Zatímco Apple se za rychlonabíjením dlouhodobě příliš nežene, androidí konkurence se předhání v tom, kdo nabídne zajímavější technologii. Jak se však nyní zdá, tomuto světu bude minimálně pěkných pár měsíců vládnout čínské Oppo, které na Mobile World Congressu odhalilo skoro až neuvěřitelné 240W nabíjení, které dokáže nabít průměrný mobilní akumulátor za jednotky minut.
Nová technologie Oppa se nazývá 240W SUPERVOOC flash charge a výrobce se u ní chlubí tím, že 4500 mAh akumulátor zvládne nabít za pouhých 9 minut. Lví podíl na tom má mít kromě podporovaných wattů taktéž systém pětinásobné ochrany a regulace, který zajišťuje při nabíjení maximální bezpečnost v kombinaci s maximální možnou rychlostí nabíjení. Tento systém totiž zahrnuje například speciální čipy řídící nabíjení podle teploty, přičemž celý systém je navržen tak, aby právě na nadměrné zahřívání a s ním spojené umělé přiškrcování výkonu nabíjení netrpěl. Kdy přesně zařízení s podporou 240W nabíjení dorazí však výrobce neprozradil, stejně jako neuvedl nic o dopadu takto rychlého nabíjení na baterii, která jím musí být logicky poměrně výrazně devastována. Na druhou stranu, pokud si dokáže udržet kapacitu alespoň rok až dva v únosných hodnotách, není moc co řešit. Smartphony jsou totiž spotřebním zbožím, které ve výsledku mnozí uživatelé mění právě po roce.
We're speeding up fast charging. ⚡️
OPPO 240W #SUPERVOOC Flash Charge delivers 100% battery in just 9 minutes, for record-breaking, industry-leading speed. 🚀 #OPPOxMWC22 pic.twitter.com/gPDurHh1Qg— OPPO (@oppo) February 28, 2022
Když 240W SUPERVOOC flash charge srovnáme s rychlonabíjením Applu, skoro by se až člověku chtělo pousmát. iPhony 13 a 13 mini totiž podporují jen 20W kabelové nabíjení, takže jsou nabíjeny de facto 12x pomaleji než co umožňuje novinka Oppa. U iPhonů 13 Pro je to sice o něco lepší, jelikož podporují 23W a iPhony 13 Pro Max pak dokonce 27W, avšak jednak se nejedná o oficiální údaj od Applu a jednak se stále jedná v porovnání se 240W o směšnou hodnotu. U rychlonabíjení iPhonů je navíc potřeba brát v potaz i to, že plnou rychlostí celou nabíjecí dobu právě kvůli zahřívání neprobíhá, takže se má v tomto směru kalifornský gigant ještě co učit. Jedním dechem je ale třeba dodat, že důležitější než rychlost nabíjení je pro valnou většinu uživatelů spíš výdrž telefonu, ve které iPhony 13 dominují trhu.
Proč by měla být baterie rychlým nabíjením devastována? A ještě k tomu “logicky”. Intuice né vždycky rovná se logika.
Možná proto, že rychlonabíjení baterie likviduje daleko víc než nabíjení pomalé?
… nevies, lebo si to ani nevysvetlil.
3 sekundy hledání v Googlu – https://www.letemsvetemapplem.eu/2020/05/12/oficialne-potvrzeno-bezdratove-nabijeni-a-rychlonabijeni-vyrazne-snizuje-zivotnost-baterie-smartphonu/
Jiří Filip: V odkazovaném článku zmiňujete i škodlivost bezdrátového nabíjení. Co dělám špatně, když mám u 11Pro po cca roce a půl používání s denním bezdrátovým nabíjením kondici baterie 96%? A před tím takřka tři roky iPhone 8 a prodával jsem ho s 88% kondice baterie?
Špatně neděláte nic, nabíjení je totiž dost i o „odolnosti“ akumulátoru, který nabíjíte. Osobně jsem měl donedávna iPhone XS, u kterého jsem třeba za půl roku používání srazil kapacitu baterie bezdrátovým nabíjením ze 100 na 95 % (pak už se ale celkem držela). Teď mám 13 Pro Max, nabíjím tou stejnou bezdrátovou nabíječkou a jsem stále na 100 % kapacity baterie.
… ale PRECO, on sa pyta PRECO! … za 3 sekundy v Googli si nasiel len svoj stary clanok, kde ani len slovkom nezmienujes preco to tak je, len konstatujes, ze to tak je, ale to vsetci predsa vieme!
Jiří Filip: Ono to možná bude i o algoritmu, který opotřebení baterie měří. U té osmičky jsem měl 100% snad půl roku, pak to teprve začalo klesat. U jedenáctky to po dvou měsících kleslo na tuším 91% a byl jsem hodně nervózní. Pak vyšla aktualizace iOS a najednou byla kondice 99%. Vzhledem k nepravidelnosti svého režimu nepoužívám chytré nabíjení, používám no name bezdrátovou nabíječku. Drátová nabíječka co mám má 15W a mám i výkonnou PD nabíječku s 30W, ale rozdíl mezi 15W a 30W prakticky nevidím. Mám pocit, že iP bohužel PD standard nepodporuje.
Anebo taky ne. Je to mýtus. Pokuste se to zdůvodnit technicky, ne “logicky” a uvidíme.
Jestli je podle vás mýtus to, co výrobci elektroniky již řadu let oficiálně potvrzují, pak se asi není moc o čem bavit.
On sa nepyta, co vyrobci hovoria, on sa pyta preco. A ty to nevies, len vyhybavo bezvecne argumentujes.
Tak těch důvodů proč je to špatně je víc.
1/ rychlejší proces nabíjení způsobuje větší ztrátové teplo, vzniká více oxidů na elektrodách baterie a tím dochází k rychlejšímu opotřebení, a další
2/ cím vyšší je přenesený výkon, tím je náročnější ho přenést přes mechanické pohyblivé spoje – konektory. Stačí malé znečištění, nebo oxidace (u vodotěsných přistrojů velmi časté, neboť zákazníci tento “detail” neřeší!) a ihned může dojít vlivem vyššího odporu k zahoření konektoru. A že jsem takových ve své praxi viděl!
A najde se toho víc.
… a takto mala aspon priblizne vyzerat odpoved Jiriho Filipa, ale nestalo sa :-(
Ja mám rok aj 3 mesiace 12 Pro max. 80% nabíjaný len 5W nabijackou a 20% 20w. Nehovoriac o tom že ho cez 80% nenabijam často. Napriek tomu kondícia batérie iba už 89% čiže u bežných užívateľov musí mat potom už 80 inak si to neviem vysvetlit..
to je divne, ja jedu 11 pro max vyhradne s 5w nabijeckou maximalne do 80% kapacity a stale 100% baterie, pribalenou 18w nabijecku jsem nikdy ani nevybalil z krabice