přistupují, postupujte následovně:
- Prvně je nutné, abyste na vašem iPhonu přešli do nativní aplikace Nastavení.
- Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kousek níže, kde otevřete sekci Soukromí.
- Následně se pak přesuňte úplně dolů a rozklikněte kolonku Zpráva o soukromí v aplikacích.
- Zde se přesuňte níže, a to konkrétně ke kategorii s názvem Síťová aktivita aplikací.
- V seznamu aplikací si vyberte tu aplikaci, u které chcete zjistit síťovou aktivitu, a klepněte na ni.
- Nakonec už jen stačí vyčkat na načtení všech kontaktovaných domén.
Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné na vašem iPhonu zjistit, které aplikace nejčastěji kontaktují cizí domény a jaké to vlastně jsou. Pokud si určitou doménu ještě dále rozkliknete, tak si můžete zobrazit seznam všech aplikací, které ji kontaktují. Jednoduše tak rozpoznáte vybrané domény, které kontaktuje pouze společnost Meta či jiné společnosti, podle čehož je možné určit případné bezpečnostní riziko. Jednotlivé aplikace jsou v kategorii seřazeny sestupně, takže jednoduše zjistíte, které domény kontaktují nejčastěji. Tak stejně jsou pak sestupně seřazeny i kontaktované domény u jednotlivých aplikací. Pro zobrazení seznamu všech aplikací, které domény kontaktují, stačí klepnout na Zobrazit vše.
To jsem uz prestal sledovat, protoze bych se zblaznil… kazda druha domena ja podezrela!
Ono je to sice moc pekny, ze si to mohu zkontrolovat, ale co z toho? Kdyby byla u kazde domeny mozna blokace, tak bych to chapal.
Take by me zajmalo, proc Apple (kdyz si tak hraje na soukromi) neumozni jednotlivym aplikacim uplny zakaz pristupu k internetu. Mam plno aplikaci, u kterych nepotrebuji, aby meli pristup k netu/spehovani.
No a AdGguard potom tuto stranku zakažete. Myslim ze stala ta apka 130kc na rok.
ferys
Přesně, používáme AdGuard celá rodina, máme jak pro iOS (tuším 1.99$ jednorázově, ale už je to přes pět let) tak pro macOS lifetime licence a není lepší blokátor reklam a ochránce soukromí. V kombinaci s AdGuard DNS jde o skvělou věc. A i když původně jde o ruský SW, tak dnes už sídlí jinde, tuším že na Kypru.