Vydání veřejné verze macOS Monterey se Applu úplně nevyvedlo. V novém operačním systému je totiž skoro až neuvěřitelné množství kdejakých chyb, přičemž postupem času se objevují další a další. Čím dál víc jablíčkářů si například v posledních dnech stěžuje na problémy s RAM pamětí, kterou některé aplikace využívají až nad její rámec, kvůli čemuž následně padají.
Chyba s RAM pamětí se projevuje naprosto jednoduše. Při používání aplikací zničehonic Mac zahlásí, že systému macOS došla RAM paměť, což vede buď k ukončení aplikace, nebo k úplnému zaseknutí počítače a nutnosti jeho následného restartu. Poměrně zajímavé je pak to, že se problém točí zejména kolem aplikací z dílny Applu v čele s nativním Mailem či Final Cutem Pro. Uživatelé hlásí, že právě tyto aplikace mají s RAM problémy největší a to mnohdy v takové míře, že klidně i několikanásobně překročí využitím RAM paměti množství v Macu, ve kterém běží.
Apple se k celé záležitosti – stejně jako ke všem předešlým chybám – zatím oficiálně nevyjádřil, ale vzhledem k tomu, že stížnosti strmě přibývají se zdá velmi pravděpodobné, že již na opravě pracuje. V tuto chvíli tak nezbývá než doufat, že se k uvolnění opravy odhodlá v brzké době, jelikož žádný spolehlivý recept na to, jak se s problémem “podomácku” vypořádat neexistuje.
Ja mam problem ze me nejde živí text ve fotkách, nemam nove prostředí v safari a neroztrhuje se mi pozadí pro videu. Volal jsem na apple a tam mi nic neřekli. ze mam počkat na další aktualizaci.
Mně beta verze jede v pohodě na m1 macbooku pro jen mi nefunguje live text
můžu potvrdit s tou ram se mi dělo taky ale u minule verze mac os klasický Intel imac 27
Kdyby dávali do maců dvojnásobek kapacity RAM, tak by teď tyhle problémy neměli.
To opravdu nevis, ze vetsi RAM se da prikoupit v konfiguratoru? Daji ti presne to, co si zaplatis.
Nechápu borce, co upgradují hned, jakmile vyjde nová verze. Ostatně, to platí se vším.
Odjakživa to bylo tak, že rozumný user počká pár měsíců, než se opraví chyby.
(BFU poslouží jako Beta testeři a Power User přijde k hotovému)
Psal o tom dokonce Máler pár let zpátky.
Základní pravidla vždycky byla:
1. Nekupovat první verzi hardware, ale počkat na druhou nebo třetí revizi.
(ať chyby v hardware odchytí někdo jiný)
2. Neupdatovat hned po vydání nového OS. Apple supportuje obě verze najednou… Počkat a aktualizovat za několik měsíců.
3. Koupit dost RAM, CPU a SSH a potom neřešit nesmysly s nedostatkem místa nebo výkonu.
4. Před updatem se mrknout, zda jsou appky kompatibilní.
To je sice moc pěkné, jen kdyby se tím řídili všichni, nepomohl by ti update ani po roce ;-)
Již delší dobu jako letitý uživatel systémů Apple zjišťuji, že se systém v kvalitě přibližuje systému Windows (ovšem ten se musí přizpůsobit ohromnému množství HW). To u Applu neexistuje a svědčí to o totální neschopnosti vývojářů. Vidím jediné východisko, a to je Linux, který pomalu, ale jistě přebírá 1 softu pro normální uživatele – bez špiclování, nemožnosti změnit nastavení systému a možnosti úpravy systému podle svých potřeb. Skvělý design systému, který v základech nefunguje je na nic, a hlavně není na tom tolik vývojářské práce, hlavně že je to hned vidět. A najde se spousta lidí, které imponuje bezobsažný design. Steve Jobs se asi v hrobě točí vrtule.