V posledních letech máme v domácnosti čím dál tím víc zařízení, která jsou připojena k Wi-Fi. Už to zdaleka nejsou jen iPhony, iPady nebo MacBooky, ale také chytré robotické vysavače, čističky vzduchu, věci z rychtré domácnosti a my máme připojenou dokonce i pračku. Aby vše fungovalo tak jak má, je potřeba věnovat pár minut času nastavení a vyladění vaši Wi-Fi sítě. Pojďte se společně s námi podívat, jak zrychlit Wi-Fi.
Agregace a rychlost od poskytovatele
Zásadním faktorem, který ovlivní rychlost připojení uživatele k internetu je rychlost, kterou dodává přímo do bytu nebo domu poskytovatel. Při podpisu smlouvy je přitom často mnohem důležitější než řešit maximální rychlost připojení, řešit agregaci. Pokud totiž budeme mít připojení k internetu o rychlosti 100 Mb/s s agregací 1:1, budeme mít internet mnohem rychlejší, než když budeme mít maximální rychlost připojení k internetu 250 Mb/s s agregací 1:10. Slovo agregace je pro vás zcela klíčové, rozhoduje totiž, mezi kolik uživatelů se rychlost vašeho internetu dělí a je mnohem důležitější než samotná rychlost.
Pokud například bydlíte v bytovce, je možné, že když budou mít všichni v domě internet s rychlostí 500 Mb/s, budete si tuto rychlost dělit s celým domem a v momentech, kdy se připojí i ostatní, rychlost internetu pro vás, půjde rapidně dolů. Vždy tedy vybírejte co nejlepší poměr rychlosti připojení a agregace, ideální agregace je pak 1:1, kdy máte garantováno, že se o rychlost s nikým nedělíte. V případě agregace je pak důležité najít co nejrychlejší rychlost internetu s co nejmenší agregací.
Vaše domácí síť je pouze tak rychlá, jako její nejpomalější část
Pamatujte na to, že celá síť zavísí na její nejpomalejší části. Zkontrolujte pečlivě, zda všechna zařízení, která máte v domácí síti a to včetně jejich propojovacích kabelů, jsou alespoň tak rychlá, jako je připojení, za které platíte svému poskytovateli. Samozřejmě byste měli mít všechna zařízení násobně rychlejší, což uplatníte zejména při posílání dat po domácí síti, ale pokud je řeč vyloženě o internetu, je důležité aby byla zařízení alespoň tak rychlá, jako připojení, za které platíte. Všechny síťové prvky překontrolujte a zjistěte, jakou rychlostí propusnosti internetu disponují. Vyplatí se investovat také do kvalitních a rychlých kabelů.
Použijte router, který využijí vaše zařízení na 100%
Rok co rok kupujete nový iPhone? Investovali jste desítky tisíc do MacBooku a na stole máte každé tři roky nový iMac? Ale ta malá krabička hozená někde za skříní vás příliš nezajímá? Pak se ale nemůžete divit tomu, že nejen, že router možná nestíhá maximální rychlost vašeho internetu a nedokáže ji přeměnit do Wi-Fi signálu, ale ani zařízení, za která jste utratili spoustu peněz nemůžete využít na 100 %. Podívejte se vždy na specifikace svých telefonů, tabletů a počítačů a pozorně najděte tu nejvyšší specifikaci Wi-Fi, kterou na svých zařízeních naleznete. Podle toho nejlepšího, co dokáže váš telefon, tablet nebo počítač pak vybírejte router. Jen tak zaručíte, že dokážete využít Wi-Fi na maximum. Vždy dbejte také na to, aby router dokázal přes Wi-Fi šířit takovou rychlost, za kterou platíte svému poskytovateli internetu.
V dnešní době existují routery, které sami dokáží přiřazovat prioritu jednotlivým zařízením, a tak pokud se zrovna jeden počítač aktualizuje a je v režimu spánku a na druhém zrovna sledujete 4K video ze streamu nebo hrajete online, získáte pro počítač na kterém je to potřeba vyšší výkon než pro počítač, u kterého nezáleží na rychlosti připojení. Routery jsou dnes celkem chytrá zařízení s vlastními výkonnými procesory a operační pamětí, čas od času je tedy dobré, když jej restartujete nebo v případě, že to váš router umožňuje, vymažete jeho paměť.
