S odvážným, ba možná trochu šíleným plánem se před pár hodinami pochlubilo indické Ministerstvo elektroniky a informačních technologií ústy svého prvního muře Rajeeva CHandrasekhara. Řeč je konkrétně o vizi vytvořit pro zemi vlastní mobilní operační systém pro elektroniku v ní, který bude konkurenceschopný pro iOS a Android.
Od vlastního operačního systému si Indie dle svých slov slibuje možnost růstu tamních technologických společností a to jak na poli software, tak hardware. Země je totiž přesvědčena o tom, že právě kvalitní software, respektive pak přímo operační systém, je hlavním základem vývoje hardwarových ekosystémů, které jsou právě softwarem propleteny. A právě tvorba těchto ekosystémů by mohla Indii ekonomicky velmi pomoci, jelikož by se na ně mohli tamní obyvatelé začít spoléhat více než na konkurenci z dílny Applu či Googlu.
V současnosti je celý plán zatím v plenkách a zřejmě z nich ještě nějakou chvíli nevyleze. Indická vláda totiž v současnosti teprve hledá vhodné akademické instituce a startupy, které by byly schopné podobnou věc vytvořit. Indie navíc zatím sama úplně neví, jakým směrem by ráda celý software ubírala, takže si potřebuje ještě sama ujasnit své cíle a priority a těch se následně přidrží v samotném vývoji. Co se pak týče časového rámce, vše by Indie zřejmě ráda zrealizovala co nejrychleji, jelikož do roku 2026 chce v zemi vyrábět elektroniku v hodnotě 300 miliard dolarů, což je oproti současným 75 miliardám dolarů velký skok. A právě operační systém a zájem o produkty jím poháněné jí v tom mají pomoci.
Myslím, že pro Indii bude přinosnější zvýšit ponětí svých občanů o základní hygieně
To už tady bylo, dokonce z mnohem vyspělejší země než je Indie. Zkoušel to Huawei se svým Harmony OS .. a nakonec to šlo na všech stranách do ztracena. Hlavně část vývojářů přestalo bavit vyvíjet aplikace pro systém, který v ČR používá „několik stovek“ uživatelů.
Budo to dalsi android z nastvabou nic ine ako vzdy
To bylo to první, co mě napadlo po přečtení nadpisu. Vyvíjet to od základu je běh na dlouhou trať, je nereálné, aby v roce 2026 je-li sériovou výrobu. Ale tak jako open source android jako základ poslouží vcelku dobře. Záleží jak kvalitní bude to, co na něj našroubují a nalsledný support.
Oni by se měli zaměřit na problémy své země a né na soft do telefonu. Lidi tam mezi sebou jedou incest, znásilňují se tam děti v denním pořádku atd atd. O hygieně ani nemluvě jak se tu píše v prvním komentu.
Zvykej si, až v Evropě zavládne islám (do cca 50-100 let), bude to tady vypadat podobně!
a kto bude vyznavat ten islam, virus covid?