Když Apple minulý týden světu představil novou generaci MacBooků Pro poháněnou čipy M1 Pro a M1 Max, prakticky všechny jablíčkáře odrovnal brutálním výkonem těchto čipů. Ten totiž doslova drtí veškerou konkurenci a z Maců tak dělá stroje využitelné na věci, které byly doposud výsadou klasických desktopů. Tato slova nyní potvrdili ve svém benchmarku i vývojáři oblíbených grafických aplikací z Affinity, kteří si vytvořili vlastní benchmark zaměřený na fungování jejich aplikací.
Výsledky benchmarkového Affinity testu jsou naprosto úžasné. Čim M1 Max v něm totiž zaznamenal skóre 32 891 bodů, což je jen pro představu více, než kolik zvládá grafická karta Radeon Pro W6900X se 32GB pamětí GDDR6, kterou si lze nakonfigurovat do Macu Pro za 168 000 Kč. Ta totiž dosahuje ve stejném testu na 32 580 bodů. Ano, rozdíl ve výkonu sice není nikterak velký, na druhou stranu je však potřeba brát v potaz, jaké dvě věci proti sobě stojí. S ohledem na tuto skutečnost je tak výsledek naprosto neuvěřitelný a jen potvrzuje schopnosti čipů Applu. Na druhou stranu je ale třeba brát v potaz to, že se jedná o benchmark speciálně vyvinutý pro potřeba Affinity, takže z něj vyplývá jen to, že softwary z dílny tohoto vývojářského studia poběží na M1 Max nepatrně lépe než na Macích Pro s grafikami Radeon Pro W6900X.
Nové MacBooky Pro s M1 Pro a M1 Max začíná Apple prodávat už dnes, takže se dá očekávat, že podobných testů ze strany jablíčkářů i vývojářů uvidíme v následujících týdnech ještě spousty. Minimálně z prvních recenzí, které vyšly včera, se však zdají být stroje opravdu skvostné a je proto velmi pravděpodobné, že na ně budou pět slova chvíli jablíčkáři i nadále.
Tady se děje tichá revoluce. Procesory M1 Pro/Max jsou to nejlepší od představení iMac.
Přál bych si iMac. Tam snad také přejdeme na 128 GB RAM.
Mě by stačil procesor M1 Max, 64GB RAM a 32” display .)
nezapomínejme, že paměť je sdílená
Ano, tichá revoluce je výstižný pojem, Apple zvláda prechod na vlastný
kremík fantasticky. Veľmi správne sa rozhodli opustit Intel a zároveň,
nepozvali AMD, znova správne.
Vlastným návrhom skvelých heterogénnych integrovaných procesorov
trafili samý stred terča, obdivuhodný úspech a právom patrí inžinierom
Apple úcta i vďaka za mimoriadny progres vo vývoji počítačových technológií.
Všechno má svou cenu, Linux na něm nefunguje, Window také ne, možná časem i spousta utilit nefunguje.
Plakat může minorita lidí. Win provozuje na Mac fakt málo lidí a Linux ještě míň. Prostě tohle nebude nikdy komp pro všechny. Jediný co se možná stane, že výkon bude zajímavý pro vývojáře AAA her.
Za Windows moc plakať nemusíme i keď je tam možnosť
emulácie Parallels.
Linux je už v záverečnej fáze vývoja natívneho spustenia, makajú na tom úspešne, ešte treba vyriešiť GPU akceleráciu:
https://asahilinux.org/2021/10/progress-report-september-2021/
to je dobrá zpráva
Emulacia Parallels? To je co? Ze si tam spustim Windows ARM bez podpory a nativnych driverov pre M1 CPU/GPU? Naozaj pouzitelne..
Mac Pro je dobrý na jednu vec – ryžovanie. Ľutujem ľudí čo tvrdia, že je to dobrý komp a zároveň obhajujú jeho cenu a to v hociktorej konfigurácii.