Aktualizujte všechny síťové prvky
Pokud bydlíte v novějším domě nebo bytě, je pravděpodobné, že jste svůj router zapojili do LAN zásuvky ve zdi. Problém je pak v tom, že často nemáte ani tušení o tom, že někde ve skříni u pojistek nebo ve stupačkách může být ukrytý také další router přímo od poskytovatele. Ten pak může jednak bránit využití plné rychlosti tím, že je zde již pár let bez jediné aktualizace a restartu, ale také může být zkrátka zastaralý a nedisponovat dostatečnou propustností. Přesvědčte se tedy, že skutečně víte o všech routerech, rozbočovačích a převodnících ve svém domě nebo bytě a každý z nich jednak zkontrolujte z hlediska propustnosti signálu. Pokud na nich nepoužíváte Wi-Fi, pak jej zcela vypněte a nechte router pouze v LAN režimu. Všechna tato zařízení následně aktualizujte na nejnovější software. Váš koncový router poté také aktualizujte a používejte Wi-Fi pouze přes něj.
Co nepotřebuje Wi-Fi, připojte kabelem
Pokud máte novější byt nebo dům, snažte se na vše co nepotřebuje Wi-Fi využít LAN zásuvky. Je zbytečné, aby váš iMac využíval Wi-Fi, když do něj můžete přímo z LAN zásuvky připojit kabel. Stejně tak je to většinou i s Playstationem, Apple TV, samotným televizorem a množstvím další elektroniky, která sice disponuje Wi-Fi, ale vzhledem k tomu, že ji máte stále na jednom místě, můžete ji připojit pomocí kabelu. Pokud máte dostatečně rychlý internet, získáte tím na Wi-Fi dostatek prostoru pro všechna zařízení, jako jsou tablety, notebooky nebo smartphony, které chcete mít připojené přes Wi-Fi. Samozřejmě se router dělí o rychlost připojení s routerem, ale minimálně tím eliminujete ztráty způsobené množstvím zařízení, které se perou o jeden Wi-Fi router. Pokud navíc máte internetové připojení rychlejší, než je vaše Wi-Fi síť, máte možnost využít připojení skutečně na maximum tím, že část výkonu jde do routeru a část do zásuvek. Pokud se vám pak nějaký web načítá pomalu, nemusí to být nutně přístupem k síti, ale třeba má web jen špatný hosting.
Umístěte Router co nejlépe a vyměňte antény
I když se to může zdát jako prkotina, je správné umístění routeru alfou a omegou pro kvalitní pokrytí vaší domácnosti. Čím lepší máte signál, tím lépe dokážete využít rychlost vašeho internetu. Modem umístěte ideálně do středu domu nebo bytu na místo, které je co nejvýše od podlahy. Zkuste se také vyvarovat umístění v blízkosti další elektroniky a samozřejmě vynechte také místa, kde je zvýšený výskyt kovů. Pokud stranu routeru, která směřuje do zdi můžete pomocí speciálních fólií odstínit a odrážet signál tam, kde jej potřebujete. Některé routery v současné době umožňují směřovat antény tak, abyste pokryli důležitá místa ve vašem domě nebo bytě. Využijte na svém smartphonu aplikace pro měření rychlosti a stability připojení a pomocí směřování antén a umístění routeru vylaďte výkon na maximum. V případě, že máte router s možností výměny antén, vyměňte je za lepší a větší antény pro zvýšení dosahu.
Tak už vidím, jak kdejaký Franta kontroluje routery nebo switche svého providera, které má provider někde ve sklepech nebo na střeše. Obecně s článkem souhlasím, ale zrovna tato část je hodně velký nesmysl. Každý uživatel má možnost ovlivnit pouze to, co je od zásuvky/kabelu v jeho bytě. A většina lidí koupí ten nejlevnější router/wi-fi router, protože nevidí zásadní rozdíl v těchto zařízeních. Dokud při prvotním připojení k síti budou lidé upřednostňovat cenu instalace a ne kvalitu, tak se to stejně nezmění. Jak chcete někomu odůvodnit, proč dostává router za 6.000.- když soused ho má za 500.- :D
Restarty routerů jsou kapitola sama pro sebe. Pokud si projedu všechny sítě u mě v baráku, tak vidím i routery, které běží nepřetržitě 800 dní. A to jsou kaše za 300.- Sám už se restarty nezabývám od té doby, co používám Ubiquity. Jediné restarty jsou po aktualizaci firmware.
