Není žádným tajemstvím, že je pro Apple jeho App Store zlatý důl, který je navíc čím dál tím více výdělečným. Asi se proto nebudete divit tomu, že se z něj nyní snaží kalifornský gigant “vymámit” peníze dalšími, byť poměrně netradičními způsoby. Na ty si nyní posvítil magazín Forbes.
Podle zdrojů Forbesu začal Apple v posledních týdnech a měsících ve velkém využívat reklamy na Googlu, potažmo u dalších společností, s jediným cílem – propagovat v nich buď placené aplikace v App Store, nebo aplikace nabízející předplatná. Pro Apple je totiž díky jeho provizím velmi výhodné, když si uživatelé zajistí předplatné právě přes jeho App Store, než aby si je zajišťovali mimo něj “na přímo” u vývojářů. Právě ti se však nyní cítí Applem podvedeni, jelikož je tato jeho taktika připravuje o peníze a to buď tím, že jednoduše přichází o provizi odváděnou Applu, nebo proti němu musí bojovat pomocí svých vlastních reklam a ty logicky taktéž nejsou zadarmo.
Ačkoliv se může zdát jednání Applu do značné míry neetické, pravdou je, že protizákonné rozhodně není a není proto sebemenší důvod jej nechat. Jediné, co by mohlo Apple k ukončení jeho konání přimět, je tak velký odliv aplikací z dílny předních vývojářů, které mu generují velké peníze skrze provize. To se však očekávat v žádném případě nedá, protože by podobný krok byl pro něj daleko větší finanční fackou než nynější novinka ze strany Applu.
Moc nechápem, Apple mi zadarmo robí reklamu na moju platenú app a mne sa to ma nepáčit? Keď mi to prináša zisk? Veď provízia Applu ide tak či tak vždy. Či sa to vývojárom páči alebo nie
Jde spíš o to, že bez reklamy od Applu by měly reklamy přímo od tvůrců aplikací větší pole působnosti a i kdyby ne, byla by tu velká šance, že zákazníci využijí předplatné „na přímo“ u vývojářů a ne přes Apple. Proto jsou mnozí na vážkách.
Provize nejde vzdy Apple. Napriklad Spotify si mohu zaplatit (za stejnou cenu) pres AppStore, pak jde provize Apple, nebo na webu Spotify, kde je pak Apple bez provize a Spotify dostava vse. A Apple dela reklamu ve smyslu „platte pres Appstore“. Na jednu stranu asi prinese aplikaci nove zakazniky, na druhou se s nim autor deli o vynos. Ja na to jasny nazor nemam. Apple prinasi vybornou platformu a chce za to zaplatit. Chce hodne? Mel by chtit mene? Mozna je to akorat.
ahoj Doda. Ako myslíš, zaplatiť cez app store ? Spotify sa nedá (aspoň v čase, keď som si ho prvý krát kupoval, čo je pol roka dozadu) kúpiť cez appstore. Pamätám dodnes, že keď som klikol niečo ako získať premium, Spotify mi napísalo, ak chcete premium, chodte na našu stránku, vieme, je to nepríjemné, prepáčte. Takýto nejaký odkaz tam bol a neviem, že by sa to zmenilo, preto kľudne povedz viac. dik
Z článku to není jasné, je potřeba si přečíst zdrojový článek.
Apple propaguje aplikace jako je HBO a Tinder, což nejsou ani tak aplikace jako spíš služby. U nich je možnost platit předplatné buď přes aplikaci nebo přes banku. Asi funguje, že zákazník, který si službu pořídí přes aplikaci, bude platit v aplikaci – tedy přes AppStore – a Apple bude mít svoje procenta.
Je to zvláštní postup, a věřím, že to dotčeným firmám vadí. V těch jejich objemech půjde o velké peníze.
Na druhou stranu, drtivé většině vývojářů by nevadilo, kdyby je Apple někde propagoval. :-)