Dnes si asi jen těžko umíme představit, že bychom si při práci se svými iPhony a iPady museli vystačit pouze s nativními Apple aplikacemi. App Store se v loňském roce mohl pochlubit nabídkou více než 1,8 milionu aplikací. Jaké ale byly začátky online obchodu s aplikacemi pro iPhone a posléze i pro iPad?
Steve Jobs a změna názoru
Většina příznivců společnosti Apple jistě ví, že v době, kdy spatřil světlo světa historicky první iPhone, nepřipadala nejprve myšlenka online obchodu s aplikacemi třetích stran vůbec v úvahu. Odpůrcem této myšlenky byl samotný Steve Jobs, podle kterého by lepší řešení představovaly webové aplikace v rozhraní prohlížeče Safari. Celá řada faktorů včetně negativní zpětné vazby ze strany vývojářů nakonec ale Jobse přesvědčila k tomu, aby svůj postoj přehodnotil. V říjnu roku 2007 společnost Apple oficiálně oznámila, že od počátku roku 2008 budou mít vývojáři aplikací třetích stran k dispozici SDK pro vývoj aplikací pro iPhone. K oficiálnímu vydání zmíněného vývojářského balíčku nakonec došlo počátkem března roku 2008, a v první polovině července téhož roku již nic nebránilo tomu, aby iOS App Store oficiálně otevřel uživatelům své virtuální brány.
iPhone i iPad
App Store byl spuštěn pouhý jeden den před uvedením iPhonu 3G do prodeje. Zpočátku mohli uživatelé volit jen mezi bezplatnými a placenými aplikacemi, v následujícím roce přibyla také možnost stažení bezplatných aplikací s možností in-app nákupů. Když byl v roce 2010 oficiálně uveden do prodeje první iPad, byl rovněž vybaven App Storem. Ten v té době nabízel dvě tisícovky kompatibilních aplikací včetně Netflixu, tento počet se ale v průběhu následujícího čtvrt roku ztrojnásobil.
Proměny App Storu
V roce 2017, kdy první iPhone slavil své desáté výročí, se iOS App Store s příchodem operačního systému iOS 11 dočkal výrazné změny po stránce uživatelského rozhraní. Přibyly například nové sekce, výběry, doporučený obsah, a uživatelé se dočkali také pravidelných aktuálních tipů, triků a krátkých článků s doporučeními na jednotlivé aplikace. Vývojáři zase získali možnost reagovat na jednotlivé komentáře a hodnocení uživatelů u svých aplikací. V následujícím roce se dočkala přepracování také webové verze App Storu, která z velké části propůjčila vzhled mobilní verze.
Budoucnost App Storu
Počet aplikací, které nově přibývají v App Storu, roste opravdu závratnou rychlostí. V průběhu loňského roku se například objevila zpráva o tom, že v online obchodě s aplikacemi pro iPhone každý den přibývá kolem tisícovky nových aplikací. S tak velkými přírůstky jsou ale pochopitelně spojené také nové výzvy, kterých si je Apple do velké míry vědom. V nedávné době například zavedl nová, přísnější pravidla, týkající se sledování uživatelů a zveřejňování informací o tom, jakým způsobem vývojáři jednotlivých aplikací nakládají s uživatelskými daty.
Firma také loni konečně vyslechla vývojáře, kterým vadila pravidla nabízení předplatného, a umožnila jim komunikovat s uživateli ohledně alternativních způsobů jeho úhrady. Jak jste spokojeni se současnou podobou App Storu a co byste na něm změnili?