Samozrejme jak je uvedeno v clanku se to tyka switche a routeru co mate doma…
Ale píše se:
„Problém je pak v tom, že často nemáte ani tušení o tom, že někde ve skříni u pojistek nebo ve stupačkách může být ukrytý také další router přímo od poskytovatele. Ten pak může jednak bránit využití plné rychlosti tím, že je zde již pár let bez jediné aktualizace a restartu, ale také může být zkrátka zastaralý a nedisponovat dostatečnou propustností.“
Tak to asi není zařízení, co máme doma.
PS.: Nejsou to stupačky, ale stoupačky. :D
Stupačky i pojistky mám v bytě/v domě, vy ne?
Stupačky máte leda na motorce v garáži. ;)
@Roman Zavřel
O pojistkách nebyla řeč. Jedinou stupačku, kterou můžete doma mít, je na komíně nebo pokud jste horolezec nebo popřípadě motorkář (traktorista, …)
Cituji z CZ pravidel:
„V češtině se můžeme setkat se slovy stoupačka i stupačka. … Zatímco významem podstatného jména stoupačka je „stoupací trubka vedení“, slovo stupačka označuje buď jednoduché stupátko (např. u motorky či nákladního auta), anebo lezeckou pomůcku, která se upevňuje k botám (např. horolezecká stupačka s železnými hroty).
Gratuluju, že jste zkopíroval text z webu, ano spletl jsem se v jednom písmenku a omlouvám se vám za to …
To není o kopírování textu. Snažil jsem se Vám slušně vysvětlit rozdíl v těchto slovech. Každý muže udělat chybu a člověk, co píše články jako Vy, jich muže statisticky udělat daleko více než třeba já, který nepíše – nevytváří obsah, ale v podstatě jen konzumuje obsah webu.
Zdravím. Roky jsem dělal do IT. Když začal kovid a manželka, já i jedna dcera jsem zůstali doma hned jsem zjistil jak pomalé mám síťové prvky. Veškerou kabláž mám cat6. Internet mám od UPC. V první fázi jsme zjistil, že „herní“ wifi router od asusu je možná dobrý na hraní ale na datový tok 3 lidí v pracovním režimu. Takže jsem to přepracoval. V současnosti mám 500/40 od UPC s jejich modemem. Tan má dhcp s dmz na router mikrotik RB760iGS který má fw, dhcp, time server. Na něj je připojen MIKROTIK RBcAPGi-5acD2nD jako AP na wifi. Router po optice je připojen do obýváku kde je switch d-link 24 portový pro připojení televize, nas, přehrávačů. Z reouteru pak vede lajna do každého pkooje kde je vlastní buď d-link nebo cisco switch pro dalčší zařízení. V obýváku je pak jako AP ten původní wifi router Asus. V jednom pokoji kde teĎ úřaduje manželka je další AP od mikrotiku (přes panely se blbě prostřeluje signál) proměřeno že wifi nejde ven z bytu ani 5 metrů a síť teď zvládá jakýkoliv stress test.
Jirka super, přesně o tom co jste napsal je ten můj článek, bohužel jak vidíte ne všichni jej na rozdíl od vás pochopily. P5esně tak jak píšete, stačí investovat pár tisícovek do síťových prvků, pár desítek minut do nastavení a aktualizací a vše může běžet na úplně jiné úrovni tak jako u vás. Díky za váš komentář!
Zdravím. Ještě doplním, že švára je na tom ještě hůř. Dvě děti na distanční výuce manželka a on na home office a na to mu musí stačit pouze wifi router od UPC ten stejný jako já mám jen jako modem. Poradit si nenechá a spoléhá na to, že wifi mu prostřelí nosný panel mezi obývákem a dětským pokojem. a myslí si, že novější notebooky pro děcka to všechno vyřeší..s tou vestavěnou anténou wifi….
Wifi je přežitek minulosti .
Už dávno měl být nahrazený.