Devadesátá léta minulého století byla pro společnost Apple skutečnou výzvou, a její portfolio bylo v dané dekádě opravdu velmi pestré. Firma v této době prošla zásadními proměnami, kdy se v jednu chvíli s téměř stoprocentní jistotou spekulovalo o jejím definitivním konci, zatímco koncem devadesátých let se pro změnu slavil velkolepý návrat cupertinské společnost zpět do centra dění. Jaké produkty v této době spatřily světlo světa?
Mac Portable: Předzvěst laptopů
Na rozdíl od současnosti devadesátá léta minulého století příliš nepřála mobilitě a přenosným produktům. To ale pro Apple nebyl důvod k tomu, aby se nepokusil alespoň experimentovat s principem přenosného počítače. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy trhu s výpočetní technikou jednoznačně dominovaly obrovské stolní počítače, vzešel z dílny Applu model s názvem Mac Portable. Ačkoliv za Macintoshem Portable stála bezpochyby ušlechtilá myšlenka, počítač byl v době svého vydání z řady různých důvodů již předem odsouzen k zániku. První baterií napájený Macintosh s active matrix LED displejem nebyl zrovna počítačem, který byste mohli vložit do tašky nebo batohu a odejít z bytu do kanceláře – vážil přes sedm kilogramů. Další překážkou byla jeho vysoká cena, která tehdy činila 6,5 tisíce dolarů. Prodeje Macintoshe Portable byly natolik neuspokojivé, že se jej firma rozhodla již v roce 1991 uložit k ledu.
Powerbook: O krůček blíž k MacBookům
Vývoj v oblasti technologií jde kupředu poměrně svižným tempem, takže když se po neúspěchu Macintoshe Portable společnost Apple vytasila s produktovou řadou svých Powerbooků, zaznamenala již o poznání lepší odezvu. První počítač této řady, PowerBook 170, spatřil světlo světa již v roce 1991. První PowerBooky se vyznačovaly tmavě šedivým šasi, byly vybavené trackballem, LCD displeji, a osazené procesory PowerPC. V průběhu své existence se PowerBooky dočkaly řady designových i jiných vylepšení a změn, a Apple je s nemalým úspěchem prodával až do roku 2006, kdy se jejich nástupcem staly první MacBooky.
iMac G3: Velkolepý návrat na výsluní
V historii Apple produktů z devadesátých let nelze opomenout ani počítač, který se pro mnohé stal symbolem návratu společnosti Apple zpět na výsluní trhu s výpočetní technikou. V době, kdy iMac G3 spatřil světlo světa, příliš nepřipomínal počítače, které se v té době běžně prodávaly. Měl zaoblený tvar, šasi s průhledného barevného plastu, a jednalo se také o počítač typu all-in-one. Svět se do iMacu G3 prakticky okamžitě zamiloval, a tento model si brzy našel svou cestu nejen do řady domácností, kanceláří a dokonce i škol, ale objevil se také v nejednom seriálu a filmu. Postupem času změnily iMacy výrazně svůj design, na jejich úspěchu to ale nic nezměnilo, a nejnovější řada iMaců se dokonce může opět pochlubit barevným provedením.
Apple Quicktake: Digitální fotoaparát od Applu
Společnost Apple se v devadesátých letech minulého století odvážně pustila také do oblasti fotografického průmyslu. V polovině devadesátých let přišla se svým prvním digitálním fotoaparátem. Přístroj nesl název Quicktake, nabízel rozlišení 640 x 480 pixelů, a magazín Time jej dokonce tehdy zařadil mezi stovku nejvlivnějších zařízení, vydaných v letech 1923 až do devadesátých. Apple svůj fotoaparát Quicktake od roku 1994 do roku 1997, za tu dobu postupně spatřily světlo světa modely Quicktake 100, Quicktake 150 a Quicktake 200.
Apple eWorld: Online svět v podání Applu
V červnu roku 1994 spustila společnost Apple provoz své online služby s názvem eWorld. Tato služba v sobě zahrnovala funkci e-mailu, odběru zpráv, softwaru a komunikace s ostatními uživateli prostřednictvím BBS s názvem Community Center. eWorld byl bezpochyby ambiciózním a na svou dobu také značně inovativním projektem, kvůli nedostatečné podpoře, slabé propagaci a dalším faktorům byl ale v roce 1996 uložen definitivně k ledu.
Tak o vsech produktech sem vedel. Az na fotoaparat. O tom sem nevedel. Ale cekal sem ze tam bude i herni konzole. Nebo ta vala jen jako prototyp ktery se nakonec nevyrabel ?