Elektronické dárky, které dostáváme pod stromeček v současné době, se diametrálně liší od těch, po kterých někteří z nás toužili v průběhu druhé poloviny devadesátých let minulého století a na přelomu milénia. Byla by ale velká škoda, kdyby tehdejší výkřiky techniky zůstaly navždy zapomenuty. Pojďme si ve svátečním čase nostalgicky zavzpomínat na „smart“ dárky z devadesátých a „nultých“ let.
Casio databanka
Digitální databanka, někdy známá jako digitální diář, byla v devadesátých letech opravdovým hitem. Měli ji především podnikatelé a byznysmeni, ale toužil po ní kdekdo – včetně školních dětí. Společnost Casio se této poptávky velmi rychle chytila, a k dostání byly i dětské verze plastového digitálního diáře. Databanku Casio jste mohli zakoupit v několika různých verzích, které se od sebe lišily jak funkcemi, tak i cenou. Toto malé, ale šikovné zařízení zvládlo uchovat všechny vaše kontakty, některé modely nabízely také kalendář nebo možnost tvorby seznamů úkolů.
Digitální hodinky s kalkulačkou
Digitální hodinky – zkráceně „digitálky“ – byly dalším jednoznačným hitem nejen devadesátých let. Zatímco někteří se spokojili se základním modelem, který na displeji ukazoval čas, případně datum a další údaje, jiní mířili výš a svá zápěstí zdobili mohutnými digitálkami s integrovanou kalkulačkou. Protože o displejích, kterými disponují dnešní chytré hodinky, jsme si v té době mohli nechat zdát, jednalo se o hardwarovou klávesnici s číslicemi, na které bylo možné provádět výpočty. Komu nestačily základní početní úkony, mohl si pořídit speciálně vyladění model s vědeckou kalkulačkou (viz galerii).
Creative Nomad Jukebox
Přenosné hudební přehrávače rozhodně nejsou záležitostí posledních několika let. Rozdíl je v tom, že první přehrávače tohoto typu se rozhodně nevešly do kapsy. Zatímco někdo se musel spokojit s levnějším discmanem, z nichž některé postrádaly vyrovnávací paměť, a nebylo tedy možné poslouchat je při chůzi, jiní měli to štěstí a vlastnili vychytaná zařízení typu Creative Nomad Jukebox. Tento přehrávač byl mimo jiné vybaven například USB portem a vešlo se na něj až 6GB hudby.
Motorola Pager
Kdo v devadesátých letech a na přelomu milénia sledoval americké seriály a filmy, tomu není pojem pager rozhodně cizí. Oznámení na pageru ve filmech a seriálech kontrolovali lékaři, byznysmeni i tajní agenti. Jednalo se o drobné zařízení, vybavené ovládacími tlačítky, přičemž některé modely disponovaly i klávesnicí. V závislosti na modelu (a ceně) uměly pagery přijímat a odesílat nejenom krátké textové zprávy, ale v některých případech také e-maily.
Discman
Mezi další způsoby, jak poslouchat hudbu na cestách, patřil kromě walkmana na magnetofonové kazety také discman, který přehrával hudební CD. Jak jsme již zmínili v odstavci, věnovaném přehrávači Creative Nomad Jukebox, levnější discmany jste si kvůli častému přeskakování mnohdy nemohli vzít ani ven, z dílny společnosti Sony ale vzešla celá řada opravdu propracovaných modelů, které nabízely řadu skvělých funkcí – jednalo se například o opakované přehrávání skladeb, programování pořadí přehrávání skladeb a další.
PlayStation a další
Herní konzole byly jednoznačným hitem snad od nepaměti. Plno dětí, teenagerů, ale i dospělých toužilo po herní konzoli PlayStation, v devadesátých letech ale frčely také konzole Sega nebo Nintendo. Kromě tradičních konzolí se velké popularitě těšily i ty příruční, jako byl třeba GameBoy nebo Sega Nomad. Zcela samostatnou kategorií pak byly laciné napodobeniny populárních modelů, které se pod mnohdy obskurními názvy typu PolyStation prodávaly zejména na tržištích.
Nokia 8110
V našem výčtu dárků pochopitelně nemohou zůstat nezastoupeny i mobilní telefony. Vybrat model, který by reprezentoval konec devadesátých let a přelom milénia, není nic lehkého. Například Nokia 5110 obhájila v letech 1998 a 1999 titul „mobil roku“, velké popularitě se těšil i model 3310 a další „třicitkové“ Nokie, a kdo měl peněz na rozdávání, ten si třeba pořídil maličkou stylovou Nokii 8210, jejíž cena zpočátku dosahovala téměř dvaceti tisíc. Jakmile ale přišel do kin Matrix, měla řada lidí jasno – ideální Nokií pod stromeček byl model 8110, přezdívaný „banán“. Ta disponovala například vysouvacím krytem klávesnice, jehož vystřelení bylo v té době vskutku stylové.
Krasny nostalgicky clanok, na diar casio som zabudol a prave ste mi to pripomenuli :) len netusim kde ho teraz mam ale asi jo uz nenajdem :)
Já mám někde ve skříni SF-4300R a SF-8350 😊.
Je to opravdu kus historie a hlavně neskutečná nostalgie.
Při představě, že vše, na co byla potřeba databanka, v dnešní době zastane mobilní telefon, jenom s nadšením vzhlížím k tomu, co nám přinese budoucnost.
Digitálky byly fenomén osmdesátek, v devadesátkách už to bylo celkem out.
Mrzí mě jen pro tu zajímavost že nejsou uvedené cenovky jednotlivých produktů :-) docela by mě zajímalo kolik stál jaký produkt v době svého uvedení na trh :)
Měl jsem Casio el.diář (a asi ho někde ještě mám), stál cca 800-900 Kč.
V roce 1996 (únor) stál SF4300 přesně 2290Kč, mám doma stále i originál paragon.
Nokia 8110 vystrelovala kryt klavesnice jen v Matrixu, civilni sla jen manualne vysunout..
V Matrixu byla 7110. V článku je to špatně.
V clanku je to spravne byla to 8110, ale jak rika Marta kryt 8110 byl vysouvaci jen rucne, vystrelovaci mechanismus byl jen ve filmu. Nokia 7110 byla uz modernejsi telefon, bracha a nekteri spoluzaci ho meli, hrali jsme na tom stolni tenis (oproti hadu vitana zmena :D).
Databanky byly bohovský!:) Meli jsme doma jednu lepsi, tusim Casio, kde slo hrat poker, a ja jsem mel vlastni SHARP kde byly jen kontalty kalkulacka a takova ta 1/4 obrazovka, nedavno jsem na ni narazil ale bohuzel nektere radky pixelu uz nejely.
Digitalni hodinky s kalkulackou jsem nemel, mel jsem s databazi asi na 30 telefonnich cisel, jeste ted fungujou, ale uz jsou je. v supliku samozrejme.
GameBoy Color byl fajn, ale pul roku jsem si setril kapesne na nej a dalsiho pulroku na prvni hru, NHL, a ta hra byla oproti pocitaci mizérie..
Diskmana jsem nemel nikdy z kazet jsem preskocil az na mp3 prehravace..
Kazdopadne preju hezky svatky vsem!