Na našem webu vás velmi často varujeme před nejrůznějšími phishingovými útoky či obecně snahou útočníků z vás vyloudit osobní údaje, hesla, detaily o platebních kartách a tak podobně s tím, že i přesto se vždy najdou tací, kteří tyto snahy neodhalí a nechají se okrást. Jak se však nyní ukázalo, ani Apple či Meta nejsou v tomto směru neomylní. Agentura Bloomberg totiž před pár hodinami informovala o tom, obě tyto společnosti poskytly v polovině loňského roku omylem údaje o svých zákaznících hackerům.
Podle informací Bloombergu zpadělali hackeři úřední žádosti orgánů činných v trestním řízení, které právě o data žádají poměrně často a kterým musí společnosti ze zákona vyhovět. Ty sice musí standardně ještě schválit soud, čímž se de facto potvrzuje jejich pravost, ale existuje klička ve formě nouzových žádostí o data, které schválení soudu nepodléhají kvůli nutnosti je vyřídit co možná nejrychleji. A právě ty hackeři úspěšně na Apple a Metu využili. Nicméně je jasné, že vzhledem k povaze útoku nemohly společnosti hackerům poskytnout přespříliš dat, jelikož větší objem typově stejných žádostí by byl zkrátka nápadný.
Apple se k celé situaci odmítl vyjádřit a po dotazu Bloomberg odkázal jen na část svých podmínek točících se kolem vymáhání práva, které osvětlují to, že nouzová žádost je pro něj závazná a ve výsledku tedy nepochybil – respektive nepochybil by, kdyby se nenechal napálit hackery. Padělané dokumenty byly nicméně dle všeho natolik věrné, že je zkrátka nebylo možné prohlédnout. Tutéž reakci pak zvolila i Meta. Jelikož však obě společnosti čelí kritice, bude zajímavé, zda vydrží mlčet i nadále, nebo se k celé záležitosti ještě vyjádří.