Zdá se, že časy, kdy Apple “skákal podle toho, jak Rusko pískalo” jsou konečně u konce. Soudit tak lze podle čerstvého jednání Applu ve formě nevyjití vstříc Rusku v jeho požadavku umožnit vývojářům aplikací informovat v jejich softwarech o platbách mimo App Store, tedy jinými slovy o alternativních platebních metodách k nákupům v aplikacích.
Na zavedení novinky v ruském App Store měl Apple relativně dost času, jelikož byla státem oznámena již v létě. Dead line pak měl kalifornský gigant do 30. září, které však ignoroval a do App Storu nezařadil žádné novinky. Kvůli tomu jej začaly ruské úřady vyšetřovat ve snaze přimět jej k zavedení výše zmíněné novinky, která měla ruským jablíčkářům usnadnit využívání digitálních obchodů. Apple si však stále trvá neoblomně na svém a App Store upravovat nehodlá, jelikož by tím jednak šel opět Rusku na ruku, což v minulosti udělal hned několikrát, a jednak by si snížil tržby z App Store, jelikož by rázem nedosáhl na tolik provizí.
Jak celá zápletka Applu v Rusku dopadne je v současnosti velmi těžké předpovídat, ale jak to u podobných záležitostí bývá, je víceméně jasné, že se v brzké době rozuzlení nedočkáme. Podobné spory se totiž zpravidla táhnou dlouhé měsíce, ne-li roky, což by mohlo ve výsledku Applu zcela stačit, protože tím “jen” natáhne dobu, po kterou bude v Rusku pobírat standardní provize z aplikací. Dříve či později ale s tamní vládnou stejnou řeč velmi pravděpodobně najde, jelikož si ze země nemůže z ekonomických důvodů dovolit odejít.
Ono ani tak nejde o to, jestli je to Rusko nebo jakýkoliv jiný stát. Všechny nadnárodní korporace jako je Apple, Google, … Amazon musí vědět, ze si nebudou diktovat podmínky v jednotlivých státech. Všechny tyto společnosti mají bohužel už vyšší moc než suverénní státy. A to je prostě špatně. Ovládají kde co. Politiku dané země … a jsou schopné i na objednání způsobit v podstatě občanskou válku.
Oč tady vlastně jde? Netflix či HBO si platím jinde a z Appstore si stahuji jen bezplatnou aplikaci. Je to stejný model jako se píše v článku nebo jiný? Šlo by to nějak objasnit v čem je rozdíl? Třeba nějakým dalším vysvětlujícím článkem. Děkuji.
Domnívám se, že problém je v tom, že nesmí ta aplikace o způsobu platby mimo ni podávat žádné informace, ani odkazy na platby mimo AppStore. Jinak je takových samozřejmě spousta i českých. Třeba Voyo, nebo Sazka apod.
Já si myslím, že v budoucnu to bude tak, že Apple nedovolí ony platby mimo appstore a Rusko se nas*re a zakáže prodej iPhonů a Apple produktů celkově. Tím upadnou zpět do těžké totality a lidi budou muset americký telefony atd. objednávat z netu nebo jezdit “za hranice”.. Nejsem politolog, ovšem myslím, že by taková “prkotina” mohla zažehnout jiskru demokracie a revolty v komunistickym světě.. jak to dopadne dál? V nejlepším případě jako u nás v r.89´.. a nebbo se pletu a všichni budou happy…
Podle mě by Apple (a ostatní) udělali nejlíp, když se jim někdo snaží diktovat, co ve svém bussinessu můžou dělat, kdyby se prostě sebrali a odešli. Oni by si místní jablíčkáři (či uživatelé služeb jiných firem) už zařídili, aby se vrátili zpátky. Osobně mi vadí, když musím aplikaci koupit jinde než přes App Store, třeba takové Better Touch Tool, je to skvělý nástroj, mám koupenou lifetime licenci, ale radši bych, kdyby to šlo přes Mac App Store než mimo, takhle si totiž musím hlídat registrační údaje zatímco App Store to udělá za mě. A klidně bych zaplatila i o těch 30% víc než přes jejich web, kvůli svému pohodlí.